Щоб створити будь-яку желеподібну страву, необхідно правильно розчинити желатин. Це одне з найголовніших правил. Якщо неправильно використовувати цей продукт, то це може погано позначитися на смаковій якості страви.
Подробиці
Желатин вважається натуральним біополімерним компонентом. У ньому є фібрилярний білок, який відрізняється своїми желеутворюючими властивостями.
Види желатину
Всього існує два види желатину: порошковий та гранульований.
Перший вид відрізняється нижчою вартістю, якщо порівнювати з листовими аналогами. Цей компонент вважається рибним різновидом. Завдяки цьому виду можна готувати найсмачніші вегетаріанські страви. До недоліків можна віднести те, що необхідно дуже точно дотримуватись інструкції під час розведення водою. В іншому випадку можна все зіпсувати.
Другий вид – листовий. Саме з ним найзручніше працювати, так як його просто неможливо розсипати. Пластини желатину необхідно помістити у воду, і вони дуже швидко розбухнуть. Це дозволяє економити час при приготуванні страв, для яких потрібен желатин. Але й цей вид має недолік. Полягає він у тому, що його непросто знайти у магазинах. Вартість його також більша, ніж у порошкового желатину.
Як потрібно правильно користуватися желатином?
Перед використанням желатину його необхідно розчинити у воді. Найважливіше тут – це кількість води та самого желатину.
При розчиненні желатину необхідно враховувати певні нюанси.
- Щоб розвести гранули желатину, необхідно обов’язково використати воду, яка пройшла попереднє кип’ятіння. Щоб вийшов відмінний результат, вода повинна бути якомога холоднішою.
- Під час нагрівання желатину не можна допускати, щоб вода закипіла.
- Щоб желатин швидко став м’яким, знадобиться максимум 50 хвилин. Все залежить від того, наскільки точно ви будете дотримуватись інструкції.
- Листовий желатин не варто розділяти на дрібні фрагменти, бажано повністю розчиняти його.
- Навіть якщо він застиг, то достатньо нагріти його до температури 50 градусів і він знову стане м’яким, як був раніше.
- Перед тим як розчиняти желатин, попередньо необхідно обполоснути миску крижаною водою. Це дозволить уникнути прилипання желатину до посуду.
- Якщо ви розвели дуже багато желатину і він розбух, то зберігати його можна в закритій ємності ще протягом 7 днів, але не довше. Перебувати він повинен у холодильнику.
- Найголовніша вимога – це дотримання термінів придатності, термінів зберігання та правильного застосування компонента.
На полицях магазину є швидкорозчинний желатин. Це дуже зручно, адже він дозволяє заощадити багато часу.
Його не потрібно попередньо замочувати та нагрівати. Такий желатин є ретельно подрібненими кристалами. Процес затвердіння настає вже через 30 хвилин. Звичайний желатин починає діяти через 7 годин, але який з них вибрати, вирішувати тільки вам.