...
ГоловнаФітнесЯк зрозуміти, що в організмі дефіцит заліза

Як зрозуміти, що в організмі дефіцит заліза

Підпишіться на нас:

За статистикою, брак заліза в організмі спостерігається у 30-40% населення нашого континенту. Воно може бути викликане різними факторами: від харчових звичок до хронічних захворювань. Як розпізнати дефіцит заліза, у чому його основні причини та як з ним боротися, розповідаємо у нашому матеріалі.

Основні ознаки дефіциту заліза

Хронічна втома. Звичайно, вона може бути ознакою чого завгодно, від нестачі рідини в організмі до клінічної депресії та гормонального дисбалансу, проте варто пам’ятати, що саме залізо відповідає за вироблення гемоглобіну. Якщо в організмі його недостатньо, клітини не насичуються киснем — як наслідок, ми відчуваємо себе втомленими одразу після пробудження, навіть якщо спали достатньо та випили кави на сніданок.

Стан шкіри. При дефіциті заліза навіть зовсім не схильна до сухості шкіра може тріскатися і лущитися, і ніякі зволожуючі креми і сироватки тут не допоможуть (косметика, на жаль, взагалі не в змозі вирішити проблему, корінь якої знаходиться всередині). Крім того, при нестачі заліза колір обличчя стає тьмяним, набуває хворого сірого відтінку, і шкіра втрачає природне сяйво.

Головні болі. Вони також пов’язані з нестачею гемоглобіну — якщо клітини не отримують достатньої кількості кисню, цілком можуть загостритися головний біль і мігрені, які з часом стають хронічними. Неприємним бонусом з ними йдуть зниження працездатності, концентрації та погіршення пам’яті.

Стан волосся та нігтів. При нестачі заліза волосся стає сухим, тьмяним, сильніше ламається і випадає, і, як і у випадку зі шкірою, ніякі маски, масла і кондиціонери тут не допоможуть. Нігтям дістається не менше – вони стоншуються, ламаються, а пластина стає нерівною.

Причини дефіциту заліза

Рослинна дієта. Відмова від продуктів тваринного походження, безперечно, має масу плюсів для організму, проте без недоліків тут теж не обійшлося. Залізо з рослинних продуктів засвоюється набагато гірше, ніж з м’яса чи риби через меншу біодоступність. Веганам та вегетаріанцям варто регулярно проходити перевірку у спеціаліста, який допоможе скоригувати раціон та при необхідності призначить БАДи.

Погано збалансований раціон. Для того щоб в організмі не вистачало необхідних речовин, необов’язково відмовлятися від м’яса. За статистикою, люди, які дотримуються рослинної дієти, рідше страждають від дефіциту різних мікроелементів, тому що уважніше підходять до планування раціону. Намагайтеся харчуватися якомога різноманітніше і зробіть акцент на натуральних, мінімально оброблених продуктів.

Вживання продуктів, що заважають всмоктування заліза кишечнику. Тут основна проблема в тому, що здебільшого це всі корисні продукти, необхідні організму. Наприклад, солі фітинової кислоти, що містяться в цільнозернових культурах, оксалати зі свіжих овочів (особливо ревеню, шпинату, щавлю), білки яєць і поліфенольні сполуки кави та чаю (мають потужний антиоксидантний ефект). Відмовлятися від цих продуктів, зрозуміло, не треба, просто пам’ятайте, що при їх вживанні варто їсти більше продуктів, багатих на залізо.

Хронічне захворювання. До них відносяться хвороби шлунково-кишкового тракту – целіакія, виразкова хвороба, запальна патологія кишечника, пухлини, дивертикулез та паразитарні інвазії. Однак у цьому випадку питання поповнення дефіциту заліза вирішується виключно з лікарем.

Зайва вага. При надмірній масі тіла (якщо це медичний діагноз) часто спостерігається підвищене вироблення прозапальних речовин, які заважають засвоєнню заліза та знижують його біодоступність.

Регулярне заняття спортом. Хоч як парадоксально, але фізичні навантаження приносять не тільки користь. Вони значно підвищують потребу у білках і рідини, а й вітамінах і мінералах, зокрема залозі.

Як упоратися з дефіцитом заліза

Якщо ви виявили у себе якісь із перерахованих вище симптомів — слід звернутися до фахівця та здати аналізи, які точно покажуть причину. Існує безліч корисних багатих залізом продуктів, які слід додати до раціону. Серед них молюски, пісне червоне м’ясо, гречка, бобові (біла квасоля, сочевиця та нут), родзинки, горіхи кешью та томатний сік.

Здоров'я/Краса/Лайф

Ще новини:

Чи правда, що силові тренування шкідливі для суглобів і заважають схуднути

Персональний тренер дієтолог Рейчел Макферсон розвінчав популярні міфи про силові тренування в інтерв'ю порталу Yahoo News. Одна з найпоширеніших...

Як зробити ранкову зарядку на всі групи м’язів

Нещодавно вчені провели експеримент: вони виміряли інтенсивність фізичної активності, щоб зрозуміти, чи вибір часу доби впливає на ефективність...

6 нескладних та спокійних тренувань, які швидко спалюють жир

Відомо, що тренування підвищують стресостійкість та витривалість. Тому разом з різними експертами зі схуднення ми підібрали топ-6 системних,...

Як зробити зі звичайного прибирання справжнє тренування: 6 лайфхаків, які все змінять

Пробіжки або заняття в тренажерному залі кілька разів на тиждень - чудовий спосіб залишатися в формі. Але що,...