...
ГоловнаФітнесРозумний фітнес: як займаючись спортом, не нашкодити здоров'ю

Розумний фітнес: як займаючись спортом, не нашкодити здоров’ю

Підпишіться на нас:

Вікторія Монченко, фітнес-тренер,  рекомендує цей матеріал до прочитання всім, хто займається спортом “для себе”, з тренером або самостійно. Всім, хто ходить в тренажерний зал, або на групові заняття, або просто тренується вдома або на вулиці за допомогою готових програм і відео або без них. Всім, хто хоче схуднути і поліпшити фігуру, або ж навпаки позбутися від зайвої худорлявості. Загалом, ця стаття для тих, хто не прагне на сцену для демонстрації своїх досягнень, а вивчає питання харчування і тренувань для підтримки гарної форми і здоров’я.

Єдина мета, цієї статті – окреслити межі того, що може вам допомогти, а що нашкодити. Тому редакція prostoway сподівається, що комусь ця стаття буде корисною.

Що таке фітнес?

Фітнес, як поняття, включає в себе величезну кількість складових. Це широка галузь практичних і теоретичних знань, які спрямовані на поліпшення показників здоров’я, фізичних і зовнішніх характеристик.

Занадто широко? Добре. До фітнесу можна віднести більшість напрямків і форм фізичної активності, які ви можете зустріти в сучасних спортивних залах: заняття в тренажерному залі, аеробіка, танці, пілатес, йога, функціональні тренування і навіть тренування на основі боксу або інших бойових мистецтв. Тобто фітнес – це не назва якогось конкретного виду навантаження. Це величезна сукупність всіх цих напрямків фізичної активності, які надають широкий діапазон можливостей поліпшення себе, свого здоров’я і зовнішності. Саме тому, в Європі дуже часто фітнесом називають спортивні зали.

Це здається очевидним? Навіщо ми це пишемо? Тільки тому що сьогодні спостерігається постійна підміна понять, що виникла на тлі масової популярності таких напрямків професійного спорту як фітнес-бікіні. Популяризація цієї категорії привела до того, що часто саме формат тренувань цієї “групи” спортсменок видається за єдино правильний і корисний для здоров’я. Саме це нам “підносять” під назвою “фітнес”. Хоча насправді, «сушка тіла», яку вони використовують в якості дієти, і їх режим тренувань для звичайної людини не тільки не є корисним, але, в кінцевому підсумку, викликає масу проблем зі здоров’ям.

Є одна дуже важлива річ, яку необхідно розуміти: є поняття професійного спорту, і є поняття фізкультури. Спорт покликаний “вичавити” з людини максимум. Головна мета – перевершити іншого. Це робота “на знос”. Фізкультура ж спрямована на поліпшення показників здоров’я, і, як наслідок, зовнішніх даних. І ось в контексті теми цієї статті фітнес потрібно розуміти саме як фізкультуру, а не спорт.

Нижче опишемо основні моменти, на які варто звернути увагу, якщо ви не хочете, щоб ціною красивого тіла не стало здоров’я.

Фітнес і протипоказання до нього

Всі, хто починає займатися тим чи іншим напрямком фітнесу, повинні розуміти, що у всього є свої протипоказання. Більшість тренувань і більшість вправ спрямовані на абсолютно здорових людей. І навіть з ідеальною технікою виконання ті чи інші рухи можуть “перевантажити” якусь область тіла.

А тепер давайте будемо чесними: так чи так уже багато серед нас “ідеально” здорових людей? Одні тільки проблеми зі спиною є практично у кожного другого. У кого-то це сколіоз, у кого-то просто біль і скутість від малої рухливості, а у кось взагалі грижі міжхребцевих дисків. І це потрібно враховувати і підбирати тренування і ступінь навантаження таким чином, щоб поліпшити цю ситуацію, а не нашкодити ще більше. І якщо ви думаєте, що щось в стилі “ай, нічого не трапиться”, то ви робите одну з основних помилок початківців тренувань !!! Тільки в житті багато зустрічаються таких людей, які вважали також і діяли за принципом “вичавити з себе максимум”. Знаєте який результат? Їм немає ще 30-ти, але у найбільш “відданих справі” проблеми з колінами, як у людей похилого віку, грижі, зміщення хребців і т.д. І повірте, це зовсім не весело, коли в такому віці ти не можеш дозволити собі бігати і стрибати, або змушений щодня виконувати спеціальні вправи, щоб позбутися від болісних болів в спині.

Ці наслідки настають не відразу. Просто кожен раз, коли ви тренуєтеся в невідповідному для вас стилі, ви поступово зношуєте свій організм і рано чи пізно, він дасть збій. Коли? Ніхто не знає.

І найголовніше: про своє здоров’я повинні дбати саме ВИ! Тому що більше ніхто це робити не буде. Напевно, виникає закономірне питання: а я ж нічого не розумію в тренуваннях, як я буду це робити? “Адже це повинен робити тренер!” – скажете ви.

Якщо ви думаєте, що прийшовши в клас групових занять де 20 осіб, хтось буде пам’ятати що у вас, наприклад, є постійні болі в спині і якось коригувати для Вас програму, то цього не буде. Добре, якщо про це взагалі запитають. І добре, якщо в такому форматі занять інструктор взагалі зможе скорегувати техніку виконання вправ 20-ти чоловік. А найімовірніше, ви просто будете виконувати щось віддалено схоже на те, що вам показують. Можна скільки завгодно потім “журитися”, що це несправедливо, але коли щось в організмі “піде не так”, це не буде мати ніякого сенсу.

Ситуація дещо ліпша при заняттях з персональним тренером. Він повинен дізнатися про всі ваші “особливості” здоров’я і відповідно до цього підбирати формат ваших тренувань. При індивідуальній роботі з клієнтом тренер поставить техніку і вбереже вас від багатьох помилок. Але, є одне “але”: вам потрібно знайти такого тренера. Який розуміє ступінь серйозності своєї роботи і наслідки неуважності. І це може стати проблемою. Так як дуже часто я бачу, як на індивідуальному занятті клієнт щось робить, а тренер годину дивиться в телефон. Або всіх клієнтів тренують однаково. Це не має великого сенсу. Але на щастя, ця проблема вирішувана. І про всяк випадок, навіть якщо у Вас дуже уважний і професійний інструктор, все-таки нагадуйте йому періодично про свої “особливості”, щоб він не забув про це, звикнувши працювати з вами.

Фітнес-марафони

Це окрема історія, яка викликає подив. Не будемо називати конкретні проекти, але всі ви знаєте приклади таких безкоштовних фітнес-марафонів в інстаграм, коли на кожен день учасникам дають певне завдання. Наприклад, виконати 100 Берпом, 100 присідань, 100 стрибків на скакалці і т.д. Поступово кількість повторень збільшується, а часу немає. Тобто за “задумом” організаторів, ви повинні максимально збільшувати темп виконання. Для чого? Щоб потіти і худнути, звичайно. Проблема тільки в тому, що люди зазвичай просто роблять те, що їм кажуть, не замислюючись, чи підходить їм це.

Коли люди, маючи 20-30 кг зайвої ваги, починають задихаючись стрибати на скакалці, природно не маючи навіть поняття про те як це потрібно робити (а про те, що робити це з таким зайвою вагою взагалі не варто, мова навіть не йде), можна тільки  уявити, що відбувається з їх хребтом, колінами, і яке колосальне навантаження на серцево-судинну систему. Але ті, хто виконують ці завдання, найчастіше про це не думають. Чому? Не зрозуміло. Дійсно дивно, з урахуванням того, що здоров’я як раз таки саме їх.

Після цих рядків ви скажеет: “Але ж я схудла і моя сусідка Маша теж схудла з цими тренуваннями, значить вони працюють”. Ну що можна сказати … Звичайно ви схудли. В Освенцімі люди теж “худнули”, тому що каторжно працювали і нічого не їли.

Тренування до знемоги

Ще одне максимально абсурдне з усіх боків думку, що тренуватися потрібно мало не “до втрати свідомості”. У форматі здорового способу життя він звучить дивно, але тим не менш, в деяких видах тренувань навіть є гасло, що мається на увазі, що якщо вас після заняття не знудило, значить тренування пройшло даремно.

Серйозно? Про всяк випадок хочеться уточнити, що по суті, регуляція роботи нашого організму відбувається багато в чому завдяки дії гормонів. І в залежності від того, в якому стані, в тому числі емоційному, ви перебуваєте, виділяються різні гормони і їх дія різна. Так ось поки ви в хорошому настрої і тренуєтеся в “адекватному” режимі, всі системи працюють злагоджено і трудяться на благо вашого здоров’я та краси. Як тільки ступінь навантаження стає недосяжною, організм переходить в режим “виживання” і все, що після цього відбувається в вашому тілі просто “зношує” його і ні про яку користь для здоров’я мова не йде.

Насправді, я теж часто використовую вираз тренування “до відмови”. Але тут мова йде про м’язову відмову, яка передбачає значну концентрацію молочної кислоти в цих самих м’язах, що зовсім не те, про що говорилося вище.

Так, якщо Ви хочете, щоб тренування давали хороший ефект, то вам має бути важко і ви повинні втомлюватися. Але ви не повинні бути виснаженими і знеможені.

Сподіваємося, що комусь ця стаття буде корисною допоможе переглянути свій підхід до тренувань і вони стануть більш безпечними, будуть приносити тільки користь і ви ніколи не дізнаєтеся про “побічні ефекти” занять фітнесом.

Здоров'я/Краса/Лайф

Ще новини:

Чи правда, що силові тренування шкідливі для суглобів і заважають схуднути

Персональний тренер дієтолог Рейчел Макферсон розвінчав популярні міфи про силові тренування в інтерв'ю порталу Yahoo News. Одна з найпоширеніших...

Як зробити ранкову зарядку на всі групи м’язів

Нещодавно вчені провели експеримент: вони виміряли інтенсивність фізичної активності, щоб зрозуміти, чи вибір часу доби впливає на ефективність...

6 нескладних та спокійних тренувань, які швидко спалюють жир

Відомо, що тренування підвищують стресостійкість та витривалість. Тому разом з різними експертами зі схуднення ми підібрали топ-6 системних,...

Як зробити зі звичайного прибирання справжнє тренування: 6 лайфхаків, які все змінять

Пробіжки або заняття в тренажерному залі кілька разів на тиждень - чудовий спосіб залишатися в формі. Але що,...