За статистикою, у стані хронічного стресу зараз пребувають близько 90% населення України. Цілком виключити його з нашого життя навряд чи вдасться. Але є кілька нескладних правил, дотримуючись яких можна поступово перестати відчувати гнітюче почуття тривоги чи безсилля.
Відмінна “протиотрута” від стресу – вітамін B. Доведено, що люди, які відчувають у ньому недолік, більше інших схильні до депресій і нервових розладів. Багато вітаміну B міститься у молочних продуктах, яйцях, зелених овочах, горіхах, дріжджах та бананах.
Спробуйте збільшити частку цих продуктів у своєму раціоні. З’їжте банан чи жменю несолоних горіхів кешью. Туга хоча б ненадовго відступить.
Загалом у цей нелегкий час від жирної їжі краще відмовитися зовсім – це не найкращий подарунок для організму. Навіть від улюблених круасанів на сніданок, який, до речі, зовсім не обов’язково має бути щільним. Необхідні сили та життєву енергію можна почерпнути і зі склянки фруктового соку або коктейлю. Але найкраще – бананове смузі.
Дієтологи, звичайно, порадять вам їсти вранці вівсяну кашу як найкращий засіб від усіх хвороб, у тому числі від стресу. Але ми з вами знаємо, що вівсянка вранці далеко не завжди піднімає настрій. У крайньому випадку можна піти на компроміс: кукурудзяні або рисові пластівці з молоком – не найгірший варіант.
Щоб у стані стресу спокійніше реагувати на те, що відбувається і зберігати працездатність протягом дня, частіше їжте на сніданок або обід будь-яку білкову їжу, м’ясо, хумус, омлет, яєчня з кількома скибочками шинки або сиру, доповнюючи її свіжими фруктами та сирими овочами.
Комбінуючи у своєму меню продукти з високим вмістом білка зі свіжою зеленню, ви отримаєте ще один важливий результат – ризик виникнення серцево-судинних захворювань буде значно знижений.
Почуття голоду між сніданком, обідом та вечерею не поспішайте заглушувати крекерами, шоколадками чи чіпсами. Радості вам це не додасть, зате з’явиться кілька зайвих кілограмів, тобто ще один привід для стресу.
Кілька хвилин, викроєних із щільного робочого графіка, цілком достатньо для того, щоб з’їсти якийсь фрукт, овоч, салат, сендвіч із зернового хліба або випити склянку свіжого соку або води. Це допоможе не тільки зберегти фігуру, а й упоратися з депресією.
Що стосується вечері, найкращим завершенням нестерпного в усіх відношеннях дня може стати їжа з високим вмістом крохмалю – паста, картопля, рис. В ідеалі – різотто. Після нього ви заснете сном немовляти.
Поступово виходячи із стресового стану, ми повертаємось до нормального життя. У цей період включіть у свій раціон пряну їжу. У спецій чимало чудових властивостей, а одна з них, поки що маловивчена, – магічним чином піднімати настрій. Додавши невелику кількість свіжого чилі до курячого супу або куміну – у баранину, ви відчуєте небувалий приплив сил. Або спробуйте, як жителі Індії, прополоскати рот водою з розчиненими у ній прянощами. Ви відразу підбадьоритеся і перестанете засинати на ходу.
Чим запити тугу
Про спиртні напої так само, як і про каву, тим часом краще забути. Хоча, якщо чашка кави допомагає вам зосередитись і ви відчуваєте, що без цієї “підзарядки” просто не зможете бути на висоті на ділових зустрічах, переговорах і тому подібних заходах, що “відкачують” вашу енергію, не відмовляйтеся від неї. Тільки не забувайте, що кофеїн, що міститься в чаї, каві, колах, гарячому шоколаді і так званих енергетичних напоях, збільшує кількість адреналіну, що виробляється організмом, а це в довгостроковій перспективі здатне поставити вас на межу нервового зриву.
Відмовляючись від кофеїну, пам’ятайте, що в перші 24 години у вас може з’явитися головний біль і ви почнете відчувати легке нездужання. Тому пийте більше води та соків, їжте більше фруктів: у них міститься фруктоза, яка стимулює діяльність головного мозку, причому робить це дуже м’яко.
Якщо ж ви весь день перебуваєте в русі, обов’язково беріть із собою пляшку мінеральної води та пакетики трав’яних чаїв: вам знадобиться лише склянка окропу, і пакетик із сухою ромашкою чи м’ятою перетвориться на напій-антидепресант. Ще дуже добре заварювати свіжонатертий корінь імбиру та скибочки лимона.
Сучасні нейрофізіологи вважають кальцій найкращим натуральним заспокійливим засобом. Він відіграє важливу роль у передачі нервових імпульсів між нервовими клітинами та мозком. Деякі тварини, наприклад козулі та зайці, які зазнали сильного стресу, рятуючись від погоні, інстинктивно шукають багаті кальцієм рослини – чебрець, розмарин, кріп, шавлія чи майоран.