...
ГоловнаЗдоров'яЕкспертка назвала 5 захворювань, які можуть виникнути через різкі обмеження в харчуванні

Експертка назвала 5 захворювань, які можуть виникнути через різкі обмеження в харчуванні

Підпишіться на нас:

У гонитві за ідеальним тілом можна довести свій організм до біди, навіть якщо використовувати «грамотні» популярні дієти. Більшість із них передбачають значні обмеження та незбалансований склад нутрієнтів, що швидко призводить до порушення обміну речовин. До яких захворювань може призвести дуже мізерний раціон, розповідає нутріціолог та дієтолог Олена Литвиненко.

Захворювання ШКТ

Дієта для схуднення передбачає суворі обмеження харчування для створення дефіциту калорій. Нестача нутрієнтів змушує організм отримувати енергію для активності із власних резервів (глікогену, м’язів, жирів).

Але суворі обмеження найчастіше ведуть до порушення метаболізму. На тлі голодування або різкої зміни раціону страждає печінка. Збільшене навантаження на орган призводить до розвитку холециститу, холангіту, дискінезії жовчовивідних шляхів. Ці захворювання – наслідок більшості монодієт, наприклад, гречаної, вівсяної, рисової, кефірної, сухого 36-годинного голодування, англійської дієти.

Різкі перекоси у харчуванні порушують і кишкову мікрофлору. Результат – загострення гастриту, запори, коліт, пієлонефрит, напади нудоти.

Патологія нирок

Більшість дієт побудовані на обмеженні вуглеводів і збільшення об’єму білкових продуктів. Таке співвідношення пояснюється тим, що білок краще насичує та запобігає втраті м’язової маси. Цей принцип наслідує кето-дієта, «сушіння» та різні види білкових дієт (японська, Дюкана).

Надлишок протеїнів при нестачі вуглеводів обертається захворюваннями нирок. Надмірне вживання м’яса, риби, яєць та молочних продуктів навантажує орган, оскільки речовини, що є результатом розпаду білкових сполук, виводяться із сечею.

Результатом захоплення білковими дієтами стають нефропатія та подагра.

Порушення обміну речовин

Багато дієт збіднюють раціон мінералами, серед яких особливо важливими вважаються кальцій, магній, залізо. Для засвоєння кальцію, вітамінів А та Е потрібно достатнє надходження жирів.

Якщо дієта пропонує знежирені продукти, нутрієнти не засвоюються. Відбувається гіповітаміноз, гірше засвоюється залізо.

Суворі обмеження в раціоні характерні для дієти на свіжих соках, водної, яєчної, палеолітичної дієт за типом «мінус 7-10 кг за тиждень/місяць». Загалом небезпечні будь-які низькокалорійні дієти (700-1000 ккал на день).

Вони породжують нестачу вітамінів та мінералів, ведуть до гормонального дисбалансу, порушення роботи ендокринної системи, імунодефіциту. Знижується тиск, з’являється слабкість, запаморочення, непритомність. Ці симптоми з’явилися у Анджеліни Джолі, раціон якої не перевищував 600 ккал на день. На тлі виснаження та порушень ендокринної системи діагноз «полікістоз яєчників» було поставлено Вікторії Бекхем.

Дисбаланс психоемоційної сфери

Тривала відмова від їжі чи звичного раціону — стрес як для тіла, так і психіки. Людина стає дратівливою, нервовою, агресивною. Через брак магнію та кальцію розвивається депресія.

Дієта змінює харчову поведінку людини. Замість традиційного триразового харчування пропонується чергування білкових та вуглеводних днів (атомна дієта, БУЧ), вузькі рамки прийомів їжі (дієта воїна, інтервальне голодування).

Коли обмеження знімаються, відбувається зрив, переїдання і втрачені кілограми швидко повертаються. Суворі дієти – причина депресивних психозів, анорексії, булімії, яких страждали Емі Уайнхаус, Демі Мур, Дайан Кітон.

Ожиріння

Під час дієти організм відчуває стрес і перетворюється на режим жорсткої економії. Витрата вітамінів, білків та мінералів зростає, а жири не спалюються. Тіло включає захисні механізми та не бажає розлучатися з енергетичними запасами.

Овочеві, фруктові, білкові експрес-дієти ведуть до зсувів в організмі. Коли людина повертається до колишнього харчування, організм ще більше прагне створити захисні резерви у разі повторення голоду — і починає товстіти. Цей ефект можна спостерігати на прикладі багатьох знаменитостей, які тимчасово прагнули схуднути, але потім знову набрали вагу: Лінда Євангеліста, Єва Лонгорія, Дженніфер Еністон.

Усі ми індивідуальні. Перш ніж худнути, порадьтеся з лікарем та дієтологом. Спроби зниження ваги за допомогою популярних незбалансованих дієт можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я.

Здоров'я/Краса/Лайф

Ще новини:

Ці симптоми вказують на нестачу заліза в організмі – перевір себе

Дефіцит деяких вітамінів та мінералів у нашому організмі може впливати на твоє самопочуття та вигляд. Зверни увагу на...

Із цим компонентом у складі не можна фарбувати нігті жінкам 40+

Лаки для нігтів містять купу хімічних компонентів зі складними назвами, без яких неможливо досягти яскравого кольору та стійкого...

Які продукти не вживають дерматологи: цей список стане в нагоді кожній дівчині, яка піклується про свою шкіру

Деякі продукти можуть викликати появу прищів та запалень, а також погіршувати стан шкіри при таких захворюваннях, як псоріаз,...

Чому людям похилого віку не варто їсти морозиво: висновки лікарів

Морозиво люблять усі, але не поспішай пропонувати бабусі чи дідусеві зайву порцію — лікарі попереджають, що такі ласощі...