Навіть якщо ви любите борщ із м’ясом, дуже не приємно діставати квасолю з жучками, черв’ячками 🙂 Новий врожай квасолі збирається і виникає питання, як його зберегти протягом осені-зими до весни. Правильний спосіб дасть можливість смакувати квасолею у стравах не лише до нового сезону, а й навіть роками.
Подробиці
Існує декілька способів, що гарантовано допоможуть зберегти квасолю. Про всі писати не будемо, а от перевіреними поділимося.
1. Якщо є місце в морозильній камері, де ми вже писали можна зберігати і ягоди, і фрукти, й овочі, то відправте на зимівлю й квасолю. Навіть молоду можна заморожhttp://фруктиувати, а зрілу-суху — тим більш.
2. У скляній банці, яку щільно треба закрити кришкою, додавши 1 головку часнику. Проте краще розділити на зубки. На смак квасолі це не вплине, а от шкідників відлякає від затії зіпсувати бобові.
3. Ідеально висушену квасолю можна зберігати у пластикових пляшках. На дно покласти 1 зубчик часнику та 1 лавровий листок. Проте обов’язково квасоля має бути сухою, щоб не запріла і не зацвіла. Бо буде інша проблема, крім молі й жучків.
4. Якщо плануєте зберігати у підвалі чи на горищі, то краще це робити у стеблах. Але перекладіть стеблами кропу сухого. Щоб гризуни не зіпсували план якісного зберігання, не забувайте про боротьбу з ними теж.
5. Квасолю перед зберіганням варто прогріти в духовці, але не запекти, а саме прогріти. Це допоможе позбутися потенційних шкідників на стадії личинок. Прогріту квасолю остудити та пересипати в банки чи лотки, які будуть зберігатися у холодильнику.