Говоріть “ні” тоді, коли вам точно не хочеться говорити “так” – дуже просте правило! Якщо вам не подобається людина — кажіть «ні», якщо вам не подобається робота — кажіть «ні», якщо ви не хочете спілкуватися з людиною — кажіть «ні».
Говорити «ні» взагалі дуже складно, тому що «ні» завжди може викликати несподівану реакцію від того, кому ви це говорите. У цьому сенсі, кажучи «ні», будьте готові до того, що можуть розпочатися будь-які “військові” дії, складні моменти вашого життя та випробування. «Ні» завжди тягне за собою випробування, а випробування та труднощі спричиняють зміни. Тому “ні” набагато більше бере участь у зміні вашого життя, ніж “так”. Тому самі вибирайте, що вам потрібно змінюватися або жити у звичайному укладі.
“Я багато разів казала «ні». Я сказала конкретне «ні», коли зрозуміла, що моя кар’єра в Грузії прийшла в глухий кут і я переїхала до Росії. Я багато разів говорила «ні» у професійному сенсі, коли розуміла, що те, що я роблю, мені вже нецікаво. Я говорю «ні» регулярно людям, які не хочуть змінюватися, тому що змінюватись хочу я і значить, нам з ними не по дорозі. Тож «ні» завжди зі мною” – розповіла Тіна.
1. Беріть паузу
Відмовити в моменті буває складно всім, навіть людям, які одразу розуміють свої почуття та розуміють, що це «ні». Якщо це ваш випадок, возміть паузу – і повертайтеся з відповіддю лише тоді, коли ви все добре обдумали. Якщо це, звичайно, не було обговорено окремо.
2. Ідентифікуйте свої почуття
Якщо ви відчуваєте, що не погоджуєтесь з якомось питанням, зверніться до себе та своїх почуттів. “Що я відчуваю зараз?”. Гнів, злість, радість, образу, страх. Зрозумівши себе, відмовити іншій людині стає не так страшно, головне залишатися на своєму боці. Найчастіше людиною, яка не вміє відмовляти, рухає страх, страх бути поганим і відкинутим. Ці страхи родом із дитинства і ніколи не пізно звільнитися від них. Життя довге.
3. Не намагайтеся передбачити реакцію
Не думайте про інших людей, думайте за себе. Так, наслідки вашої відмови можуть бути будь-якими, зокрема позитивними. Якщо ви кажете «ні» – це не означає, що ви погана людина, це лише означає, що ця пропозиція з якихось причин вам не підходить. І це нормально. Свої люди зрозуміють вас, а не свої вам не потрібні.
4. Вибирайте себе
Коли вкотре ви захочете сказати «так» і піти за інерцією проти себе, подумайте, які наслідки це дасть. Від вечора, проведеного у колі людей, які вам не цікаві, до пропозиції про роботу, яку ви приймаєте з жалю до когось або боячись когось засмутити. Та це взагалі може змінити хід вашого життя, подумайте про це. Втрата, яку ви завдаєте таким чином собі та своїй психіці, може бути колосальною, а наслідки розтягнутися на кілька років.
5. Проясніть ситуацію
Якщо внутрішнє рішення не приходить, проясніть ситуацію і поставте стільки уточнюючих питань, скільки вам потрібно. І не ведіться на завуальовані прохання. Якщо людина каже, що вона живе від зарплати до зарплати, вона не просить у борг, вона просто повідомляє про те, що їй не вистачає грошей на життя. Не наділяйте своїми смислами слова інших людей і не навішуйте відповідальність там, де цього ніхто не просить робити.