Навіщо підв’язувати огірки
Стебла огірків виростають до півтора-двох метрів і без відповідної опори стеляться по землі. Якщо ж закріпити їх на спеціальних конструкціях, грядки виглядатимуть акуратно та доглянуто. Але це не головна перевага. Підв’язування має багато інших плюсів:
- За грядками простіше і зручніше доглядати. Їх легко поливати, розпушувати і удобрювати, не відсуваючи батоги пліт. Зі збору врожаю теж жодних проблем. Плоди гарно видно, їх не потрібно шукати, пошкоджуючи бадилля.
- Підв’язані огірки займають менше місця, адже вони не розповзаються на всі боки, зазіхаючи на інші грядки. А ще майже немає ризику, що рослини перекинуться на своїх сусідів, використовують їх замість опори та загальмують їх зростання.
- Через невелику площу контакту з ґрунтом менше шансів, що огірки вразить грибкова або інша інфекція.
- На плетях, підв’язаних до опор, утворюється більше зав’язей, а плоди деформуються менше і швидше дозрівають завдяки хорошому освітленню.
Як правильно підв’язувати огірки
Щоб процедура пішла рослинам тільки на користь, дотримуйтесь кількох простих правил:
- Встановлюйте опори для підв’язки ще до того, як посієте насіння в ґрунт або посадіть розсаду. Так ви точно не пошкодите коріння при встановленні конструкції.
- Намагайтеся зробити конструкцію максимально міцною. Не допускайте, щоб опори хиталися чи легко нахилялися. Інакше вони заваляться під вагою стебел та плодів.
- Вперше підв’язуйте огірки, коли їхня висота буде приблизно 30 см. Так менше шансів поламати або травмувати рослини.
- По можливості використовуйте смужки тканини шириною 3-4 см або шпагат, а не дуже тонкі мотузки або волосінь. Завдяки цьому ви не пораните стебла.
- Не затягуйте підв’язку надто сильно, щоб не пошкодити посадки та залишити простір для зростання.
- Кріпіть тканинну стрічку або шпагат прямо до стебла рослини або до невеликих кілочків, вбитих поряд з кожним кущиком.
Як підв’язати огірки горизонтальним способом
Використовувати метод можна і у теплиці, і у відкритому ґрунті.
З двох боків від грядки вкопайте металеві труби чи дерев’яні стовпчики. Надземна частина конструкції має бути приблизно 2 м заввишки. Після цього натягніть «поперечини» зі шпагату або мотузки. Першу зробіть на відстані приблизно 25-30 см від землі, а далі продовжуйте з тим самим інтервалом до самого верху.
Коли огірки вже дотягуватимуться до першої мотузки, окремо зафіксуйте кожен кущ за допомогою тканинної стрічки. У міру зростання стебел продовжуйте фіксувати їх. Якщо ж пагони переростуть висоту конструкції, просто прищипніть їх зверху.
Як підв’язати огірки вертикальним способом
По обидва боки від грядки встановіть металеві або дерев’яні опори заввишки 2 метри. Зверху зробіть дерев’яну перекладину або натягніть шпагат. Конструкція має нагадувати розтягнуту по горизонталі букву «П». До поперечини прив’яжіть мотузки або смужки тканини шириною приблизно 3 см і довжиною до самої землі по одній на кожен кущ. Кінці акуратно прив’яжіть до кожної рослини на невеликій відстані від землі, але не затягуйте вузол. Альтернативний варіант – у кожної рослини вкопайте у землю невеликі кілочки. Прив’яжіть мотузку до них і оплетіть рослину навколо.
Вертикальний спосіб підв’язування огірків відмінно підійде для відкритого ґрунту та теплиці. У закритому просторі навіть простіше, оскільки конструкції теплиці можна використовувати для кріплення шпагату зверху.
Знизу огірки також можна просто обв’язати або прикріпити до вкопаного поруч кілочка, а вже на нього закріпити нитку, що йде від стелі.
Як підв’язати огірки на сітку
Встановіть дві опори по одній з кожного кінця грядки. Між ними натягніть сітку та міцно зафіксуйте. Якщо грядка довга і конструкція провисає, можна встановити ще кілька додаткових опор.
Сітку краще взяти спеціальну, яка продається в магазинах та відділах із товарами для саду. Спеціально кріпити до неї рослини не обов’язково, достатньо направити їх просто руками.
Підв’язувати огірки на сітку можна і у відкритому ґрунті, і у теплиці. А ще такий матеріал можна використовувати кілька сезонів поспіль, прибираючи на зиму.
Як ще можна підв’язати огірки
Вище ми привели найпростіші та найпопулярніші способи. Але є й оригінальні варіанти, на які також варто звернути увагу.
Підв’язати огірки можна в вигляді піраміди чи ялинки. Для цього в центрі круглої грядки встановіть високу опору. На верхівці закріпіть шпагат. Протягніть по одному відрізку до кожного куща і підв’яжіть рослини, не натягуючи дуже сильно.
Варіація цього способу: з обох боків круглої грядки вкопайте кілька опор під кутом, щоб вони сходилися нагорі. На відстані приблизно 25-30 см від землі по колу простягніть шпагат. І так до самого верху з відстанню 30 см. Підв’яжіть молоді рослини до нижнього ряду стрічками з тканини або шпагатом і підв’язуйте по мірі підростання.
І, нарешті, бочка — чудова альтернатива підв’язуванню. Огірки ростуть у ній, які стебла не витягуються вгору, а зважуються вниз.
Конструкція максимально проста: достатньо знайти ємність відповідного розміру, насипати в неї ґрунт і висадити розсаду. Після необхідності залишиться тільки направити рослини донизу.