...
ГоловнаЗдоров'яЖодних симптомів: кожен п'ятий хворий на предіабет і не знає про це

Жодних симптомів: кожен п’ятий хворий на предіабет і не знає про це

Підпишіться на нас:

Якщо про діабет, його симптоми та причини виникнення більшість з нас мають хоч якесь уявлення, то про предіабетний стан чули небагато. Цей стан передує діабету 2-го типу. Лікарі запевняють, що вчасно вжиті заходи допоможуть зупинити погіршення стану та запобігти розвитку діабету.

Ще недавно вважалося, що це деякий проміжний стан між нормою і діагностованим діабетом 2-го типу, але в останні роки лікарі все частіше вважають предіабет окремим захворюванням.

Що таке предіабет?

Це порушення вуглеводного обміну, у якому рівень цукру в крові підвищується. При попередньому показники вже істотно перевищують норму, але все ж таки виявляються недостатньо високі, щоб був поставлений діагноз «діабет».

Інсуліну в організмі починає вироблятися недостатньо, тканини гірше реагують на нього – розвивається інсулінорезистентність, в результаті глюкоза не проникає у клітини, а накопичується у крові.

Якщо не вжити жодних заходів, предіабет прогресуватиме, стан погіршуватиметься, глюкози в крові побільшає – зрештою лікарі діагностують справжнісінький діабет 2-го типу з усіма наслідками.

Нагадаємо, що у пацієнтів з діабетом 2-го типу збільшено ризик розвитку проблем із серцем та судинами, частіше виникають проблеми з нирками, може виникнути сліпота, ймовірний ризик ампутації кінцівок. Ще один привід для хвилювань – предіабет зовсім не рідкісне захворювання. Згідно зі статистичними даними, ним хворіє приблизно кожен п’ятий українець, причому більшість і не підозрює про це.

Втім, є і хороші новини: своєчасно виявлений предіабетний стан лікується і усувається, а це означає, що діабет буде відстрочений або зовсім скасований.

Чому виникає предіабет?

Єдиної причини виникнення цього захворювання немає – свій внесок роблять багато чинників, з більшістю з яких можна і потрібно боротися.

Зайва вага

Це основний та найголовніший фактор ризику. Чим він вищий, тим вищий ризик появи передіабету та діабету. Абдомінальне ожиріння, у якому жир концентрується у районі живота, найнебезпечніше. Жінки, які мають охват талії більше 80 см, та чоловіки, у яких цей показник перевищує 94 см, у групі високого ризику.

Неправильне харчування

Раціон, в якому багато трансжирів, фастфуду, простих вуглеводів, цукру, ковбаси та сосисок та інших продуктів, шкідливість яких навіть не заперечується, завдає шкоди серцю і провокує набір ваги. Загалом, ті, хто харчується за такою системою, теж з великою ймовірністю можуть отримати предіабет.

Малорухливий спосіб життя

Ми мало рухаємося – їжу замовляємо з доставкою, а на роботу найчастіше не ходимо пішки, а добираємось на особистому чи громадському транспорті. Це призводить до того, що інсулін погано сприймається організмом, глюкоза витрачається погано – рівень цукру у крові зростає.

До факторів, зробити з якими нічого не можна, входить сімейна історія: якщо у близьких родичів був діабет, ризик захворіти на них збільшується. Свій внесок робить і вік – шанси на предіабет і діабет істотно збільшуються після 45 років, хоча ця хвороба значно помолодшала . У жінок, які перенесли під час вагітності гестаційний діабет, ймовірність захворіти на діабет 2-го типу також підвищена.

Як виявити предіабет?

Характерних ознак, які типові саме для предіабету, немає, але деякі симптоми можуть і повинні насторожити:

  • швидка стомлюваність;
  • складність у виконанні звичних дій на роботі;
  • проблеми із концентрацією уваги;
  • тривале загоєння ран.

Такі ознаки можуть виникнути і за інших хвороб, але якщо вони з’явилися без видимих причин, а крім цього є зайва вага та підвищений тиск – це однозначно привід для візиту до ендокринолога та обстеження.

Лікар проведе огляд та призначить обстеження. Найбільш інформативним є не просто визначення рівня цукру в крові, а аналіз на глікований гемоглобін. Підготуватись до нього простіше, а результат буде більш показовим.

Лікар запідозрить предіабет у тому випадку, якщо глікований гемоглобін 6-6,4% при нормі менше 6%, а глюкоза в крові буде між 5,6 та 6,0 ммоль/л при нормі менше 5,6 ммоль/л.

Предіабет у більшості випадків коригується – можна навіть спробувати обійтися без ліків, позбавившись зайвих кілограмів і скоригувавши раціон. Однак якщо ендокринолог призначить ліки, то нехтувати їх прийомом не можна – вони важливі для того, щоб хвороба не прогресувала та не розвинувся діабет 2-го типу.

Здоров'я/Краса/Лайф

Ще новини:

Ці симптоми вказують на нестачу заліза в організмі – перевір себе

Дефіцит деяких вітамінів та мінералів у нашому організмі може впливати на твоє самопочуття та вигляд. Зверни увагу на...

Із цим компонентом у складі не можна фарбувати нігті жінкам 40+

Лаки для нігтів містять купу хімічних компонентів зі складними назвами, без яких неможливо досягти яскравого кольору та стійкого...

Які продукти не вживають дерматологи: цей список стане в нагоді кожній дівчині, яка піклується про свою шкіру

Деякі продукти можуть викликати появу прищів та запалень, а також погіршувати стан шкіри при таких захворюваннях, як псоріаз,...

Чому людям похилого віку не варто їсти морозиво: висновки лікарів

Морозиво люблять усі, але не поспішай пропонувати бабусі чи дідусеві зайву порцію — лікарі попереджають, що такі ласощі...