Дідусі та бабусі ще до того, як будинки в селах стали називати «дачами», обробляли свої городи, не сподіваючись особливо на хімічні препарати. У хід йшли досвідчені напрацювання та поради сусідів. По-народному боролися із шкідниками, по-народному рятували огірки від гіркого присмаку.
Існує кілька способів, які допомагають приглушити гіркоту в зібраних плодах, але куди вірніше уникати цієї неприємності.
Що зробити, щоб огірки не встигли стати гіркими
Неприємний присмак виникає внаслідок вироблення в ході хімічної реакції особливої сполуки. Причина реакції – стрес, з яким зіткнулася рослина. Це може бути все, що завгодно, і не тільки полив, як багато хто вважає:
- Поливайте огіркову грядку, суворо дотримуючись графіку поливу. Низька температура води у спекотний день може стати причиною стресу та гіркого смаку.
- Потрібно постаратися захистити рослину від перепадів температури. В основному це відбувається після того, як за спекотним днем настає холодна ніч. Насамперед це стосується огірків, що ростуть у відкритому ґрунті. Врятувати смак плодів можна за допомогою легких укриттів – каркас із дуг та покривний матеріал. Огірки, що ростуть у теплиці вдень, необхідно провітрювати, а вночі при зниженні температури обов’язково зачиняти двері.
- Урожай треба збирати вчасно. Коли огірки переростають, погіршується як їх смак, а також знижується врожайність;
- Щоб не кривитися від гіркоти, внесіть підживлення на основі калієвої селітри (20 г на 10 літрів води). Добавку вносять після попереднього поливу і під корінь.