Калина зміцнює весь організм, підвищує імунітет, а також відновлює сили після хвороби. Плоди калини починають вживати вже восени – відразу після дозрівання, і продовжують це робити до кінця зими.
Стажер молодшого наукового відділу ягідних культур РУП “Інститут плодівництва” Єгор Колядко розповів про цінні властивості калини, а також поділився простими рецептами домашніх заготовок з її ягід.
Чому калина так корисна
Спеціаліст розповідає, що лікувальна дія калини обумовлено вмістом в її плодах, листках і особливо в корі глікозиду вібурніну, властивого тільки цій культурі, що і додає характерну гіркоту плодам. Вібурнін має кровоспинну дію, а також заспокійливо діє на центральну нервову систему.
Плоди калини – багате джерело фенольних сполук, що володіють Р-вітамінною активністю (460-1350 мг / 100 г). До їх складу входять хлорогенова кислота, катехіни, антоціани, лейкоантоціани та інші сполуки.
“Фармакологічна цінність плодів калини пов’язана з наявністю в них дубильних речовин і глікозиду вібурнін. Крім того, в плодах містяться:
- вітамін С – 40-138 мг / 100г;
- каротин – 1,2-3,3 мг / 100 г;
- вітамін Е – більш 2 мг / 100 г;
- пектинові речовини – 0,4-0,9%;
макро- і мікроелементи у великій кількості:
- калій – 179,5-320 мг / 100 г
- кальцій – 40,5 мг / 100 г;
- магній – 17,5 мг / 100 г;
- залізо – до 6,1 мг / 100 г;
В незначній кількості: фосфор, марганець, цинк, мідь, кобальт, йод та інші “, – пояснює Єгор Колядко.
Експерт зазначає, що вітаміну С в ягодах калини вдвічі більше, ніж у лимоні. У поєднанні з залізом вітамін С прекрасно засвоюється, тому ягоди калини добре вживати тим, хто страждає від анемії з недоліком заліза.
Завдяки такому біохімічниму складу плоди калини надають терпку, антисептичну, кровоспинну, жовчо-та сечогінну, заспокійливу дію, знижують кров’яний тиск, прискорюють загоєння ран і виразок. Також ягоди калини покращують роботу серця, судинної системи.
Кора калини звичайної Cortex Viburni – лікарська сировина для отримання кровоспинних, протиракових, протиалергічних і кардіотонічних препаратів. Сухі плоди калини входять до складу полівітамінних аптечних зборів. Вітамінний чай з плодів має загальнозміцнюючу і заспокійливу дію.
Що приготувати з калини
Сирий джем
Зі свіжих ягід калини можна приготувати сирий джем – блюдо, в якому максимально збережуться всі корисні властивості. Для приготування джему знадобиться 1 кг ягід калини і 1 кг цукру. Свіжовичавлений натуральний сік в суміші з цукровим піском потрібно нагріти до 80-85 ° С, постійно помішуючи. Після повного розчинення цукру готовий джем розлити в гарячі стерилізовані паром банки ємністю 0,5-1 л, закупорити і охолодити.
“Не можна тримати гарячі банки під ковдрою, так як при цьому руйнуються корисні для людини фарбувальні речовини – антоціани. Охолодження має відбуватися досить швидко для того, щоб зберегти привабливий яскраво-червоний колір продукту”, – попереджає Єгор Колядко.
Желе
Приготувати желе можна з 1 кг калини, 1 кг яблук, 0,5-1 кг цукру. Спеціаліст розповідає, що для цього кислі яблука необхідно розрізати на часточки і розварити з ягодами калини в невеликій кількості води. Потім перелити в полотняний мішечок і (НЕ віджимаючи!) підвісити на ніч для стікання соку. У сік додати цукор і варити до готовності. Розфасувати в гарячому вигляді в стерильні банки і закатати.
Варення з калини по-польськи
Для приготування варення знадобляться 1 кг калини, 1 кг цукру, 150 мл води.
Вимиті ягоди обсушити. Приготувати сироп з 500 г сахара і 150 мл води і залити їм ягоди. На наступний день сироп злити, додати ще 500 г сахара, довести до кипіння, залити ягоди і знову залишити на ніч. На третій день варити до готовності. Розлити гарячим у стерильні банки і закатати.
Соус з калини
Для приготування оригінального соусу потрібно взяти 200 г соку калини, 300 г цукрового піску, 2 склянки води, 5 г картопляного крохмалю.
У 2 столових ложках води розвести крохмаль, влити його в киплячу воду, додати сік калини, цукровий пісок і довести до кипіння. Використовувати як підливу до круп’яних страв.
Мус з калини
Мус з калини можна приготувати з 200 мл соку, 200 г цукру, 30 г желатину, 1 л води.
Для цього желатин слід замочити в невеликій кількості холодної кип’яченої води, а після долити решту води, перемішати і довести до кипіння. Додати цукор, підлити сік калини, охолодити до 35 ° С, швидко збити до отримання пишної маси, розлити в форми і охолодити.
“Також при додаванні желуючого соку калини в яблучне пюре можна приготувати високоякісний мармелад або пастилу. Ще сік калини – це хороший харчовий барвник. З плодів калини готують киселі, варення, начинку для пирогів, протирають з цукром. Калина в меду – справжній лікувальний ласощі, яке допоможе вилікувати простудні захворювання “, – робить висновок Єгор Колядко.