Осінь щедра на лісові гриби і досвідчені господині активно роблять запаси. Якщо банки закінчуються, а гриби ще є, то їх можна сушити або морозити. Проте сушіння займає більше часу, тому пропонуємо другий варіант. Так у вас цілий рік будуть гриби на столі, мов щойно з лісу свіжі.
Подробиці
Грибники радять дотримуватися ключового принципу: якщо хоч трішки сумнів маєш — додому гриб не забираєш. Навіть якщо гриб здається схожим на їстівний і сусідка-кума-тітка збирала, але ви раніше не брали подібні, не варто перевіряти успіх та долю. Ціна таких експериментів — висока й іноді вартує життя.
Якщо ви впевнені у своєму грибному кошику, то пропонуємо спосіб компактного заморожування. Для цього гриби посортуйте: розкладіть по видах. Переберіть, щоб морозити виключно добірні грибочки, без пошкоджень, гнилі, черв’яків.
Мити гриби не варто. Натомість краще шапочки протерти мокрим рушником, а ніжки злегка почистити ножем, щоб не було ґрунту та слідів від лісу: листя, хвої, кори тощо.
Викладіть гриби на дошку в один шар і відправте у морозилку, заморозьте і лише потім пофасуйте по пакетах. Якщо є вакуумні, то скористайтеся ними. Бажано, щоб було мінімум повітря.
Цілі заморожені гриби все ж мають простір один біля одного. Якщо місця замало, то попередньо гриби зваріть, підсмажте з цибулею й у вас буде готова морожена страва для будь-якого рецепта, де треба гриби. Смачно з картоплею, в піці чи в першій страві. При цьому гриби відразу будуть готові й додавати їх можна без попереднього розмороження.
Підписуйте заморожені гриби, вказуючи вид грибів та дату фасування. Морожені гриьи краще використати протягом 6 місяців.