Існує багато способів прискорити процес дефекації. Найголовнішими правилами нормального функціонування ШКТ є рекомендована кількість клітковини (загальна рекомендація Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я — 25-30 грамів на день) і достатньо рухатися, щоб не порушувати обмінні процеси в організмі.
Є способи і для екстреного походу в туалет – наприклад, свічки, проносні та інші медикаментозні засоби. Втім, вдаватися до них постійно небезпечно. Це може лише посилити проблему із запорами як на фізіологічному, так і на психологічному рівні.
Гастроентерологи і проктологи говорять про те, що ходити в туалет кожен день, і навіть кілька разів на день, – це лише один з варіантів норми, і насправді даний процес може бути і не таким частим. Але якщо ти відчуваєш дискомфорт від того, що не можеш сходити «по-великому», можна почати з більш м’яких методик. Наприклад, з масажу живота чи невеликої гімнастики поліпшення перистальтики кишечника.
В індійській народній медицині існує спеціальна техніка для глибокого очищення організму – шанк пракшалану. У нас особливо поширення вона набула у 1990-ті та 2000-ті. Деякі люди практикують її на постійній основі і раз на кілька місяців таким чином чистять організм.
З точки зору сучасних уявлень про медицину очищення організму шанк пракшаланою за допомогою вживання великої кількості солоної води – не найбезпечніша методика, що має безліч протипоказань. Незважаючи на це, фахівці відзначають ефективність фізичних вправ, які виконуються при шанк пракшалані для прискорення процесу дефекації. Наприклад 2 ці легкі асани з циклу можна виконувати у будь-який зручний момент і навіть за низького рівня фізичної підготовки.
Уттан стамбхасана (поза витягування тіла стоячи)
- Встань рівно
- Підніми руки над головою і з’єднай кисті в «замок»
- Тягнися всім тілом і верхівкою вгору, за піднятими руками
- Почни робити акуратні похитування вправо-ліворуч – так, щоб рухалися і руки, і корпус тіла
- Уважно стеж за диханням і намагайся дихати животом. Саме це разом із скручуваннями допоможе прискорити позиви сходити до туалету.
Удару каршанасана (поза витягування живота)
- Сядь навпочіпки з розсунутими вбік ногами, руки поклади на коліна
- Упрись рукою в ліве коліно і направ його до підлоги, в цей же момент повертаючи корпус і голову направо. Щоб було легше зберегти баланс, п’яти можна відривати від статі
- Залишися в цьому положенні на кілька секунд, потім повернися у вихідну позицію. Повторіть вправу в обидві сторони 4-5 разів
Загалом багато фізичних вправ зі скручуваннями корисні для перистальтики кишечника. Головне — стежити за тим, щоб не перенапружувати м’язи живота, адже іноді це може погіршити проблему.