Меланома – це злоякісна пухлина шкіри. Вона розвивається з пігментних клітин меланоцитів і може швидко прогресувати. Летальний результат меланоми не рідкість, тому вкрай важливо діагностувати зміни клітин на ранній стадії.
Фахівці пригнічено констатують, що кількість випадків меланоми у світі неухильно зростає. Як припускають онкологи, ми стали частіше проводити час у південних країнах з високою активністю ультрафіолету, і наражаємося на сонячну радіацію, не дбаючи про захист. УФ-промені залишаються основним фактором, що провокує злоякісне переродження пігментних клітин.
Існує багато сучасних способів діагностики меланоми, і в розпорядженні лікарів – різні способи лікування, проте не варто забувати про самоогляди!
Саме самостійне відстеження змін існуючих на шкірі родимок допоможе своєчасно зрозуміти, що зі шкірою щось не те, і звернутися за допомогою. Для цього придумано методику «Акорд меланоми»: у простому слові у вигляді абревіатури зашифровано ознаки змін родимки, які не можна пропустити.
А – асиметрія. Вона проявляється, якщо умовна серединна вісь ділить родимку на дві явно нерівні половинки
К – край. Повинна насторожити появу нерівностей чи зубчиків на краю родимки
К – кровоточивість. Теж тривожна ознака — звичайні родимки та плями не кровоточать
О – обарвлення. Будь-які зміни кольору родимки або поява нерівномірності у обарвленні – привід звернутися до лікаря
Р – розмір. Якщо родимка різко збільшилася вгору чи вшир, потрібно досліджувати її
Д – динаміка. Під цей пункт підпадають будь-які зміни родимки або пігментної плями, які, можливо, не описані вище.
Навіть якщо ти помітила одну з цих ознак, слід проконсультуватися з фахівцем. Рання діагностика – серйозний шанс на успішне лікування меланоми.