Капуста може зберігатися протягом зими до весни, але відразу зауважимо, що користі в ній небагато. Старайтеся не затягувати і їсти у перші місяці після того, як зрізали. Але щоб збільшити час нормального зберігання не зрізайте, а виривайте капусту з коренем.
Подробиці
У домашніх умовах восени, перед заморозками, качани капусти виривають з корінням, видаляють верхнє зелене листя і підсушують протягом 3-4 днів, повісивши у добре провітрюваному місці.
Потім зв’язують по 2 качани та підвішують до стелі в підвалі, погребі чи іншому прохолодному місці. Можна зберігати капусту у прохолодному місці на решітках, полицях, але не біля ящиків із фруктами (груші чи яблука).
Взимку час від часу варто оглядати «схованку», видаляти з качанів гнилі листки. Кажуть, що на півдні України капусту можна закопати (качанами вгору) в канаву і засипати тонким шаром землі (10 см). Коли настають холоди, потрібно збільшити шар ґрунту до 30 см.
Зверніть увагу, що в холодильнику капуста швидко в’яне, а загорнута в поліетиленовий пакет — загниває. Кращі умови для зберігання свіжих качанів — температура від -1 до +1 градуса, відносна вологість повітря — 90–98%. Вища температура сприятиме гниттю.