Лікар радить привчати себе до того, щоб пити каву без додавання цукру.
Подробиці
Лікар-дієтолог Наталія Денисова розповіла в інтерв’ю, що вживання кави може давати цілу низку корисних для здоров’я ефектів, включаючи захист від хвороб печінки, серця та мозку. Водночас Денисова повідомила, що любителям кави слід пити її правильно (наприклад, не пити натще, намагатися уникати варіантів кави з численними солодкими та калорійними добавками).
«Якщо правильно вживати цей напій, то ризики серцевого нападу та аритмії знижуються, моторика кишечника покращується, напади подагри стають рідшими», – наголосила експерт.
Лікар Денисова назвала чотири правила, відповідно до яких краще пити каву:
- Не пити натще. Кава містить інгредієнти, здатні дратувати незахищену слизову оболонку ШКТ. Випивши його на порожній шлунок, ми ризикуємо постраждати від болю, печії, інших хворих симптомів.
- Запивати водою. Кофеїн має сечогінну дію і щоб компенсувати активну втрату вологи, яку він викликає, після кави слід пити воду.
- Додавати спеції. Денисова рекомендує класти в каву корицю або гвоздику, де міститься багато антиоксидантів.
- Пити без цукру. Для пом’якшення дії кави на слизову оболонку в неї можна додавати трохи вершків, молока. Але пити його краще без цукру. Слід пам’ятати, що з рідиною цукор проникає в кров дуже швидко, викликаючи стрибкоподібне зростання рівня глюкози в крові.