Здоров'я

Як схуднути та зняти стрес одночасно

За допомогою правильного харчування вирішуємо відразу 2 насущні проблеми: знімаємо стрес і позбавляємось зайвих кілограмів.

Ми звикли, що стрес і їжа йдуть пліч-о-пліч. Кожен із нас хоча б раз «заїдав» тривоги або піднімав собі настрій за допомогою десерту, проте мало хто знає, що є і зворотний зв’язок.

Як це працює

Прискорений ритм життя викликає підвищене навантаження на організм: і фізичне, і емоційне. А стан, коли людина тривалий час напружена і стривожена, як відомо, може призводити до хронічного стресу. Він тісно пов’язаний з виробленням адреналіну, підвищеною концентрацією кортизолу в крові і по суті є захисною реакцією, що змушує людину шукати вихід із ситуації і справлятися з несподіваними і не завжди приємними обставинами.

Якщо в невеликих кількостях стрес навіть корисний, то його тривала дія, навпаки, сильно послаблює ендокринну та нервову системи та організм у цілому, знижує концентрацію, погіршує загальне самопочуття та провокує серйозні захворювання. Крім зазначених гормонів, у стресовому стані виробляються вільні радикали, які ушкоджують клітини та викликають передчасне старіння.

Тому одне з найважливіших завдань при доборі харчування під час підвищених навантажень – наповнити раціон продуктами, багатими ферментами, антиоксидантами, вітамінами та мінералами, щоб заповнити всі необхідні ресурси організму та розвантажити нервову систему.

Що точно не допоможе вирішити проблему

У пошуках додаткової енергії багато хто помилково покладається на продукти-стимулятори. До них, зокрема, належать кава та енергетики. Хоча кофеїн, таурін та L-карнітин у їхньому складі відомі тим, що дозволяють людині сконцентруватися та підвищують настрій за рахунок стимуляції вироблення дофаміну, у великих кількостях вони, навпаки, згубно впливають на нервову систему, погіршують сон та підвищують тривожність.

Більш того, ці хімічні сполуки заважають засвоєнню ключових поживних речовин, у тому числі вітаміну D та вітамінів групи В. Кофеїн також стимулює кору надниркових залоз, додатково активізуючи вироблення кортизолу, який і так підвищений під час стресу. Таким чином, приховуючи стрес за, здавалося б, тимчасово отриманою енергією, ми лише посилюємо ситуацію.

Інший загальновідомий “стимулятор” – алкоголь. Незважаючи на поширену думку про те, що келих вина в день сприятливо впливає на організм, допомагає заспокоїтися та розслабитися, численні дослідження доводять протилежне. Алкоголь у будь-якому випадку може спричинити безсоння, різкі сплески глюкози в крові та зневоднення. Як наслідок, стрес не пропадає, а лише посилюється. Крім того, наприклад, червоне вино може викликати сильні головні болі, що супроводжуються нудотою та гіперемією. В англійській мові їм дали узагальнюючу назву – Red wine headache.

Третій найпоширеніший стимулятор – це цукор та інші вуглеводні продукти, до яких під час стресу у багатьох розвивається непереборна тяга, оскільки виділений кортизол віддає тілу наказ запасатися енергією, і нас тягне на щось висококалорійне.

Справа в тому, що прості цукру не тільки «розгойдують» наш рівень інсуліну, а й у процесі метаболізму забирають велику кількість мінералів, наприклад, магнію, який відіграє ключову роль у рівновазі нервової системи.

Топ продуктів, здатних зменшити стрес

Правильно підібране та збалансоване харчування – ключ до того, щоб допомогти тілу впоратися зі стресом. Складаючи раціон, обов’язково зверніть увагу на продукти з вітамінами групи В (горіхи, бобові, яйця, гречка) магнієм (гарбузове насіння, вівсянка, шпинат, банани), вітаміном С (болгарський перець, цитруси, капуста, щавель, полуниця та смородина), омега-3 (риба, насіння чиа), ферментовані продукти, багаті на пробіотики (йогурт або кефір, квашена капуста, кімчі, деякі види сиру), рослинними жирами (оливкова олія, авокадо, маслини, кокос), а також трав’яні чаї.

Так, чудовим сніданком виступить омлет з кімчі, шакшука, тост з авокадо або вівсянка з фруктами. Для перекусу підійдуть ягоди чи грецький йогурт, горіхи. В обід добре впишеться легкий щавлевий суп, гречка з паровими котлетами з індички або запечений стейк з лосося. На вечерю варто віддати перевагу легшій їжі: салату з сезонною зеленню, овочами та гарбузовим насінням, відвареному броколі з кількома скибочками твердого сиру, пасті з цукіні з кіона.

Ідеальний раціон, який задовольнятиме твої потреби в калоріях та БЖУ, а також індивідуальні особливості організму, допоможе скласти нутриціолог. Однак підібрати підходяще меню можна і самостійно, головне – пам’ятати про правило перевернутого трикутника: найкалорійніша і насичувальна їжа повинна припадати на сніданок та обід, тоді як вечеря повинна бути легкою.

Всебічна підтримка

Грамотно складений раціон і графік харчування допоможуть підтримати твій організм у боротьбі зі стресом і зайвою вагою, але не варто покладатися тільки на них. Це завжди комплекс заходів та зусиль.

Зокрема, відчути себе краще тобі допоможуть:

  • Здоровий сон та вечірні ритуали. Міцний і регулярний нічний сон по 7-8 годин на добу стоїть на першому місці, коли йдеться про відпочинок та відновлення – його відсутність призводить до підвищеної дратівливості, втоми та зниження концентрації уваги. Допоможи собі налагодити режим: заведи корисні вечірні ритуали. Ними може стати теплий душ або ванна з аромамаслами, відмова від телефону на користь читання книги за годину-дві до відходу до сну, провітрювання та зволоження приміщення. Забезпечити собі тишу та темряву для комфортного відпочинку, придбайте помічників для сну – ортопедичну подушку з ефектом пам’яті, важку ковдру, маску для сну, беруші. Додатково можна взяти на озброєння вечірній прийом настою меліси чи м’яти.
  • Помірне фізичне навантаження. Будь-яка активність – правильний супутник у керуванні тривожними станами. Тренування безпосередньо впливають на емоційний стан, допомагаючи знизити рівень гормонів стресу – кортизолу та адреналіну. Дослідження доводять, що від 20 до 30 хвилин вправ на день допомагають людям почуватися краще. При цьому необов’язково купувати абонемент у спортзал або катувати себе однотипними вправами: підійде легка розминка вранці або протягом дня, танці, легка пробіжка.
  • Прогулянки на свіжому повітрі. Вони допоможуть заспокоїтись, відволіктися від турбот і змістити фокус уваги. Недавнє дослідження фахівців з інституту імені Макса Планка показало, що годинна прогулянка на природі знижує активність часток мозку, що беруть участь у реакції на стрес. При цьому варто відмовитись від прослуховування музики та налаштуватися на взаємодію з оточенням – розглядати дерева, слухати звуки навколо. Корисно також змінювати звичні маршрути та здійснювати дихальні вправи.
  • І, звичайно, якщо ти розумієш, що стрес став невід’ємною частиною твоєї повсякденності, що заважає жити повноцінно, звернися за допомогою до фахівця.
Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, філологічний факультет. Працюю з текстами, орієнтуючись на сучасні тенденції та інтереси аудиторії. Вмію створювати якісний та цікавий контент на теми здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами.

Останні новиники

10 продуктів, які допоможуть позбутися набряків

В організмі людини набряки з'являються через затримку води. Боротися з ними буває досить важко, а…

57 хвилин тому

Японська маска для покращення росту волосся та регулювання жирності

Корисна дія рисової води стала відома ще до того, як про неї дізналися широкі кола…

2 години тому

15 продуктів в щоденному раціоні для підвищення заліза

Залізо забезпечує нормальне функціонування клітин організму. ВІн потрібен для транспортування кисню та видалення вуглекислого газу.…

10 години тому

Відмовитись від кави буде легше, якщо замінити її на ці напої

Прихильників кави значно більше, ніж чаю. Якщо спитати «З чого ви починаєте свій ранок?», більшість…

11 години тому

Які легінси будуть зайвими в гардеробі зима-2025

Серед різних фасонів штанів та деніму велика увага в жіночому гардеробі приділяється легінсами. Вони використовуються…

13 години тому

Стилісти розповіли про зміни вінтажної стрижки «Маллет» в 2025 році

Як відомо, мода циклічна. І стрижки також часто зникають та знову повертаються в моду. Про…

15 години тому