Вівсяна каша – класичний сніданок, з якого починається ранок більшості людей. Однак часто ми готуємо її неправильно, через що невдовзі відчуваємо голод, зриваємося на перекушування і набираємо зайву вагу. Спробуй приготувати кашу за рекомендаціями нутриціологів – результат тебе здивує!
Вівсяна каша тривалого варіння багата на вітаміни групи В, амінокислоти, а також містить чимало білка і клітковини, необхідної для здоров’я кишечника і прискорення обмінних процесів в організмі. Саме тому дієтологи продовжують радити їсти вівсянку на сніданок – незважаючи на те, що в соцмережах можна знайти безліч інших не менш корисних рецептів.
Однак не варто забувати, що вівсянка є різна. Пластівці швидкого приготування майже не містять корисних речовин. Візміть вівсянку, яку потрібно варити хоча б 10 хвилин, а найкраще приготувати цільнозернову вівсяну крупу, яку попередньо потрібно замочити а потім відварити.
До речі, каша, зварена на молоці, з додаванням цукру та інших солодких добавок, викличе швидкий стрибок глюкози в крові, здуття та швидке настання голоду.
Щоб сніданок з вівсянкою повноцінно закрив норму отримання білків, жирів і вуглеводів, а також добре наситив на найближчі кілька годин, потрібно додати до каші парочку інгредієнтів, які зроблять її ще кориснішою і смачнішою.
- По-перше, варити вівсянку краще на воді. Якщо смак такої каші тобі не подобається, спробуй використати рослинне молоко з чистим складом. Ну, або ж воду та молоко у пропорції 1:1.
- По-друге, кашу слід заправити маслом. Причому краще, якщо це буде не вершкове, а рослинна олія чи урбеч із насіння та горіхів. Ложечка кокосової або арахісової пасти надасть каші цікавого смаку — і наситить організм корисними жирами.
- По-третє, поживність вівсянки можна збільшити, додавши додатковий білок. Поклади в кашу пару шматочків сиру, кунжут, насіння льону, чіа або горіхи.
Завдяки цим інгредієнтам звичайна ранкова страва перетвориться на справжній кулінарний шедевр – корисний за всіма показниками! Переконайся в цьому сама і якнайшвидше: все-таки готується така каша не довше, ніж якщо слідувати звичайному рецепту.