Можливо настав час скасувати запис у салон краси або перейти на звичайний лак замість гелю? Ось що думають про це вчені.
Дослідження «DNA damage and sommatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer», підсумки якого були опубліковані в січні 2023 року в журналі Nature Communications, показали, що УФ-випромінювання лампи для сушіння нігтів призводить до пошкодження ДНК та мутацій, які є потенційною причиною раку шкіри.
Також вчені виявили, що вплив ультрафіолету протягом 20 хвилин призводить до загибелі 20-30% ізольованих клітин шкіри людини та клітин тварин, які використовували під час експерименту.
Це повертає нас до питання, яке звучало вже не раз: чи може гель-манікюр призвести до онкологічного захворювання?
Як пояснює доктор медичних наук Емануела Тайолі, коли УФ світло пошкоджує ДНК у клітинах шкіри, в організмі спрацьовують механізми відновлення, які виправляють це. Однак якщо шкода серйозна, то захисна система може вийти з ладу, що, у свою чергу, призводить до мутацій, що ініціюють розвиток раку шкіри.
При цьому сонце не єдине джерело ультрафіолетового випромінювання. Також ним є солярії, деякі типи лазерів та галогенних та люмінесцентних ламп. За словами доктора медичних наук Ентоні Россі, кількість випромінювання, яке викликає мутації і може призвести до раку шкіри, важко піддається точній оцінці і все індивідуально.
Існують прецеденти, які пов’язують лампи для манікюру з розвитком онкологічних захворювань: наприклад, 2009 року в рамках одного дослідження розглядалися випадки двох жінок, у яких розвинувся рак шкіри на руках. Дівчата справді користувалися сушками для гель-лаку, але автори наукової роботи дійшли висновку, що це лише можливий чинник ризику.
Незважаючи на нові дані, і Россі, і Тайолі вважають, що зараз недостатньо інформації, щоб говорити про зв’язок між використанням ламп для манікюру та раку. “Останнє дослідження було проведено на тваринах і на ізольованих клітинах шкіри людини, а це відрізняється від ситуації з реального життя, коли включаються механізми відновлення організму”, – говорить Тайолі.
В іншому дослідженні, підсумки якого були опубліковані в 2012 році, вчені використали математичну модель, щоб оцінити ймовірність розвитку раку через сушіння для гель-лаку. Вони підрахували, що сотням тисяч жінок доведеться раз на три тижні робити манікюр, щоб у однієї з них до 80 років розвинулася плоскоклітинна карцинома.
Як захистити руки під час манікюру?
Тим не менш, експерти вважають, що завжди корисно захищати шкіру від впливу ультрафіолетового випромінювання. Для цього вони радять використовувати сонцезахисний крем із SPF 30 або вище або рукавички з бавовняної тканини, яка поглинає ультрафіолет.