Здоров'я

Кому не підходить популярна добавка для кишечника псилліум

Псилліум – одна з найпопулярніших добавок для заповнення денної норми клітковини в раціоні. Однак через один нюанс цей засіб може нашкодити, і замість налагодження випорожнення призвести до посилення запорів.

Псилліум – це лушпиння насіння подорожника, добавка до їжі, яка швидко та ефективно може налагоджувати роботу кишечника.

Для виробництва псилліуму використовується сировина особливого сорту подорожника, що росте в Азії та деяких штатах Індії. Тим не менш добавка дуже популярна і в Україні.

В одній чайній ложці псилліума міститься 3 г клітковини — тобто цілих 10% від добової норми цього нутрієнта. У день можна вживати до 2 столових ложок і це сильно полегшує стан людини під час обмеженого харчування або при схильності до частих запорів.

Втім, якщо пити псилліум неправильно, можна лише погіршити проблему з походом у туалет. Як і багато БАДів з високим вмістом клітковини, псилліум вимагає підвищеного вживання рідини протягом дня. В ідеалі відразу після прийняття ложки лушпиння слід випити дві склянки чистої води – і підвищити денну норму рідини мінімум до 2,5 літрів. Нагадаємо, до неї не входять кава, чорний чай та інші напої, які не мають можливості заповнювати водний баланс організму.

Псилліум відноситься до виду розчинної клітковини. Активно працювати в кишечнику він починає лише за наявності достатньої кількості води. Завдяки рідині він набухає і перетворюється на гель, що стимулює комфортну дефекацію.

Якщо не під силу пити багато води, на жаль, від прийому псиліуму ти відчуєш тільки неприємне розпирання в області кишечника, а часом і труднощі при поході в туалет. Саме тому перед тим, як почати вживати цю добавку, оціни свої сили та скоригуй дозу. Адже чим більше псиліуму ти приймаєш, тим більше води буде потрібно твоєму організму!

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Городники пояснили, від чого залежить урожайність кавунів та динь

Дині й кавуни люблять простір, тепло і вологу. Тому плануючи садити баштан, потрібно все це…

27 хв. назад

Професор розповів, як смартфони створили «нищівну кризу» для психічного здоров’я дітей

Народжені після 1995 року, стверджує професор Нью-Йоркського університету Джонатан Хайдт у своїй новій книзі, були…

37 хв. назад

Домашній крем-сир: рецепт приготування

Роблячи бутерброди, хочеться, щоб і смачно було, і корисно. Тому замість майонезу спробуйте приготувати крем-сир.…

58 хв. назад

Секрети вирощування квасолі: тонкощі температури

Квасоля — цінний продукт: за кількістю білка вона не поступається м'ясу. Тому її з задоволенням…

1 годину назад

Гуморист Володимир Жогло отримав відмову від військкомату: «В мене купа болячок, я навіть їх всі не згадаю»

Відомий український гуморист Володимир Жогло чесно відвідував військкомат та проходив ВЛК. Про це він розповів…

2 години назад

Ірина Федишин зустрілась з Валерієм Залужним: мета зустрічі та фото колишнього головнокомандувача ЗСУ

Українська співачка Ірина Федишин опублікувала світлину з Валерієм Залужним. На ній можна побачити, як зараз…

3 години назад