Фітнес

Як зменшити об’єм стегон та сідниць: розповідає тренер

Організм сам обирає, звідки брати жир під час зниження ваги. І так, буває, що займаючись спортом і правильно харчуючись, ми худнемо не там, де треба. «Але можливість змінити перебіг подій все-таки є!»: переконана тренерка Олена Литвинова в першу чергу, знадобиться створити дефіцит калорій і правильно розподілити білки, жири та вуглеводи. Але сьогодні докладніше про фітнес.

Щоб запустити процеси схуднення в ногах, доведеться краще їх навантажувати. Коли м’язи в тонусі, ноги вже виглядають більш стрункими та підтягнутими. Крім кардіонавантаження потрібна і силова, щоб задіяти різні типи м’язових волокон. Одні відповідають за витривалість, другі за показники.

Кардіонавантаження краще робити помірним, на невисокому пульсі. Тривалість – від години і більше, тричі на тиждень. Вправи на високому пульсі підходять лише для підготовлених людей. Для виконання кардіонавантаження ідеально підходить ходьба в гору на біговій доріжці. Якщо тренування проводяться на вулиці, краще шукати горбисту місцевість, щоб задіяти та завантажити всі м’язи ніг.

Силове навантаження можна виконувати навіть із власною вагою. Головне, підвищувати кількість повторень, в ідеалі від п’ятнадцяти і вище. Присідання та випади задіють м’язи ніг у повному обсязі, а також спалять калорії під час виконання.

Буде ефективно також додати статичне навантаження. Воно не збільшує м’язи в об’ємі, але створює добрий тонус і розвиває силову витривалість. Одна з таких вправ – «повітряний стільчик»: опустіться в сидяче положення так, щоб кут у колінних суглобах становив 90 градусів, а спина залишалася прямою. Для початку можна притискати спину до стіни.

І обов’язково приділяйте час відновленню організму та м’язів ніг загалом. Якщо багато ходити, займатися в залі та робити вправи, але не давати часу на відновлення та не виводити молочну кислоту, організм може почати захищатися та відповідати накопиченням жиру! Вийде замкнене коло. Так що обов’язково включіть у режим масаж, різні ванни, лазні та стретчинг.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Що робити, якщо столовий буряк зійшов погано: швидка допомога

Буває, що посіяний буряк сходить латками: тут густо, а там пусто. Щоб не було цих…

7 години назад

Як приготувати капустяні котлети: дешево і смачно

Якщо після свят вам захочеться чогось легкого, приготуйте капустяні котлети. Це швидко, дешево в смачно.…

7 години назад

Ефективний спосіб сіяти кукурудзу: проросте вся 100%

Кукурудза – теплолюбна рослина. Тому її варто садити, коли надворі вже є стабільне тепло, а…

8 години назад

Як зробити тонкий лаваш, як пелюстка: лише 4 інгредієнти

Зараз багато страв готують з використанням лавашів. Звичайно, можна його купити, але ж самому можна…

8 години назад

Скільки разів потрібно підгортати картоплю, щоб збільшити у 3-4 рази врожай

Картопля любить постійний догляд, тільки тоді вона може порадувати щедрим урожаєм. І цей догляд полягає…

9 години назад

Як приготувати грибний паштет з ніжним смаком: «родзинка» в одному інгредієнті

Грибний паштет чудово смакує на сніданок та перекус. Будьте впевнені, що всі залишаться задоволені такою…

10 години назад