З настанням холодів ми багато п’ємо чаю, він створює особливу атмосферу затишку, тепла. Чай визнаний корисним напоєм, але в усьому має бути баланс.
Відразу доносимо, що стаття написана виключно на основі наукових статей та особистого досвіду. Не є медичною рекомендацією, за консультацією та діагностикою необхідно звертатися до лікаря.
Чим відрізняються чорний та зелений чай?
Для виробництва чаю використовують одну сировину. Колір майбутнього чаю залежить тільки від обробки: чорний чай піддають більшій кількості маніпуляцій: зав’ялювання, ферментація, скручування, відділення вологи і т.д. Зелений чай не ферментують, його очищають, обдають гарячою парою, скручують та сушать.
Як визначити свіжість чаю?
- Коли відкриваєте пакет із чаєм, ви повинні відчути приємний аромат. Не повинно бути запаху плісняви та сильного хімічного запаху.
- При натисканні на чайні листочки має бути пружинистий ефект. Це означає, що чай свіжий.
- На заварці не повинно бути сірого нальоту, що сигналізує про наявність плісняви.
Яка користь від зеленого чаю?
- Вбиває бактерії, які викликають неприємний запах з рота, знижує ризик розвитку карієсу,
- Зелений чай містить кофеїн, 2 чашки чаю замінюють 1 чашку кави. Енергія від кофеїну, який міститься в зеленому чаї, більш стабільна, ніж енергія від кофеїну з кави;
- Зелений чай збільшує частку “хорошого” холестерину,
- Знижує рівень артеріального тиску,
- Інують дослідження, які говорять про те, що якщо випивати чашку зеленого чаю перед тренуванням, це прискорить метаболізм та окислення жиру (спалювання жиру) та підвищить ефективність тренування. Після тренування це актуально;
- Поєднання кофеїну та L-теаніну підвищує концентрацію уваги та дає мозку розслаблення.
Користь для жіночого організму
Кахетин, який входить до складу зеленого чаю, знижує ймовірність появи ракових клітин у грудях, знижує ймовірність хвороби Альцгеймера та Паркінсона.
Антиоксиданти, що містяться в зеленому чаї, знижують швидкість в’янення клітин.
Щоденне вживання зеленого чаю притуплює апетит, а відповідно сприяє схудненню.
Як правильно заварювати зелений чай?
- не заливайте чай окропом, тому що при дуже високій температурі руйнуються корисні мікроелементи,
- вживайте чай не надто гарячим, відповідна температура 65-70 градусів,
- краще переплатіть і купіть якісний чай,
- не пийте зелений чай натще,
- не запивайте ним ліки та не вживайе з алкогольними напоями.
Чи можна пити зелений чай на ніч?
Однозначна відповідь – ні!
Одна чашка чаю містить близько 30 мг кофеїну. Кофеїн з чаю починає свою дію протягом години і триватиме довше, ніж кофеїн із кави.
Оскільки зелений чай має тонізуючий ефект, то навіть “чайні алкоголіки” (є такий термін!) повинні випити останню чашку о 17-18 годині вечора.
Звідси висновок, що пити зелений чай перед сном – це не найкраща ідея. Для вечірнього чаювання відмінно підійдуть відвари з трав ромашки, валеріани та інших трав, у яких немає кофеїну.