Розбираємось із сортами та корисними властивостями хурми, з’ясовуємо, чому хурма в’яже, та які сорти вважаються найбільш поживними.
Латинською назва хурми звучить як diospyros і в перекладі означає «їжа богів» або «божественний вогонь». Справді, насичений жовто-жовтогарячий колір хурми радує око похмурими осінніми та зимовими днями, а ще хурма містить безліч корисних речовин, має anti-age ефект і, на думку деяких дієтологів, може навіть замінити чашку кави. Втім, не вся хурма однаково смачна та не завжди корисна. Розбираємось з особливостями вибору та з’ясовуємо, як витягти з неї максимум корисного.
Корисні властивості
Яскравий помаранчевий колір говорить про високий вміст у хурмі бета-каротину. У ній також досить багато натрію, магнію, калію, йоду та заліза. Дослідження показали, що в 100 г хурми вміст клітковини вдвічі вищий, ніж у 100 г яблук, а також достатньо фенольних сполук, які знижують ризик розвитку захворювань серця.
Хурму потрібно включити в раціон усім, орієнтованим на anti age: у плодах міститься велика кількість катехінів – поліфенольних сполук з сильним омолоджувальним ефектом. Їжте хурму зі шкіркою, оскільки в ній міститься велика кількість антиоксидантів.
Хурма ідеально підходить для перекушування у розпал трудового дня завдяки високому вмісту калію та фруктози. Так, один середній плід підзарядить енергією не гірше за порцію кави американо.
Хурму можна використовувати для профілактики набряків як природний діуретик. Завдяки високому вмісту калію вона допоможе організму позбутися зайвої рідини без втрати корисних речовин, а магній знизить ризик утворення каменів у нирках.
Високий вміст бета-каротину, лютеїну та зеаксантину робить хурму суперфудом для очей. Один плід в середньому забезпечує 55% щоденного споживання вітаміну А, що рекомендується, який, у свою чергу, є компонентом основного зорового пігменту родопсину, а лютеїн і зеаксантин, як відомо, теж необхідні для здоров’я сітківки ока.
Включивши хурму в щоденний раціон, можна зміцнити імунітет. Деякі нутріціоністи вважають, що за рахунок високого вмісту антиоксидантів, вітаміну А та бетулінової кислоти вона допомагає тим, хто бореться з онкологією.
Нарешті, цікавий факт: в деяких східних країнах хурму використовують як засіб позбавлення від гикавки.
Найкращі сорти хурми
Усього налічується понад 500 сортів хурми, які умовно можна розділити на плоди з в’язкою м’якоттю (це зазвичай обумовлено високим вмістом танінів) та з нев’язкою. Найбільш популярні в Україні такі:
Східна (хурма Хачіа)
Найпоширеніший сорт: ягоди злегка подовжені формою з яскраво-оранжевою шкіркою. Хурма не надто солодка, але дуже терпка. Щоб позбутися в’яжучого смаку, достатньо покласти її в пакет з яблуками на пару днів, в морозилку на добу або почекати, поки плід дозріє і стане м’яким наче пудинг.
Шарон
Сорт виведений в ізраїльській долині. Шарон відрізняється м’яким ароматом та приємним смаком без натяку на в’язкість, навіть коли хурма ще тверда. Зазвичай це круглі плоди розміром з помідорів, практично без насіння. Колір шкірки коливається від світло-жовтогарячого до червоно-жовтогарячого.
Фую
Плоди зі світло-жовтогарячою шкіркою, солодкі та хрусткі, трохи нагадують яблуко. Вміст танінів у хурмі невисокий, тому вона нев’язка, і її можна спокійно їсти навіть якщо плід ще досить твердий.
Корольок (шоколадна хурма)
Плід з темно-жовтогарячою шкіркою і коричневою м’якоттю. Це хурма з високим вмістом йоду, але при цьому нев’язка. На смак ягода солодка, але не нудна.
Протипоказання
Про хурму краще забути тим, у кого індивідуальна непереносимість, а також з обережністю вживати людям схильним до харчової алергії і хворих на цукровий діабет (у ній занадто високий вміст цукрів). Жінкам, які годують грудьми, включати плід у раціон краще з обережністю – хурма може викликати алергію у малюка. Дітям взагалі починати давати ягоду краще із трьох років.
Не потрібно їсти хурму, особливо в’язкі сорти, на порожній шлунок та при проблемах з кишечником (при хронічних запорах та атонії). Плід не можна їсти у поєднанні зі стравами з краба або після них – високий ризик утворення каменів у шлунку. Не рекомендується запивати хурму молоком або холодною водою. Зрештою, при загостренні хвороб нирок або сечового міхура від хурми як природного діуретика також краще відмовитись.