Осінь – це час, коли загострюються багато хронічних захворювань і проблем із серцево-судинною системою, погіршується стан шкіри, спостерігається занепад сил, з’являється нервозність, депресія. Також цей сезон традиційно характеризується підвищеною захворюваністю на ГРВІ. Причиною цього є авітаміноз, або гіповітаміноз. Сімейний лікар в Центрі Здоров’я – Величко Оксана Дмитрівна розповіла, як допомогти своєму організму цієї осені та не дати сезонним захворюванням перемогти.
Авітаміноз – стан, у якому повністю виснажені вітамінні ресурси організму. Це проявляється характерними і специфічними симптомами, такими як занепад сил, погіршення загального стану, апатія і т. д. Щоб допомогти організму впоратися з осінньою нудьгою, в першу чергу необхідна проста профілактика.
Дієтотерапія
Слід вживати здорову та різноманітну їжу, збалансовану за жирами, білками та складними вуглеводами, а також з достатньою кількістю клітковини. Осінній раціон має бути особливо багатий на вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти, які зміцнюють імунітет. Зверніть особливу увагу на продукти із вмістом вітаміну С, селену, цинку, магнію, омега-3 тощо.
Здоровий спосіб життя
Рекомендується відмовитися від шкідливих звичок, насамперед куріння та алкоголю. А далі переглянути свій раціон, додати своє життя прогулянки на свіжому повітрі, спорт, підтримка водного балансу.
Режим дня
Зробіть повноцінний 7-8-годинний сон своєю нормою! У профілактичних цілях в осінній сезон також рекомендовані до прийому полівітамінні комплекси, мінерали та мікроелементи. Важливо не займатися самолікуванням, тому препарат повинен призначити лікар.
Підвищена потреба у вітамінних комплексах виникає коли організм максимально ослаблений. Особливо це помітно у дитячому віці, у підлітковому, під час вагітності та лактації, у літньому віці. Дефіцит кожного вітаміну проявляється по-різному. Так, наприклад, дефіцит вітаміну А виражається в порушенні гостроти зору, сухості шкіри, жовтизні зубів. Для поповнення запасів цього вітаміну необхідно споживати продукти, багаті на них, наприклад яловичу печінку, морепродукти, смородину, аґрус, абрикоси, моркву та шпинат.
Дефіцит вітаміну В1 можна визначити за сухістю шкіри, а також свербінням. Сигналом є слабкість м’язів, порушення ритму серця, дихання, зниження апетиту. Відновлюється нестача вітаміну вживанням дріжджів, хлібобулочних виробів, борошна грубого помелу та вітамінних комплексів.
Сигналами дефіциту вітаміну В2 є втрата ваги та апетиту, ураження слизових, шкіри, запалення внутрішньої порожнини рота, світлочутливість. Найбільша кількість вітаміну В2 міститься у злаках та гороху, у м’ясі та молоці.
Нестача вітаміну В6 також є поширеною проблемою. Його дефіцит може призводити до виникнення нападів нудоти, судом у м’язах нижніх кінцівок, особливо ночами, розвитку психозів. Серед продуктів, багатих на вітамін В6, слід виділити яєчні жовтки, яловичу печінку, запечену картоплю, шпинат, моркву.
Дефіцит вітаміну С також нерідко зустрічається і проявляється через кровоточивість ясен, карієс, проблеми з диханням, порушення травлення, стомлюваність та слабкість, часті захворювання на ГРВІ. Для лікування необхідно ввести до раціону великі дози аскорбінової кислоти, наприклад через овочі та ягоди – чорну смородину, томати та шпинат, відвари шипшини, ківі, цитрусові плоди, – а також за допомогою таблеток або ін’єкцій.
Дефіцит вітаміну D особливо поширений в нашій місцевості, оскільки ми отримуємо мало сонячного світла. Виявляється це через карієс, біль у суглобах, судоми, порушення сну, ламкість кісток, а також гормональні порушення. Відшкодувати нестачу вітаміну D можна як через продукти, в яких міститься у великій кількості, так і за допомогою вітамінних комплексів.