Одним із найдавніших способів перероблення врожаїв є сушіння. Фрукти, які містять багато рідини, швидко псуються. Коли ми їх сушимо, рідина випаровується. При цьому в сушених плодах добре зберігаються вітаміни та інші цінні речовини.
Сушити можна у печах чи в спеціальних сушарках. А можна природним способом – на сонці. Головне – це має бути сухе відкрите місце, якомога далі від дороги.
Найкраще сушити на ситі. Але не на землі, а на підвищеннях. Можна власноруч виготовити каркас для сушіння, натягнувши сітки. Щоб він не прогинався, варто набити тонкі планки.
Бажано, щоб поруч із місцем для сушіння був навіс. У разі дощу туди можна швидко сховати недосушену сировину. Під цим навісом також дуже добре сушити м’яту, кріп, петрушку та іншу зелень.
Зберігати сушню краще в скляних банках або бляшаних чи пластикових коробках. Перед тривалим зберіганням можна додатково підсушити в духовці на малому вогні.
В гардеробі вкорочені штани можуть стати хітом або безжалісно бути забутими на дальній полиці шафи.…
Взимку так холодно, постійно задуває то в спину, то під куртку. А після цього нежить,…
Одна з причин, чому варто чекати на похолодання — це стильні дутики. Такі зручні та…
Осінньо-зимові покази сезону осінь-зима 2024/2025, починаючи з Нью-Йорка та закінчуючи Парижем, запам'яталися нам цікавою деталізацією…
Коли говорять «кулон», в уяві відразу виникають срібні, золоті прикраси на ланцюжку, біжутерія. Проте мода…
Існує лише одне правило, яким невисокі дівчата мають керуватися, обираючи одяг. Хочеш дізнатися про нього?…