Опубліковане в журналі Cancer Prevention Research дослідження є одним з перших клінічних випробувань на людях, яке пов’язує споживання волоських горіхів з вимірними протизапальними та протираковими ефектами в товстій кишці.
За даними Центрів контролю та профілактики захворювань (CDC), у 2021 році було зареєстровано 141 902 нових випадки колоректального раку , а у 2022 році від цієї хвороби померло 52 967 людей.
Американське онкологічне товариство (ACS) оцінює, що у 2025 році буде зареєстровано близько 107 320 нових випадків раку товстої кишки (54 510 у чоловіків та 52 810 у жінок) та близько 46 950 нових випадків раку прямої кишки.
Але як така проста закуска, як волоські горіхи, може зменшити ризик раку товстої кишки? Секрет криється в «елаготанінах» – природних рослинних сполуках, що містяться у волоських горіхах.
Салат з волоських горіхів
Дослідження очолив професор фармаколог-еколог з Університету Коннектикуту Даніель Розенберг, яке проводилося за підтримки Американського інституту дослідження раку, Каліфорнійської комісії з волоських горіхів та Національного інституту раку.
Розенберг пояснив, що природні сполуки волоських горіхів перетворюються кишковими бактеріями на потужні протизапальні молекули, які називаються «уролітини», особливо уролітин А.
«Елагітаніни у волоських горіхах відіграють важливу роль у забезпеченні протизапальних та протиракових властивостей, які ми спостерігаємо у пацієнтів у наших клінічних випробуваннях», – додав він.
У клінічному дослідженні взяли участь 39 пацієнтів віком від 40 до 65 років, усі з яких вважалися групами підвищеного ризику раку товстої кишки . Учасників спочатку обстежили, а потім попросили виключити зі свого раціону продукти, багаті на елагітанін, перш ніж щодня вживати волоські горіхи протягом трьох тижнів.
Їхні запальні маркери контролювали за допомогою зразків крові, сечі та калу, а поліпи товстої кишки досліджували за допомогою колоноскопії високої чіткості.
Серед ключових висновків дослідження було те, що люди, які виробляли більше сполуки уролітину А після вживання волоських горіхів, мали нижчий рівень запалення в організмі, особливо ті, хто страждав на ожиріння, група, яка зазвичай має підвищений ризик розвитку проблем із товстою кишкою. Ці учасники також показали підвищений рівень пептиду YY, гормону, який пов’язують зі зниженням ризику колоректального раку.
Дослідницька група також використала передові технології візуалізації, щоб детальніше дослідити тканину поліпів товстої кишки, видалених під час колоноскопії. Їхні висновки були вражаючими: «У пацієнтів з високим рівнем утворення уролітину А після вживання волоських горіхів було безпосередньо пов’язане зі зниженням рівня кількох важливих білків, які часто присутні в поліпах», – повідомила команда.
Один із цих білків, віментин, який часто спостерігається у більш запущених випадках раку товстої кишки, був «значно знижений у тканинах поліпів, отриманих від пацієнтів, у яких також утворився найвищий рівень уролітину А».
Це дослідження базується на попередніх дослідженнях на мишах під керівництвом професора Масако Наканіші, які вперше припустили, що волоські горіхи можуть знижувати ризик раку. Ці висновки проклали шлях для цього клінічного випробування на людях.
«Уролітин А має дуже позитивний вплив на запалення і, можливо, навіть на профілактику раку», — сказав Розенберг. «Наше дослідження доводить, що харчові добавки з волоськими горіхами можуть підвищити рівень уролітину в загальній популяції у людей з правильним мікробіомом, водночас значно знижуючи кілька маркерів запалення, особливо у пацієнтів з ожирінням».
Він додав:
«Поживні речовини з волоських горіхів можуть сприяти зниженню ризику раку. Вживання волоських горіхів може мати багато потенційних переваг з настільки малим ризиком негативних наслідків, що навіть з’їдання жмені щодня – це те, що ви можете легко зробити для свого довгострокового здоров’я».