Врослий ніготь — це не лише естетична, а й медична проблема. Регулярний догляд за стопами, правильний вибір взуття та знання фізіології свого тіла допоможуть запобігти її появі та зберегти здоров’я ніг та організму в цілому. Якщо ж ти зіткнулися з цією ситуацією, не відкладай візит до подолога, щоб уникнути можливих ускладнень.
Врослий ніготь, відомий у медичній термінології як оніхокриптоз, – це вростання або травмування нігтем м’яких тканин, а саме бічних валиків. Якщо зневажливо ставитись до анатомії тіла, фізіологічної будови стоп, рук, нігтів виникає великий ризик створення проблем свого тіла.
Про те, чому відбувається вростання нігтів і як запобігти цій проблемі розповіла фахівець у галузі подології Юлія Любчик.
Основні причини появи врослого нігтя
Неправильне підстригання нігтів, неправильно виконаний педикюр
Фізіологічно правильна форма нігтьової пластини, згідно з анатомією, – квадрат або прямокутник. Форма нігтя у кожної людини визначається будовою нігтьового ложа. Однак базовий принцип такий: нігтьова пластина має бути квадратною або прямокутною, з довжиною 1-2 мм. Кути нігтя, які виступають, потрібно злегка округляти.
При зрощенні нігтьової пластини вона закріплюється точками вросту до нігтьового ложа, що допомагає зберігати її форму та забезпечує міцний захист.
При підстриганні нігтів не можна порушувати точки вросту, розташовані з обох боків біля вільного краю нігтя, де він відокремлюється від нігтьового ложа і починає рости без опори на м’які тканини. Порушення цих точок може спричинити закручування нігтя, що травмує м’які тканини бічних валиків. Подібні пошкодження особливо ймовірні при ходьбі чи носінні неправильно підібраного взуття.
Неправильно підібране взуття
Вузьке або неправильно підібране взуття за розміром (як по довжині, так і по повноті стопи) компресує на пальці і здавлює стопу в цілому. Внаслідок постійного тиску відбувається деформація нігтьових пластин, тобто їх скручування.
Щоб перевірити, чи підходить взуття, достатньо вийняти устілку і поставити на неї стопу. Між краєм устілки та стопою має залишатися 1–2 мм вільного простору. Якщо стопа виходить за межі устілки, це означає, що взуття неправильно підібране для стопи конретно цієї людини, незалежно від віку.
При неправильно підібраному взутті в майбутньому людина може мати такі проблеми, як стрижневі мозолі, хворобливі сухі мозолі, натоптиші, вростання нігтів, завалювання стопи в один або інший бік, а іноді з деформацією кісткових структур на рівні суглобів.
Неправильно підібрані шкарпетки
Неправильно підібрані по довжині або надто вузькі шкарпетки та колготки створюють тиск на пальці та стопу загалом, особливо якщо вони виготовлені з неякісних матеріалів. Краще вибирати вироби із високим вмістом бавовни (87–93%). Відсоток складу, що залишився, повинен включати натуральні волокна, такі як віскоза, шерсть, льон або бамбук.
Правильно підібрані шкарпетки в спокійному стані, якщо його прикласти збоку до стопи, повинен починатися на п’яті і закінчуватися в найвищій точці великого пальця. Така шкарпетка не створить проблем у майбутньому і не сприятиме набряку стоп.
При надяганні колготок, які роблять компресію на стопи, рекомендується злегка стягнути мис, щоб залишити вільний простір для пальців.
Міф про спадкову схильність
Спадковий фактор часто згадується як причина вростання нігтів. На рівні генетики такої схильності немає.
Насправді справа у звичках догляду за нігтями, що передаються з покоління до покоління. Перервати хибне коло дуже просто. Потрібно звернутися до грамотного спеіаліста і дотримуватися призначених рекомендацій.
Наслідки неправильного догляду
Якщо ігнорувати причини вростання нігтів, наслідки можуть бути дуже серйозними:
- Хронічне запалення: набряк, почервоніння, пульсація і навіть виділення гною.
- Порушення якості життя: постійний біль у стопах заважає людині вести активний спосіб життя, змушує уникати соціальних контактів, впливає якість сну.
- Ускладнення стану у людей з хронічними захворюваннями: у пацієнтів з цукровим діабетом ризик інфікування та гангрени значно вищий через погане загоєння ран.
Як запобігти вростанню нігтя
Природний, регулярний та правильний догляд за стопами
Підстригайте нігті, зберігаючи фізіологічно правильну форму – квадра куту вирізати не можна, їх слід злегка закруглити.
Вибір відповідного взуття
При покупці взуття орієнтуйся на довжину і повноту стопи, а не тільки на розмір. при тривалому знаходженні у взутті. Взуття краще підбирати по устілі, а не за розміром. Ідеальне взуття для повсякденної носки повинне мати просторий круглий, квадратний або квадратно-круглий мис. Стопа має почуватися комфортно навіть при тривалому знаходженні у взутті.
Якісні панчішно-шкарпеткові вироби
Вибирай шкарпетки та колготки, які не здавлюють та не деформують пальці, а також звертай увагу на склад виробів.
Поінформованість та профілактика
Кожна людина повинна хоч раз відвідати подолога, щоб навчитися правильному догляду за стопами.
Використання якісних інструментів
При догляді за нігтями слід використовувати добре наточені прямі ножиці без закруглених кінців. При підстриганні нігтя залишай 1-2 мм вільного краю, щоб він прикривав м’яку тканину (гіпоніхій). Куточки нігтів не можна вистригати та закруглювати. Також у догляді за нігтьовими пластинами можна використовувати пилки для натуральних нігтів (240-180 грит).