Мікропластик, крихітні фрагменти пластику діаметром менше п’яти міліметрів, які проникають майже в усі куточки сучасного життя. Від повітря, яким ми дихаємо, до води, яку ми п’ємо, і їжі, яку споживаємо , вони всюди — і уникнути їх майже неможливо.
Дослідження все більше пов’язують ці забруднювачі з серйозними ризиками для здоров’я, включаючи хвороби серця та легенів. Хоча повністю уникнути мікропластику може бути нереально, експерти поділилися з Newsweek практичними кроками, які можна зробити, щоб мінімізувати вплив мікроскопічного пластику.
Мікропластик — це частинки пластику, які утворюються в результаті розкладання більших пластикових матеріалів. Вони напрочуд широко поширені, за рахунок використання упаковки, синтетичного одягу, автомобільних шин і навіть кухонних обробних дошок.
«Мікропластик є скрізь, у тому числі в їжі, яку ми їмо, воді, яку ми п’ємо, і повітрі, яким ми дихаємо», — сказала Еббі Лангер, зареєстрований дієтолог, Newsweek .
Через невеликий розмір їх легко ковтати або вдихати і незважаючи на те, що вчені все ще досліджують повну ступінь цих ефектів, ранні дослідження виявили серйозні проблеми.
Наприклад, мікропластик часто містить хімічні добавки, такі як бісфенол А (BPA), фталати та полівінілхлорид (ПВХ). Дослідники попереджають, що ці речовини можуть порушувати роботу гормонів, погіршувати репродуктивну функцію та підвищувати ризик раку.
Додатково до цих побоювань дослідження, опубліковане на початку цього року, показало, що мікропластик також може підвищувати ризики інсультів та інфарктів.
Недавнє дослідження PlasticList висвітлює продукти з найвищим рівнем хімічних речовин, пов’язаних із пластиком, таких як фталати. Навіть в продуктах, позначені як органічні, не обов’язково відсутній мікропластик. Зазвичай сюди включають:
Деякі харчові продукти частіше містять мікропластик. Риба може поглинати пластик із забрудненої води, а оброблені харчові продукти часто мають більш високий рівень мікропластику через контакт із пластиком під час виробництва. Хоча ви не можете повністю уникнути мікропластику, є прості способи зменшити його вплив.
Ключовою стратегією є уникання харчових продуктів, які контактують із пластиком і таких альтернативних матеріалів, як скло, нержавіюча сталь або дерев’яні обробні дошки.
Ніколи не розігрівайте їжу в пластикових контейнерах, оскільки тепло може спричинити вимивання шкідливих хімікатів у їжу:
«Нагрівання пластику прискорює виділення частинок у їжу», — сказав Newsweek кулінар Адам Джеймс Поллок .
Перейдіть на багаторазові контейнери зі скла або нержавіючої сталі для зберігання їжі.
“Пластикова упаковка, особливо чорний пластик, особливо шкідлива через свій хімічний склад”, – сказав Поллок.
Вживання водопровідної води та використання високоякісного фільтра для води можуть зменшити забруднюючі речовини, зокрема мікропластик. Поллок підкреслив важливість чистої води, сказавши:
«Фільтрування водопровідної води — це простий спосіб уникнути деяких із цих частинок».
Вживання органічних і мінімально оброблених продуктів може зменшити вплив мікропластику:
«Перероблені харчові продукти та риба часто містять більш високі концентрації мікропластику», — сказав Лангер.
Органічні продукти харчування, особливо з чітким маркуванням, можуть допомогти мінімізувати ризик.
Хоча мікропластик важко повністю позбутися, підтримка природних процесів детоксикації вашого організму може допомогти:
«Вживання мікропластику зараз неминуче, — сказав Поллок, — але зменшення контакту з пластиком може мати суттєві зміни».
Вибрати колір для нігтів — ще те завдання для кожної жінки. Стільки відтінків, просто неможливо…
В домашній атмосфері найцінніше — затишок та комфорт. М'який диван, улюблений плед, чистота та приємний…
В 2025 році кольорові колготки в тренді. А це означає, що вони можуть бути найрізноманітніших…
Зима вносить свої корективи в теплі комплекти одягу. Доводиться шукати різні комбінації речей, щоб одночасно…
Джинси - незмінна частина гардероба у будь-який сезон. У 2025 році мода на денім робить…
Актуальність кольорів в одязі змінюється щосезону. Які кольори будуть модними цієї весни та літа, розберімося…