Кулінарний світ сповнений різними спеціями, прянощами, травами, які покликані урізноманітнити гастрономічний досвід навіть найвибагливіших гурманів.
Однак необов’язково йти до магазину за цими інгредієнтами. Дачники, які вирощують різні культури і одержують багато спецій на городі.
Але це не єдине місце, де можна поповнити запаси ароматних компонентів для приготування страви. На грядках часто вирощують м’яту, мелісу, базилік, кріп, гірчицю, майоран.
У саду також ростуть культури, які можуть бути використані як спеції. Їх використовують набагато рідше. Але деякі затяті кулінари знають, що гілочки та листя вишні нададуть страві особливого, неповторного смаку.
Зривають кілька гілочок із дерева. Можна використовувати падолішні паростки, які виросли самі. Їх не шкода, тому садівники застосовують молоді пагони для кулінарних експериментів. При тушкуванні або запікання м’яса, додають або гілочки дерева, або листя. Але перед цим їх ретельно миють.
Ми маємо мінімум дві причини, щоб сьогодні обговорювати вовняні жакети. Перша – наближається зима і…
У нашій сьогоднішній добірці – аксесуари, які ми так хотіли мати у себе в колекції…
Базовий капсульний гардероб - це не просто практичне рішення, а й важлива філософія, яка стала…
Колись худі були виключно частиною спортивного гардеробу та вважалися непридатними для створення стильних міських образів.…
Взимку без шарфа буквально нікуди. І справа навіть не в тому, що це важливий аксесуар,…
Джинсова спідниця — річ поза часом та тенденціями. Міні, міді, максі, А-силуету або асиметрична -…