Про це раніше не замислювались, тому разом з ландшафтними дизайнерами виставляли світло по всій ділянці: ліхтарі на клумби, підвісне освітлення на дерева, декоративні ліхтарі вздовж садових доріжок. Це дійсно гарно, привабливо та створює особливу атмосферу, але має негативний вплив на рослини.
Рослини та штучне освітлення саду
Для дерев, кущів, квітів світло є сигналом. Воно регулює вегетативний процес, відповідає за ріст та періоди спокою, цвітіння. Іншими словами, світло є важливим фактором регулювання природних ритмів. Якщо вони будуть порушені, а це може статися через штучні джерела світлової енергії, дерева можуть невчасно скидати листя або переходити в непотрібний момент у стан спокою. Це порушує їй стійкість до хвороб, зменшує морозостійкість.
Овочеві культури так само можуть отримати ряд проблем. Для них є ризик отримання підвищеного стресу, що буде проявлятися у швидкому псуванні листя, мутаційних змінах плодів за кольором, формою, розмірами.
Штучне освітлення сад негативно впливає на роботу та розвиток кореневої системи рослин. Саме тому потрібно ретельно продумувати систему розміщення ламп, ліхтарів та ін.

Що робити?
Рослини потребують природної зміни дня і ночі. Протягом темної частини доби у рослин зупиняється фотосинтез і вони відпочивають. Це впливає на їх імунітет, стійкість до хвороб і ефективність виділення кисню протягом світлої частини доби. Мінімізувати негативний вплив потрібно наступним чином:
- не встановлюйте освітлювальні прилади близько до дерев, клумб, грядок;
- уникайте ламп з холодним спектром світла;
- ліхтарі краще встановлювати нижче до землі;
- не світіть всю ніч, виключайте хоч на трохи;
- певну частину сад залишайте абсолютно темною;
- в період цвітіння дерев нічне світло треба вимикати.
Якщо раціонально підійти до встановлення та користування садовими освітлювальними приладами, можна буде мінімізувати негативний вплив. Пам’ятайте, що нічна темрява потрібна також комахам та птахам, які живуть у вашому саду.
Читайте також: