Є одна річ, яка поєднує живі організми: всім потрібно позбавлятися відходів життєдіяльності. Або, говорячи по-простому, какати.
Але якщо ти ходиш у туалет менше трьох разів на тиждень, швидше за все, почуваєшся ти не дуже. Дискомфорт, що супроводжує запор, може викликати почуття млявості, розбитості та здуття живота, а це не сприяє гарному настрою та псує весь день. На щастя, деякі прості напої можуть допомогти нормалізувати роботу кишечника і налагодити стілець.
Вода
“Перша лінія захисту від гострого або хронічного запору – це адекватне вживання води”, – говорить дієтолог Мелані Маркус, доктор медичних наук. «Просто подумайте: закреп – це результат перетравлення їжі, що застрягла в кишечнику! Іноді достатньо пити достатньо рідини, щоби все пройшло через нього».
«Дорослим слід прагнути вживання половини ваги свого тіла в унціях, або близько 1,5–2 літрів на день, — додає Маркус. — Мінеральні води також можуть містити магній та сульфати, які відомі своєю проносною дією».
Вода з лимоном
За словами дієтолога Керолайн Томасон, доктора медичних наук, лимони та їх сік містять форму вітаміну С, так звану лимонну кислоту, яка, як показують дослідження, може діяти як природне проносне для деяких людей, не викликаючи діареї. “Лимонний сік втягує воду в шлунково-кишковий тракт, і це може стимулювати процес випорожнення кишечника”, – пояснює Томасон.
Чіа фреска
За словами Лорен Манакер, дієтолога та автора книги «Поварена книга для мами, вагітна вперше», ще один напій, який стимулює плавний вихід стільця, відомий як чіа фреска: комбінація насіння чіа, води та кількох часточок лимона чи лайма. Вміст нерозчинної клітковини в насінні чиа допомагає пом’якшити стілець, що, як зазначає Клівлендська клініка, може мати проносний ефект.
Кава
«Кава також може активізувати роботу травної системи, тому пришвидшує стілець», — каже Манакер.
Хоча багато хто припускає, що особливість кави викликати подразнення кишечника обумовлена виключно вмістом у ній кофеїну, дієтолог Кім Калп стверджує, що вона і без кофеїну має проносний ефект і стимулює шлунково-ободовий рефлекс.
Компот із чорносливу
«Чорнослив містить сорбіт – натуральне проносне, яке також може викликати у людей газоутворення, – каже Манакер. — Його вживання сприяє покращенню травлення».
У дослідженні, опублікованому в Американському журналі гастроентерології, говориться, що «прийом чорносливу значно зменшує твердий і комкуватий стілець, одночасно збільшуючи нормальний, а також сприяє зниженню суб’єктивних скарг на запор і твердий стілець без змін метеоризму, діареї, рідкого випорожнення або гострої необхідності в дефеку ».
Сік алоє вера
Алоє вера містить велику кількість антиоксидантів та прискорює перистальтику кишечника, що може допомогти випорожнюватися. “Деякі дослідження показують, що алоє вера діє як проносне”, – говорить Томасон.
Справжні чаї зі свіжим імбиром
Справжні чаї (сорти чорного та зеленого чаю) містять тисячі біологічно активних сполук, таких як амінокислоти, кофеїн, лігніни, білки, ксантини та флавоноїди, що робить їх універсальним вибором для здорового напою, здатного принести користь вашому організму у багатьох відношеннях.
Зокрема, у чорному та зеленому чаї вміст кофеїну вищий, ніж у інших чаях, що надає їм легкого проносного ефекту. Додавання імбиру в чай може його посилити, оскільки імбир відомий своєю природною здатністю покращувати травлення та стимулювати дефекацію.