Як спокійно працювати та зберігати продуктивність, коли горять дедлайни

0
Як спокійно працювати та зберігати продуктивність, коли горять дедлайни
Підпишіться на наc:
Facebook і Telegram, а також зручно читайте з мобільного GoogleNews.

Якщо вам ніяк не вдається зосередитись і потрібна точка опори, візьміть на замітку ідеї зі світу науки та філософії.

Вчіться простіше ставитись до того, що неможливо контролювати

Викликати стрес протягом робочого дня здатні багато факторів. Мабуть, найдратівливіший із них — це відчуття, що вам постійно не вистачає часу на всі справи або що ви погано їм розпоряджаєтеся.

Ми знаємо, що нам не під силу контролювати кількість годин на добу, але чомусь постійно намагаємось це робити. Хоча для спокійної та продуктивної роботи, навпаки, потрібно прийняти той факт, що є речі, які нам непідвладні. Саме такі, як час.

Змінити своє ставлення до подібних речей допоможе філософія стоїцизму.

Ця філософія добре розкрити в книзі Даріуса Форо.

У ній є ідея байдужості. Суть її в тому, що ти починаєш простіше ставитися до того, що подумки помічаєш як «байдуже». Наприклад, якщо зламався принтер, не сердишся, а відносиш ситуацію до категорії байдужих. Це не щось важливе і не заслуговує на багато уваги.

Звичайно, одна справа, коли йдеться про дрібні неприємності, і інша — коли про серйозні проблеми зі здоров’ям чи роботою. Щоб спокійніше впоратися з ними, використовуйте іншу ідею стоїцизму — концентруватись на тому, що знаходиться у вашій владі. Сюди належать ваші здібності, життєві пріоритети і те, що можна зробити прямо зараз, щоб змінити ситуацію на краще.

Переглядайте список своїх пріоритетів

Вміння вибирати пріоритети – це запорука продуктивності. Складність у тому, що вони можуть змінюватися з часом, а просто так взяти та перестати займатися завданням зі списку найважливіших дуже важко. Мозку шкода кидати справу, в яку він вже вклав багато зусиль. Це пояснюється такими когнітивними спотвореннями, як пастка втоплених витрат та ефект Зейгарник.

Тому потрібно розвивати ще одну навичку — періодично переоцінювати свої пріоритети та виключати ті, які перестали мати значення. Ось що в цьому допоможе:

  • Ставте тимчасові ліміти для проектів та завдань. У певні моменти дня оцінюйте, чим ви займаєтеся, чи це дійсно важливо.
  • Напишіть список того, чого не потрібно робити, на день або на більш тривалий термін.
  • Щотижня проводьте оцінку пріоритетів.
  • Якщо відчуваєте, що заплуталися, спитайте думку команди чи керівника. Вони допоможуть побачити картину збоку.

Спробуйте інші варіанти

Як визначити пріоритети, коли постійно завалено справами

  • Захищайтеся від вигоряння
  • Будуйте день навколо одного завдання-якоря
  • Якщо постійно думати про те, скільки потрібно зробити, зосередитися буде складно.
  • Виберіть одне завдання та займайтеся ним. Коли закінчите, відчуття власного прогресу підживить мотивацію та допоможе рухатися далі. Автор книги “Атомні звички” Джеймс Клір називає таку справу якорем дня.

“Хоча в мої плани входить виконати за день і інші завдання, я маю одну пріоритетну справу, яку я зобов’язаний зробити. Я називаю його завданням-якорем, бо на ньому тримається весь мій день. Ця пріоритетна справа спрямовує вчинки, змушуючи організувати життя довкола себе” .

Джеймс Клір (блогер, коуч, автор статей та книг про самовдосконалення).

Зосередьтеся на тому, щоб допомагати іншим

Нагадуйте собі про це, коли відчуваєте стрес або почуваєтеся перевантаженими. Відчуття, що ви допомагаєте людям, збільшує задоволеність роботою та життям загалом.

Якщо ваша робота не впливає на людей безпосередньо, подумайте про своїх колег та цінності, які поділяєте з ними. Почуття спільності теж допоможе подивитися на роботу більш оптимістично.

Заряджайтеся натхненням

Як саме, вирішувати лише вам. Головне – знайти те, що приносить вам задоволення і допомагає відключитися від роботи. Наприклад, можна побути на природі наодинці чи з сім’єю, зайнятися спортом, пограти в ігри чи переглянути улюблені фільми.

Керуйте своєю енергією, а не часом

Продуктивність зазвичай залежить від того, скільки ми маємо енергії, а не часу. А коливання енергії протягом дня регулюються хронотипом – нашими добовими біоритмами. Саме хронотип визначає, коли ми сповнені сил, а коли нам потрібний відпочинок. Тому важливо визначити свій хронотип та будувати робочий день, виходячи з нього.

Якщо ви сумніваєтеся, який у вас хронотип, пройдіть короткий тест. Його склав Деніел Пінк, автор книги «Таймхакінг»:

  • Запишіть, о котрій годині ви лягаєте спати, якщо наступного дня вам не потрібно вставати в певний час.
  • Встановіть, о котрій прокидаєтеся в такі дні.
  • Знайдіть середню точку між цими двома моментами. Наприклад, якщо ви лягаєте о першій ночі і прокидаєтеся о дев’ятій, ваша середня точка — п’ять годин ранку

За середньою точкою визначається хронотип:

  1. до 3:30 ранку – жайворонок;
  2. після 5:30 ранку – сова;
  3. між 3:30 та 5:30 – голуб.
попередня статтяЧому цільнозернове борошно потрібно зберігати в холодильнику
наступна статтяШтрудель з хурмою і родзинками
Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я