Чи є хоч одна людина, яка ніколи не танцювала? Навряд чи — кожен із нас хоч раз, та пританцьовував у такт музиці — може, на шкільному випускному, може, вдома під час прибирання.
Психологи впевнені, що тому є причина, і танець — це не лише вид мистецтва чи фітнесу, а й спосіб зробити своє життя кращим.
«У культурі будь-якого народу величезне місце відведено танцям. Танцювали всі від малого до великого, чоловіки і жінки, разом і порізно, парами, трійками, стіночками, хороводами. При всій складності виживання у давні часи та великих фізичних навантаженнях у побуті танцям відводилося дуже багато часу.
Як впливає на нас танець? Постава, координація, підтягнута постать — це зрозуміло, але як він змінює нашу особистість? Ось що каже наука.
«Багато наукових праць підтверджують, що танці підвищують самооцінку. Будь-які танці — якщо тільки в них немає духу конкуренції та оцінки», — каже Пітер Ловат з лабораторії психології танцю при Університеті Хартфордшира. Наприклад, систематичний огляд 24 досліджень, проведений у 2018 році, показав, що і у дітей, і у дорослих завдяки танцям покращується сприйняття свого тіла. Іншими словами, рухаючись під музику, ми вчимося любити себе.
Але все не обмежується тілом: британська журналістка та письменниця Хелен Рассел розповідає, що «п’ятничні танці», які вона влаштувала за порадою доктора Ловатта у своїй вітальні, допомогли їй подолати синдром самозванця: після них вона без вагань удвічі збільшила гонорар за свій виступ на конференції , на що довго не наважувалася, та замовник погодився з новою сумою.
Як розповідає Пітер Ловатт, він та його колеги виявили, що танці допомагають справлятися з проблемами, причому все залежить від того, про яке завдання йдеться. Для творчих «затиків» краще підходить імпровізація, а коли треба знайти єдине правильне рішення, виручить структурований танець — чітко організований простором і часом, що складається з базових рухів.
«Іноді ми можемо місяцями шукати відповідь, прокручуючи в голові одні й ті самі варіанти. Коли подібні роздуми заводять у глухий кут, танець з нього виводить. Як це відбувається? Працює те, що я називаю фокусом уваги. Коли ми знімаємо увагу з думок та переносимо його на тіло та рух, то отримуємо доступ до відчуттів та емоцій, яких раніше не помічали», — каже Пітер.
Основоположник аналітичної психології Карл Юнг вважав, що психіка нерозривно пов’язані з тілом. Страхи, образи, пригнічені емоції – все це залишає сліди: з’являються м’язові затискачі та нервовий тік, розвиваються хвороби. Але ця залежність не є односторонньою — тіло теж здатне впливати на свідомість. Саме ця ідея лягла в основу танцювальної терапії.
Після сильного стресу ми можемо надовго поринути у важкі думки та переживання, але часто змушені приховувати їх. Таке доросле життя: коли втрачаєш роботу чи хворієш, не можна виглядати подавленим, адже це можуть помітити діти чи літні батьки. Однак напругу, що накопичилась у тілі, можна випустити іншим способом — танцюючи.
Танці стимулюють синтез нейромедіаторів, які безпосередньо беруть участь у формуванні настрою, у тому числі серотоніну. Він, попри розхожий міф, не є гормоном щастя, але відіграє іншу важливу роль — дозволяє сприймати світ із поточними процесами емоційно менш болісно. Простіше кажучи, танці допоможуть тобі дивитися на все, що відбувається, спокійніше і миритися з тим, що ти не можеш змінити.
Чим складніші танцювальні рухи, тим більше синхронності їм потрібно, і тим більше в кров людини викидається «гормонів радості» — ендорфінів.
Ти чула, що ми використовуємо лише 10% мозку? Це міф – навіть проста ходьба вимагає від «сірих клітинок» маси обчислень: треба отримати сигнал від очей, обробити його, побудувати тривимірну карту навколишнього світу, віддати команду безлічі м’язів, а після зробленого кроку скоригувати 3D-модель, і все це за секунду . Деякі нейробіологи вважають, що основне завдання нашого мозку – забезпечувати рух.
Танець набагато складніший за прогулянку. Він задіює зір, слух, дотик, почуття рівновагу та пріоцепцію — усвідомлення того, де знаходяться наші кінцівки і як наші тіла розташовуються у просторі. Високе навантаження на мозок призводить до його розвитку.
Під час танців у мозку активується та сама область, що і при вимові слів. Це може вказувати про те, що танець у давнину був способом спілкування.
Численні дослідження показали, що танці впливають не тільки на емоції, а й на когніції. Так, наприклад, у людей похилого віку завдяки когнітивним сприйняттям підвищується концентрація уваги, зберігається або прискорюється продуктивність розумових процесів, покращуються показники інтелекту. Все це безпосередньо впливає на якість життя в умовах постійного збільшення його тривалості», – каже доктор Ловатт.
Ми часто чуємо, що залишитися молодою можна, тільки почуваючись такою. Танець – чудовий спосіб бути юною завжди. Він змінить не лише твоє тіло, а й мислення. Тож танцюй, і неважливо де ти це робиш — удома, на сцені чи у спортзалі.
Джинси – головний зимовий маст-хев та основа гардеробу на холодний сезон. Але будемо відверті: багато…
Ефективна вентиляція — це не просто черговий пункт у списку будівельних правил, а насамперед запорука здоров'я…
Прикро, коли на новому светрі, купленому не за маленькі гроші, з'являється велика зачіпка, яка не…
Французькі жінки завжди вважалися еталоном стилю та елегантності. Ми вже не раз розповідали, якими прийомами…
Ще недавно тонкий ремінь був забутий і схований у глибини шафи. Але сьогодні він знову…
Кожному з нас знайоме це почуття: позаймався у залі, а наступного дня м'язи «гудуть». Чи…