...

Що таке імунний вік і чим він відрізняється від біологічного

Підпишись на нас:

Історія наукового вивчення імунітету налічує сотні років, але донедавна не було такого заходу, за допомогою якого можна було б виміряти його кількість.

Однак у 2019 році вчені з Ізраїльського технологічного інституту в місті Хайфа та Стенфордського університету запропонували  метод такого обчислення, названий імунним віком.

У міру старіння імунітет людини погіршується: знижується здатність організму виробляти імунні клітини (наприклад, лейкоцити), їх кількість скорочується. Число ж частинок, що сприяють розвитку запалень, навпаки, зростає. При цьому саме запалення стають причиною багатьох хвороб, включаючи алергію, артрит, пневмонію та рак.

Вплив старіння на імунну систему відрізняється від людини до людини. Великий вплив на цей процес мають генетичні особливості та умови життя: клімат, екологія, харчування.

Наприклад, одне з недавніх досліджень вчених із Великобританії виявило, що здатність організму до імунної відповіді багато в чому залежить від молекули мікро РНК-142. Ця невелика ділянка генетичного коду впливає як на вроджену, так і на сприйнятливість, що набувається, до хвороб і лікування.


З часом ці відмінності лише посилюються. Саме тому люди одного і того ж віку можуть почуватися зовсім по-різному.

Однак зміни в імунній системі займають роки, і експерименти, що проходять протягом декількох тижнів або місяців, не дозволяють виявити значних відмінностей. Тому, щоб дізнатися більше, ізраїльсько-американська команда медиків вдалася до дослідження, яке, на відміну попередніх подібних дослідів, тривало дев’ять років.

Що таке імунний вік і як його відкрили

Вивчивши стан 135 здорових людей різного віку, вчені підтвердили, що з роками відбуваються значні зміни у виробленні клітин організму. Фахівці фіксували їх за допомогою найновішого високоточного обладнання, здатного виявити навіть незначні коливання клітинного складу крові.

На основі цих даних вчені склали багатовимірну траєкторію імунного старіння, яка, за їхніми словами, відображає здатність організму чинити опір хворобам і те, як вона змінюється з роками. Усього було виявлено 33 маркери (клітинних підгруп) у крові, які дозволяють судити про здоров’я людини набагато точніше, ніж знання її біологічного віку та спостереження зовнішніх ознак.

Для аналізу отриманої інформації медики використали алгоритми машинного навчання. Потім результати були перевірені ще раз на вибірці з більш ніж 2 000 осіб.

Методика отримала назву IMM-AGE – “імунний вік”.


Чим може бути корисним відкриття імунного віку

Найбільш відомі та загальноприйняті фактори розвитку серцево-судинних захворювань та ризику передчасної смерті були сформульовані в ході Фремінгемського кардіологічного дослідження, розпочатого ще 1948 року:

  • Високий артеріальний тиск.
  • Низький рівень ліпопротеїнів великої густини.
  • Гіпертрофія (потовщення стінок) лівого шлуночка серця, що виявляється за допомогою електрокардіограми.
  • Куріння та вживання алкоголю.
  • Низька фізична активність.
  • Цукровий діабет.
  • Ожиріння.
  • Стрес.

Як вважають автори методики визначення імунного віку IMM‑AGE значно розширить ці критерії.

Знання того, які зміни складу крові вказують на ослаблення імунної системи, дозволить визначати пацієнтів у групі ризику та прогнозувати смертність практично від усіх недуг, а не лише від кардіологічних.

Це може допомогти у боротьбі з онкологічними, інфекційними та хронічними захворюваннями. І все це лише за допомогою загального аналізу крові.

Поки що пройти такий тест за бажанням не можна – методика вимагає подальшого доопрацювання. Проте вона відкриває блискучі перспективи: ми зможемо вчасно проходити обстеження та лікування. Наприклад, якщо в крові пацієнта виявляться маркери ризику ракових пухлин, лікар порекомендує йому частіше проходити огляд у онколога.

Також концепція імунного віку може допомогти при розробках вакцин та ліків — точніше прогнозувати потенційну імунну відповідь на них, яка з віком може змінюватися.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Стрічка новин

Чому тріскається редиска на грядці: основні причини

Дачники часто скаржаться, що редиска тріскається у ґрунті та...

Найароматніший домашній пиріг — з яблуками та сметанною заливкою

Ароматний та такий смачний домашній яблучний пиріг. Він не...

Камалія розповіла, де відсвяткувала 47-річчя в улюбленій компанії

Нещодавно співачка Камалія публікувала фотографії та відео, на яких...

Які страви лаврове листя здатне зіпсувати, а не покращити

Лаврове листя дуже часто використовують в різних стравах. Це...

Як приготувати бездоганний торт без випікання коржів

Для приготування тортів не поспішайте випікати коржі та витрачати...

Санта Дімопулос розставила крапки над «і» в питанні повернення колишнього чоловіка

Відома українська співачка Санта Дімопулос 11 років була у...

Який інгредієнт може перетворити бейгли на шедевр

Бейгли стали надзвичайно популярні. Не дивно, бо вони надзвичайно...