Обрізка має першорядне значення в успішному вирощуванні багатьох рослин, у тому числі ожини. Правильно видаляючи зайві та старі пагони, садівник у такий спосіб створює умови для зростання молодих та здорових гілок, тим самим значно покращуючи врожайність ожинових кущів.
Поради щодо обрізання ожини
Якщо ви хочете дізнатися, як правильно видалити старі гілки, щоб надати можливість активно рости молодим пагонам, дотримуйтесь порад, наведених нижче.
Проріджувати ожинові кущі варто на регулярній основі, оскільки вони мають здатність швидко загущатися.
Перша обрізка проводиться відразу після посадки – досвідчені рослинники зрізають ожину до 30 см над рівнем землі, позбавляючись слабких пагонів.
Весною варто знову взяти в руки секатор, щоб видалити підмерзлі верхівки, що постраждали взимку. Обрізати їх варто до найближчої здорової бруньки.
Під час весняної обрізки залиште в центрі куща приблизно з десяток однорічних гілок, а навесні вкоротіть до 1,5 метра. Бічні пагони варто обрізати до 3 бруньок.
У червні досвідчені садівники радять обрізати верхівки на 5 см, а бічні стебла, висота яких досягла 70 см, укоротити на 25 см. Старі гілки зрізаються аж до основи.