Здоров'я

Не пий з них: банки з-під газування можуть бути небезпечніші за газовані напої

Напої в алюмінієвих банках зручні, хоч би хто казав. Вони не розіб’ються і вціліють навіть при досить сильних ударах. Але що можна сказати про самі банки, чи така упаковка дійсно безпечна з погляду на здоров’я?

Газовані напої вважаються не найкориснішими. У них зазвичай чимало калорій, цукор і кислота, що містяться в них, руйнують зуби, а крім того, у любителів газованих напоїв часто з’являються проблеми зі шлунком та системою травлення в цілому. Вчені закликають відмовитися від солодких газованих напоїв, навіть від того, в якому замість цукру міститься замінник, перейшовши на чисту воду, чай та інші менш шкідливі напої.

Але виявляється, що і алюмінієва банка, в якій газовані напої продаються, не така проста. Вчені запевняють, що пити газовану воду прямо з алюмінієвої банки – не найкраща витівка. Зібрали їх аргументи і пояснюємо, чому варто перейти на іншу упаковку або хоча б не пити прямо з банки, а переливати напій у склянку перед вживанням.

Бактерії

У ході одного з експериментів, проведених у 2017 році, з’ясувалося, що на поверхні банок з газованими напоями, який ми купуємо в магазині, є чимало бактерій, у тому числі потенційно небезпечних для здоров’я. Ось, наприклад, кишкова паличка на верхній частині банок, саме там, де знаходиться отвір для пиття, була виявлена з надлишком. Цей мікроорганізм може спровокувати діарею та респіраторні захворювання.

Крім цього, в ході іншого експерименту з’ясувалося, що на поверхні банок – як стоять на полицях, так і продаються у вендингових апаратах – крім кишкової палички знайшли Enterobacter cloacae, Stenotrophomonas maltophilia, Pseudomonas luteola, які також відносяться до умовно-патогенних мікроорганізмів і можуть стати причиною серйозних захворювань.

Одна з найпопулярніших страшилок пов’язана з історією жительки США, яка випила газований напій з банки, заразилася лептоспірозом і невдовзі померла. Повідомлялося, що інфікування сталося через те, що на банці знаходилися сліди щурової сечі, а сам гризун був носієм лептоспірозу. Незважаючи на те, що заразитися від гризунів справді можна, летальний випадок підтверджений не був.

Загалом, ідея витирати верхню частину банок, перед тим як пити, або використовувати трубочку не така вже й погана.

Бісфенол А

Ця хімічна сполука є компонентом багатьох пластикових речей, у тому числі прозорих пляшок для води. Однак він нерідко використовується і при виготовленні алюмінієвих банок – входить до складу епоксидних прокладок, що також є частиною упаковки та використовуються для захисту продуктів від забруднення.

Вчені з’ясували, що бісфенол А може «витікати» зі складу прокладки та потрапляти у напій. Вживання таких напоїв провокує збільшення тиску. У ході одного з досліджень, проведених корейськими вченими, учасники експерименту протягом кількох днів пили один і той же напій зі скляних пляшок та алюмінієвих банок.

Невдовзі з’ясувалося дві речі. По-перше, рівень бісфенолу А у сечі у тих, хто пив із банок, зріс на 1600%. По-друге, тиск систоли підвищився на 4,5 пункту. Якщо на здорових людях таке підвищення практично не позначиться, то для людей із проблемними серцем та судинами такий стрибок може виявитися серйозним випробуванням, що призведе до погіршення стану.

Виробники зацікавлені у створенні більш безпечних банок, тих, які не містять бісфенол А, тому більш безпечної упаковки стає більше.

Алюміній

А ось твердження, що сам алюміній може бути небезпечним для здоров’я, здається, наукових підтверджень не отримали. Інформація про те, що алюміній з банок може потрапляти в напій, що міститься в них, а потім викликати рак і неврологічні порушення, все ж виявилася страшилкою, а не правдою.

Однак у вчених немає жодних підстав припускати, що алюміній у значних кількостях може проникати у газовану воду, а потім і в організм. Передбачається, що таким чином до організму може потрапити не більше 1% алюмінію, а 99,9% його буде видалено нирками. Та мізерна кількість алюмінію явно не завдасть організму жодної помітної шкоди. Згадай добре знайому всім харчову фольгу, яка активно використовується для готування – вона теж зроблена з алюмінію та її застосування з кулінарною метою вважається безпечним.

Загалом, якщо підбити підсумки, то пити з алюмінієвих банок дійсно не варто. Особливо акуратним потрібно бути тим, у кого ослаблений імунітет, і тим, хто страждає на проблеми з серцем.

Загальна рекомендація для всіх – переливати напій у склянку, а якщо такої можливості немає, то пользоваться трубочкою або ретельно протирати верх банки, що буквально кишить мікроорганізмами, серед яких можуть бути і небезпечні. До речі, готові сперечатися, що ти навіть не замислювалася, який предмет у твоєму будинку найбрудніший. Написали про це цілу статтю та впевнені, що вона тебе здивує. Ще одна корисна порада — перестань ходити до туалету з телефоном. Це обіцяє цілу гору проблем, серед яких інфекційні стоять далеко не на останньому місці.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Найкорисніший спосіб приготування яєць

Прийнято вважати, що в день можна з'їдати близько двох курячих яєць. Насправді Всесвітня організація охорони…

29 хв. тому

Навіщо заливати брудну білизну кислим молоком: цікавий лайфхак

Прокисло молоко? Нічого страшного! Його можна використовувати з кулінарною метою, наприклад, при приготуванні оладок. Можна…

59 хв. тому

Як правильно приготувати індичку, щоб вона була смачною: прості секрети

Індичка вважається м'ясом для гурманів, оскільки має ніжні смакові якості, які перевершують інші види птиці.…

1 годину тому

Красиві рослини для дачників, які не потребують особливого догляду

Не у всіх нас є можливість та час постійно доглядати свій сад. З цієї причини…

2 години тому

Кулінарні секрети: 5 помилок, які припускаються господині на кухні

Склалася традиція господарювання представницями прекрасної статі, які пурхають по кухні більшу частину свого вільного від…

2 години тому

Як швидко відновити розмір одягу, що сів після прання

Приємно носити речі із натуральних тканин. Але такі матеріали мають серйозний недолік: можлива зміна розміру…

3 години тому