...
ГоловнаЛайфстайл«22 роки працювала в Обленерго, а тепер я маркетолог». Як переселенці віку...

«22 роки працювала в Обленерго, а тепер я маркетолог». Як переселенці віку 50+ років пробують себе у нових професіях

Підпишіться на нас:

Фонд «Життєлюб» проводить «Тиждень дорослого стажера» – програму стажування людей віку 50+ років в українських компаніях. Проєкт проходить вже п’ятий рік поспіль, але вперше в ньому беруть участь не лише кияни старшого віку, а й переселенці.

Вже зараз 30 дорослих стажерів пробують себе на нових позиціях в 30 українських компаніях, і набір все ще продовжується. Наприклад, 50-річна економістка з Мелітополя стажується як маркетолог, 56-річна менеджерка з Херсону – як адміністратор в танцювальній студії, а 64-річний інженер з Бердянська – як кухар в ресторані готелю. Вони розповіли, як це – змінювати професію в 50+ років та не боятися змін.

Володимир, 64 роки, переселенець з Бердянська. Вдома працював інженером в авіаційній галузі, зараз стажується як кухар

В Бердянську у мене була кар’єра та чіткий план на майбутнє. Я багато років працював інженером з радіолокації та радіонавігації в авіаційній галузі. Думав: от попрацюю до 2024 року, а далі піду на пенсію й займатимусь улюбленою справою – рибалкою.

Володимир, 64 роки, переселенець з Бердянська

Але повномасштабна війна змінила ці плани. Бердянськ окупували росіяни, і у квітні 2022 року ми з родиною крізь 18 ворожих блокпостів виїхали на підконтрольну Україні територію. Два місяці жили в Житомирській області, а далі переїхали в Київ.

Вже в столиці я почав шукати роботу. Але ким саме йти працювати, було неясно. Як раз був у роздумах, коли дружина сказала, що побачила безплатні курси кухарів для ВПО. Я подумав: «О, а це ідея! Я люблю готувати та часто роблю вечері для родини – всім ніби подобається. Може, вийде готувати й для інших».

Я закінчив ці курси та отримав сертифікат. Думав шукати роботу, як дружина знову підказала: фонд «Життєлюб» відкриває набір дорослих стажерів. Я подався – і мене запросили стажуватися в ресторан при готелі.

Працюю з 9 ранку до 19 вечора. У мої обов’язки входить готувати їжу для персоналу ресторану. Двічі на день готую для 30 людей – основну страву та салат. Коли є вільний час, допомагаю іншим кухарям готувати для гостей. Колектив молодий та дружній, мені подобається. Я якось одразу відчув себе там «своїм». Ми спілкуємось, жартуємо, мені весь час цікаво та щоранку хочеться йти на стажування.

Я не хочу робити нову кар’єру та ставати шеф-кухарем. Але буду радий, якщо після стажування мене візьмуть на постійну роботу. А потім ЗСУ звільнять Бердянськ, ми з родиною повернемось додому, і я займусь тим, про що давно мріяв – рибалкою.

Олена, 50 років, переселенка з Мелітополя. Вдома працювала економісткою в Обленерго, зараз стажується як маркетолог

У Мелітополі я 22 роки працювала економістом в Обленерго, життя було налагодженим та сталим. Ми з чоловіком облаштовували дім, часто запрошували друзів на шашлики, їздили з родиною на море на вихідні. Я мріяла, як наші онуки будуть тут рости, гуляти по нашому саду, їсти черешню.

Олена, 50 років, переселенка з Мелітополя

Але о 4:30 ранку 24 лютого ми прокинулись від вибухів. Якийсь час сиділи в підвалах, потім вже під час окупації ходили на мітинги проти росіян. Я продовжувала ходити на роботу, але було дуже страшно. Останньою краплею стало, коли до нас в Обленерго прийшли росіяни з автоматами та стали розповідати, як нам далі працювати. У мене до горла підкотила нудота, і я зрозуміла, що більше тут не витримаю.

Наприкінці березня ми з донькою виїхали через Крим. Чоловік залишився вдома – доглядати батьків. Спочатку пів року жили в Європі, потім в Канаді. Нас прихистила місцева пара, я підпрацьовувала там прибиранням, волонтерила в українському волонтерському центрі. Але відчувала, що Канада – не моя країна, весь час хотіла додому. Тому у жовтні 2022 року ми повернулися в Україну та поселилися в Києві у квартирі родичів.

Тоді як раз почалися масовані обстріли та відключення світла. Я складно це переживала, весь час думала: от я в 50 років в чужому місті, у чужій квартирі, без грошей та роботи. Які у мене перспективи?

Українки, з якими я познайомилась в Канаді, дали контакти фонду «Життєлюб». Я подивилась сторінку фонду та побачила, що у нього є проєкт «Трудолюб», що допомагає знайти роботу людям віку 50+ років. Почала ходити на лекції та зустрічі з психологом від фонду – нас вчили, як писати резюме, як поводитися на співбесідах.

Паралельно шукала роботу, але нічого не виходило. Десь мені відмовляли через вік, десь – через те, що я одразу казала, що після війни одразу повернусь додому. А навесні я побачила, що «Життєлюб» шукає охочих працювати для проєкту «Тиждень дорослого стажера». Заповнила анкету, і мене запросили на стажування в компанію, що займається франшизами.

Я ніби поринула в новий світ! Тут молодий колектив, всі до мене уважні та привітні, пояснювали суть роботи, терміни. Під час стажування я встигла спробувати себе в різних відділах – маркетингу, продажах, написанні франчайзингових пакетів.

Коли стажування закінчилось, мене запросили на роботу! Ще й дали можливість обрати, чим саме займатися – що мені ближче до душі. Я ще обираю, але схиляюсь до роботи маркетолога або написання франчайзингових пакетів. Це здається мені найцікавішим.

Я дуже хочу повернутися додому в Мелітополь — і точно знаю, що повернусь. Відновлю свій сад, квіти. А потім вирішу, чим займатися в житті, щоб це приносило мені задоволення. Можливо, отримаю другу вищу освіту та піду працювати в школу, а можливо, з моїм новим досвідом зможу відкрити свій бізнес. У будь-якому випадку до змін я тепер готова на 100%.

Олена, 56 років, переселенка з Херсона (фото вище).

Вдома працювала менеджеркою, зараз стажується як адміністратор в танцювальній студії:

До повномасштабної війни у мене було стабільне життя в Херсоні. Я працювала в компанії, що займається встановленням пластикових вікон. Наша з чоловіком донька давно живе в Києві й недавно подарувала нам онука. Тож ми були щасливі.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, Херсон дуже швидко окупували, й місто занурилося в атмосферу страху та пригнічення. Спочатку ми виходили на мітинги проти росіян, а потім це стало небезпечно. Людей почали забирати «на підвали». Пам’ятаю, як забрали нашого сусіда – абсолютно тиху людину, яка працювала завгоспом. Він повернувся додому за тиждень – весь синій від побиттів.

На роботу я, звісно, вже не ходила. Було дуже страшно, і я весь час хотіла виїхати. У мене постійно скакав тиск, і зрештою стався якийсь крововилив, запливло око. Я розуміла, що довго так не витримаю і в серпні виїхала до Києва разом з близькими друзями.

У столиці поселилась у доньки й перші пару місяців просто приходила до тями. Бавилась з онуком, ходила до лікарів. Коли трохи оговталась, почала шукати роботу. Але це виявилось непросто. Перемовини з потенційними роботодавцями рухались добре, поки не підіймалось питання віку. Тоді виявлялося, що я не підходжу – адже шукають співробітника до 35 років. Мене це засмучувало, але я намагалась не втрачати надію.

Ще одразу після переїзду в Київ я підписалась у соцмережах на фонд «Життєлюб» й у травні побачила оголошення про набір стажерів старшого віку. Заповнила анкету – й мені передзвонили, а потім – запросили на стажування.

Я стажуюсь як адміністратор у танцювальній студії для дітей. До моїх обов’язків відноситься: видавати дітям ключі від шафок, проводити абонемент через спеціальну програму, відмічати, хто до якого тренера прийшов, продавати смаколики та сувеніри, слідкувати за порядком.

Мені сподобалось стажуватися з першого дня – ти завжди серед людей, відчуваєш себе потрібною, якщо чогось не знаєш – менторка підкаже. Спочатку я переживала, як буду працювати з незнайомою комп’ютерною програмою, але за пару днів звикла.

Мене запросили залишитися працювати в студії й після стажування. Я погодилась! А ще – тепер я у будь-якому випадку знаю, що можливо знайти роботу та роботодавців, для яких вік не стане перешкодою. Навіть якщо шукаєш роботу вперше за багато років і в новому місті.

13 квітня

12 квітня

В тренді

Ще новини:

Чому не всі брендові сумки варті своїх грошей

На перший погляд, це очевидні речі. Зрозуміло, що не всі люксові та брендові речі вартують виставленої ціни. Іноді...

Три універсальні речі, які можуть носити чоловіки і жінки

Універсальний одяг є. Уявіть тільки, наскільки простіше стане складати образи та стилізувати їх. Крій, фасон, кольори однаково будуть...

Як приготувати джем з солодкої хурми

Якщо вам пощастило на стільки, що є багато хурми і ви не знаєте, що з нею робити, пропонуємо...

Три кольори, які моментально освіжають обличчя

Одяг та кольори здатні зробити вас прекрасною навіть без макіяжу. Можливо, звучить дещо неправдоподібно, але частка правди в...