Лайфстайл

Зав’язь на вишні не падатиме, якщо знати алгоритм підживлення

Якщо ви на шляху організації догляду за деревом вишні, потрібно знати правильні моменти для проведення підживлення. Від цього залежить чи буде формуватись достатня кількість зав’язей та чи не будуть вони опадати. Звичайно, що кожен власник дерева хоче зібрати потім багато ягід.

Чому падають

Певна кількість зав’язей може впасти. Це нормальний процес. Дерево скидає ті, які не зможе виростити до стиглого стану. Це наглядний приклад природного саморегулювання та оптимізації розподілення поживних речовин.

Серед причин, чому дерево скидає зав’язі, можуть бути і різні захворювання. Найрозповсюдженішими вважаються моніліоз и полістигмоз. Не забувайте, що у справі можуть приймати участь і шкідники (плодожерки, пильщики, довгоносики).

Потрібно спочатку дослідити всі ці моменти з хворобами та шкідниками, провести профілактику та впевнитись, що нічого не загрожує дереву. Тільки потім можна переходити до питань внесення добрив.

Коли і чим підживлювати вишні

На кожному етапі розвитку потрібно підживлювати дерево. Умовно можна виділити три періоди:

  1. Перед цвітінням.
  2. Під час дозрівання плодів.
  3. Після завершення плодоношення.

На першому етапі потрібно підживити вишню сульфатом калію та сечовиною. Розчин роблять у пропорції по 2 столові ложки на 10 л води. Якщо дерево вже велике, то розхід складатиме по 2-3 відра.

На другому етапі для вишні готують розчин з 2 столовими ложками нітрофоски та 3 столовими ложками сечовини. Потрібно все розмішати до розчинення та підживити дерева.

На третьому етапі використовують суперфосфат та сульфат калію. Для розчину беруть по 2 столові ложки вказаних речовин та розчинити їх на відро води (10 л).

За деревами потрібно доглядати не тільки регулярно, але й систематично. Це дасть можливість підтримувати їх природні сили до плодоношення. А ви зможете збирати кожного сезону щедрі врожаї улюблених ягід.

Пугачова Людмила

Закінчила Українську академію друкарства по спеціальності «Видавнича справа та редагування». Диплом редакторки переміг диплом економістки, відкривши в душі любов до текстів, а не до розрахунків та формул. Редактор рубрик lifestyle, кулінарія і поради.

Останні новиники

Дієтолог розповіла, чи правда, що сирі овочі корисніші

Хоча деякі корисні для організму поживні речовини можуть руйнуватися при нагріванні, як варені, так і…

15 години тому

Як, не здаючи аналізи, виявити дефіцит йоду: тест у домашніх умовах

Йод відіграє важливу роль у синтезі гормонів щитовидної залози, а його дефіцит в організмі відразу…

2 дні тому

Що буде після повної відмови від кави: через день, тиждень, місяць

Заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття. Розбираємось з усіма стадіями відмови від улюбленого напою! Багато лікарів…

2 дні тому

Яким має бути догляд за волоссям восени: головні секрети

Восени наші локони зазнають не менших випробувань, ніж у літній період. Як же зберегти волосся…

3 дні тому

Топ-5 продуктів, які мають зігріваючий ефект

Якщо светри, куртки та пальто недостатньо зігріватимуть тебе цієї осені, потрібно «підвищувати градус» зсередини. Мова…

3 дні тому

Потрібно знати ці 4 правила взуттєвого етикету, щоб завжди виглядати доглянутою

Взагалі дебати про будь-які модні правила — це досить складно. У кожному питанні існує тисяча…

6 днів тому