Миємо голову кондиціонером

0
Миємо голову кондиціонером
Підпишіться на наc:
Facebook і Telegram, а також зручно читайте з мобільного GoogleNews.

Ко-вошінг: що це таке?

Значення незрозумілого в українській транслітерації слова ко-вошінг відразу прояснюється, варто прочитати його англійський варіант: co-washing або повністю conditioner washing. У цього поняття є інша назва: no-poo (no shampoo). Якщо скласти обидві назви воєдино, стає зрозумілим: ко-вошінг – це миття волосся кондиціонером і тільки ним, без використання шампунів, мила та інших миючих засобів.

Як це працює?

Але хіба здатний кондиціонер промити волосся настільки ж добре, як шампунь? Для того, щоб дати відповідь на це питання, слід розібратися, за рахунок чого шампуні мають миючі властивості. Головну роль в них відіграють спеціальні піноутворюючі компоненти, що називаються поверхнево активними речовинами або, скорочено, ПАР. ПАР входить до складу практично всіх миючих засобів, починаючи з дитячого мила, закінчуючи пральними порошками. Саме завдяки ним утворюється щільна густа піна, яка добре змиває всі забруднення.

На жаль, ПАР – річ ефективна, але далеко не нешкідлива. Надлишок цих речовин пересушує волосся і шкіру, подразнює вплив, а також може викликати алергію. Щоб уникнути цих проблем, кількість ПАР слід знизити до мінімуму. Саме такий – мінімальний – вміст поверхнево активних компонентів якраз міститься в більшості кондиціонерів. Цих речовин недостатньо для того щоб утворилася велика піна, але цілком вистачить, щоб змити пил і залишки використовуваних щодня засобів для укладання. А ось натуральні масла, що виділяються шкірними залозами, не вимиваються, завдяки чому волосся не набувають ламкості і сухості.

Відклавши шампунь в сторону, вже через кілька тижнів зміни в стані волосся можна буде помітити неозброєним оком.

У ко-вошінга є ще один приємний бонус: його послідовники витрачають набагато менше коштів для укладання, оскільки добре зволожені зсередини волосся піддаються стайлінгу набагато легше.

Кому підійде система ко-вошінг?

Спочатку перукарі і стилісти стали використовувати систему ко-вошінг у клієнтів з кучерявим волоссям. При цьому абсолютно не важливо, чи є кучері природніми чи результатом біологічної або хімічної завивки (в останньому випадку миття голови без шампуню буде особливо доречним).

Перші результати застосування системи настільки вразили фахівців, що вони стали тестувати цей спосіб миття голови на інших типах волосся. Виявилося, що цей спосіб оптимальний  для володарів сухого, жорсткого і пошкодженого волосся, а також для тих, хто регулярно користується фенами, плойками, вирювнювачами.

Ще одна категорія, якій показаний ко-вошінг, – це любителі освітлення волосся і фарбування стійкими барвниками (що теж вимагає попереднього висвітлення). Крім того, що волосся набуває м’якості і стає більш слухняним, в них довше зберігається барвник, оскільки кондиціонер вимиває його значно повільніше, ніж шампунь.

А ось власницям волосся, схильних до жирності, co-washing не підійде, оскільки кондиціонер не впорається з підвищеним виділенням шкірного сала. Не підійде даний спосіб миття і тим дівчатам, чиє волосся від природи тонке і необ’ємне: кондиціонер їх обтяжить, а об’єм стане ще менше.

В останньому випадку можна спробувати скористатися спеціальними «миючими» кондиціонерами, випуском яких виробники миючої косметики відреагували на тренд ко-вошінга. Такі кондиціонери маркуються позначенням cleansing conditioners. Вони спочатку призначені виключно для миття, без попереднього використання шампуню.

Як мити голову по системі ко-вошінг

  1. В системі co-washing немає нічого складного. Робити це потрібно за наступним алгоритмом.
  2. Рясно намочіть волосся теплою водою. Воду економити не варто: чим краще буде змочене волосся, тим рівномірніше розподілиться кондиціонер.
  3. Нанесіть на волосся кількість кондиціонера, в два-три рази більше, ніж ви використовуєте зазвичай після миття.
  4. Розподіліть засіб по всьому волоссю і шкірі голови і гарненько промасажуйте.
  5. Залиште засіб на голові на три – п’ять хвилин: корисним речовин з косметичного засобу потрібен деякий час, щоб подіяти.
  6. Змийте теплою водою в достатній кількості. Температура води повинна бути трохи вищою, ніж при звичайному митті з використанням шампуню.

Мити голову кондиціонером доведеться частіше, ніж шампунем. Комусь це доведеться робити щодня (зазвичай це стосується тих дівчат, які використовують багато засобів для укладки), комусь – раз в два – три дні.

Система ко-вошінг не вимагає від послідовників повної відмови від шампуню: користуватися ним можна буде раз на два – три тижні (в деяких випадках це доведеться робити частіше – раз на сім – десять днів). Це необхідно для того, щоб більш ретельно промивати волосся, позбавляючись від залишків шкірного жиру, гелів, лаків, мусів, інших засобів для укладки.

Як правильно вибрати кондиціонер?

Для миття підійдуть не всі кондиціонери. Власне, обмеження тут тільки одне: наявність у складі засобів силіконів. Справа в тому, що ці речовини не розчиняються у воді, осідаючи на волоссі у вигляді тонкої плівки. Кожна волосинка в результаті стає більш гладкою, а вся шевелюра – слухняною і легко розчісується. Але з кожним миттям товщина плівки буде зростати. В результаті через кілька днів зачіска придбає тьмяний, недоглянутий, «жирний» вигляд.

Виявити наявність силіконів в складі кондиціонеру нескладно: їх назва має закінчення -cone. Якщо вона присутня хоча б в одному з інгредієнтів – для миття такий засіб не підійде.

Замість кондиціонера для миття можна використовувати маски для волосся. Головне, щоб вони не були жирними.

Бажаємо всім красивих зачісок і нев’янучої краси!

попередня статтяРозумний фітнес: як займаючись спортом, не нашкодити здоров’ю
наступна статтяЩо вам заважає зайнятись спортом. 3 основні причини
Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я