Здоров'я

Фініки – користь та шкода, як їх вибрати і скільки потрібно вживати

«Ягоди життя», «хліб пустелі» — такі назви отримали фініки на Близькому Сході і в Північній Африці. Існує повір’я, що лише фініками і водою — можна харчуватися місяцями, якщо не роками. У східних легендах є історія, про святого Онуфріїя, який мандрував пустелею і, через брак кращих альтернатив, міг вживати тільки фініки.

Але це лише міфи і лише в легендах фінік виступає плодом, що включає більшість вітамінів і мінералів, які необхідні людині для життя. Фінік – не чарівний фрукт. Живлячись лише ним, в організмі неминуче настане дефіцит корисних речовин.

До складу плоду входять: вітаміни С, К, Е, Н, РР, В1, В2, В4, В5, В6, В9, мідь, залізо, калій, магній, фосфор, цинк, кальцій, селен, фтор, кремній, хром, бор, сірка. У тому числі високої концентрацією виділяються калій, кальцій, кремній, магній.

Серед усіх фруктів, фініки містять у собі найбільшу кількість вуглеводів: на 100 г продукту ~ 69 г вуглеводів. Також у фініці дуже багато цукру, близько 60-65%. У свіжих плодах цукру менше, т.к. у них більше води. За калоріями плід десь по серединці: у 100 г приблизно 290 ккал.

Зазвичай, така велика кількість цукру має на увазі високі показники глікемічного індексу продукту. Частково так воно і є, але на противагу вуглеводам і цукрам, у фініках містяться спеціальні кислоти: пантотенова, ніацин, рибофламін. Вони в рази полегшують засвоюваність вуглеводів та контролюють рівень цукру в крові.

Також, плоди фініків можуть похвалитися вмістом понад 20 видів різних амінокислот, які необхідні організму, і яких не зустрінеш у більшості інших фруктів.

Пектин, що входять до складу фрукту, і харчові волокна — позитивно позначаються на травній системі і навіть знижують ризик утворення деяких ракових захворювань.

Також висока концентрація магнію та калію створює позитивний вплив на роботу серця та судин. Наявність же в продукті селену допомагає судинам боротися з проявом судинних захворювань і знижують ризики їх утворення та подальшого розвитку.

Через велику кількість антиоксидантів, фініки допомагають організму справлятися з хворобами.

Фініки можуть нашкодити людям із підвищеним рівнем цукру в крові, так як фрукти не в змозі повністю нівелювати високий показник ГІ. Тим, у кого спостерігаються будь-які патології шлунково-кишкового тракту, хвороби нирок, зайва вага, алергія на фруктозу – варто утриматися від вживання і спочатку проконсультуватися з лікарем.

Вибрати хороші фініки легше, ніж може здатися. Найчастіше фініки продаються у вигляді сухофруктів, але і до свіжих плодів рекомендації застосовуються. Колір плоду темний, коричневих відтінків. На поверхні повинні бути відсутні наліт або цукрові кристалики (таким чином, вимочуючи в цукровому розчині, приховують несвіжість плодів при тривалому зберіганні).

Ситуація, при якій шкірка блищить, означає, що фрукти змащені жиром, щоб приховати рівень якості та свіжості. Такі брати не варто. Сухі та зморщені фініки – більш жорсткі та менш смачні (пересушування не йде їм на користь).

За рекомендаціями лікарів та дієтологів, не можна з’їдати більше 15 фініків на добу. Все-таки в них дуже багато цукру. Нормою для дорослого є 6-8 штук, для дитини 3-4 штуки. Продукт перетравлюється довго, тому найкраще його вживати у першій половині дня.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, філологічний факультет. Працюю з текстами, орієнтуючись на сучасні тенденції та інтереси аудиторії. Вмію створювати якісний та цікавий контент на теми здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами.

Останні новиники

Визначено найкомфортніші лофери для жінок на весну-літо 2025 року

Про лофери можна сказати однозначно — вони потрібні абсолютно всім та завжди. Якщо є взуття,…

3 години тому

Що відомо про найдовший будинок у світі, який знаходиться в Україні

Україна вміє здивувати. В цьому її особливість та шарм. Сьогодні говоримо про найдовший будинок у…

4 години тому

Коли сіяти огірки на розсаду, щоб зробити це вчасно

З сіянцями потрібно постійно тримати руку на пульсі. Немає оптимальної дати, яка б гарантувала якісний…

6 години тому

Десять видів квітів, які можна висівати в квітні

Час летить досить швидко. Ніби тільки готувалися до зими, а тут вже квітень на носі…

7 години тому

Чотири способи, як обробити перед подачею на стіл фрукти та овочі від воскової плівки

Будемо дивитися правді в очі, але більшість асортименту фруктів, овочів та зелені вкриті тим, що…

9 години тому

Принт для курток та пуховиків, який не повернеться в моду навіть восени 2025 року

Весна — це не тільки початок нового сезону в моді, але й завершення певних трендів.…

10 години тому