Лайфстайл

Чому попіл корисне підживлення не для всіх рослин

Попіл замінює городникам калійно-фосфорні добрива, служить ідеальним регулятором кислотності ґрунту, допомагає у боротьбі з деякими шкідниками та хворобами.

Дачники-початківці, дізнавшись про його чудодійні можливості, сиплють попіл щедрою рукою, не побоюючись негативних наслідків. Адже це натуральний продукт і здається, що він не може завдати шкоди.

Подробиці

Але безневинність попелу оманлива. Щоб не нашкодити рослинам, слід знати які переваги цього добрива, та тонкощі його застосування.

Нюанси використання попелу

Попіл має лужну реакцію, тому знижує кислотність ґрунту. Не можна вносити попіл, якщо ґрунт на ділянці лужний (pH вище 7,0).

У лужному середовищі погано засвоюється багато поживних речовин, що послаблює рослини, провокує появу хлорозу, а іноді й загибель рослин.

Ще одна заборона на застосування попелу діє щодо кислолюбних рослин. До них відноситься лохина, рододендрон, азалія, червоні клени, хвойні чагарники.

Однак, є одна хитрість: якщо попіл погасити кислотою, то він не залужуватиме ґрунт. Зробити це можна кількома способами. Найпростіший: літр попелу розбавити в 3-х літрах води та підливати кислоту, поки не перестане шипіти.

Отриманий концентрат розвести у воді (1 л на відро води) та полити рослини. Як кислоту можна використовувати оцет (покупний або домашній), розчин лимонної кислоти. Економні дачники використовують навіть компот із аличі.

З обережністю слід вносити попіл під картоплю. Ця рослина спокійно росте у слабокислому ґрунті, а ось у лужному її вражає парша. Справа в тому, що парша не розвивається, якщо кислотність трохи підвищена. Тому картоплю можна підгодовувати сульфатними добривами, а з попелом краще не зловживати.

Щоб попіл не викликав опік коренів, при додаванні в лунку при посадці необхідно перемішати його з землею, торфом або перегноєм.

Попіл не можна змішувати з азотними добривами, як мінеральними, і органічними (гній, коров’як, настій трави), оскільки з них випаровується азот.

І ще один нюанс, про який слід знати. Свіжий попіл має агресивнішу лужну реакцію, оскільки кальцій знаходиться у формі гідроксиду кальцію.

Тобто, по суті, це гашене вапно. Але якщо попіл відсирів і полежав деякий час, то кальцій переходить у карбонатну форму, тобто перетворюється на крейду. І лужна реакція стає м’якшою.

Кавун Наталія

Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, факультет журналістики. Головний редактор розділів “Краса”, “Лайфстайл”.

Останні новиники

Три речі для модного гардероба, якими ви можете бути розчаровані

Короткі та довгі тренди — між ними постійне протистояння. Залишатися завжди практичною людиною та купляти…

5 години тому

П’ять фактів про буряк: що не любить популярний коренеплід

Буряк вирощують на рівні з картоплею, морквою, кропом та петрушкою. Його популярність не менша за…

6 години тому

Обов’язкові страви на Великодньому столі у 2025 році

Великодній стіл — це не просто їжа після посту, а свято, що обʼєднує, повертає до…

7 години тому

Два кращі засоби від чорної ніжки розсади за 20 грн

Якщо стебло молодої розсади раптом темніє біля ґрунту й падає — це чорна ніжка. Грибкова…

7 години тому

Як відлякати птахів і зберегти урожай черешень

Щойно черешня починає наливатися соком, як згори з’являються охочі до дегустації — шпаки, сороки, іноді…

8 години тому

З чим носити джинси, щоб мати дорогий вигляд

Джинси в гардеробі займають вагому позицію. Коли ви не знаєте, що вибрати з шафи саме…

9 години тому