Поява плям на томатах – небажана біда для більшості дачників.
І це зовсім не дивно, оскільки плями часто спричиняють серйозні захворювання.
Існує безліч причин, чому можуть з’являтися плями, саме в них варто розібратися детальніше.
Що викликає плями на томатах
Плями на томатах – це головний симптом грибкових захворювань. Звичайно, існують ще бактерії та віруси, але вони вражають томати нечасто, тому такі причини можна відкинути. Грибкове захворювання завжди починається з нижнього листя.
Якщо умови для розвитку оптимальні, грибок швидко завдає шкоди рослині.
Не вживаючи заходів своєчасно, можна занапастити більше половини врожаю. Плями на листі можуть говорити про наступні грибкові захворювання:
- Фітофтороз.
- Септориз.
- Фомоз.
- Кладоспоріоз.
З цими захворюваннями можна боротися лише хімією чи біопрепаратами. Про народні методи краще забути, якщо не хочеться залишитись без урожаю.
Важлива швидка реакція та застосування ефективних препаратів.
Руді плями із сірим нальотом
Якщо виявилися жовті плями, отже, йдеться про першу стадію захворювання. Згодом такі плями стануть бурими та помітнішими.
З зворотного боку пляма набуває зелено-коричневого відтінку. При прояві такого захворювання листя почне поступово відмирати і загине приблизно 40% урожаю.
Захворювання проявляється при високій вологості – 80% і більше. При температурі 22-25 градусів. Якщо йдеться про нормальну вологість, грибкове захворювання не виявляє себе. Найчастіше така проблема проявляється у закритих теплицях.
Щоб перемогти таке захворювання, можна використовувати такі біопрепарати:
- Фітоспорін.
- Строби.
- Фітолавіна.
- Псевдобактерін.
Є й кілька ефективних хімічних препаратів:
- Полихом;
- Каптан;
- Неотек;
- Цінеб;
- Браво;
- Квадріс.
Водянисті плями чорно-коричневого кольору
На листі можуть з’являтися плями неправильної форми. Вони відразу впадають у вічі, але багато дачників не розуміють небезпеки.
Такі плями можуть говорити про небезпечний гриб, який вражає плоди швидко, не залишаючи навіть мінімального шансу для них.
Виявляється грибкове захворювання у вигляді чорно-коричневих плям. Згодом вони починають зливатися один з одним. Верхівка куща у цей момент починає відмирати, а зелені плоди гниють. Врятуватися від цієї хвороби вкрай складно, особливо, якщо згаяти час.
Патогенний грибок активно розвивається у рослинних тканинах при стрибках температури. Тому його можна спостерігати навесні, коли томати лише почали давати перші плоди. Хвороба активно розвивається за високої вологості. Наприклад, якщо кілька днів поспіль ідуть дощі, ризики вже є. Температура розвитку становить 26 градусів.
Обприскувати можна такими препаратами:
- Триходермін.
- Гамаїр.
- Алірін-Б.
Хімічні препарати для боротьби з патогенним грибком:
- Профіт;
- Танос;
- Ревус;
- Стрьби;
- РадомілГолд;
- Акробат МЦ.