...
ГоловнаДімТри поради, як врятувати розсаду від витягування

Три поради, як врятувати розсаду від витягування

Підпишіться на нас:

Багатьом знайома картина: посіяв, доглядав, а потім розсада раптом витягнулася в довгі тонкі нитки, хилиться на всі боки й виглядає так, ніби їй терміново потрібен рятувальний круг. Це не просто неприємно, а й небезпечно: рослини слабшають, хворіють і потім важко приживаються в ґрунті. Але якщо не чекати, поки ситуація стане критичною, все ще можна виправити.

1. Дайте світла, бо в темряві розсада «рятується» втечею

Перше, що робить будь-яка рослина, коли їй бракує світла, – починає витягуватися, щоб дотягнутися хоч до якогось джерела енергії. Якщо розсада стоїть на темному підвіконні, тут не допоможе ні добриво, ні полив – вона все одно тягтиметься вгору.

Найкраще, що можна зробити, – перенести її на найсвітліше вікно або увімкнути лампи для підсвічування хоча б на 12-14 годин на день. Якщо лампи немає, можна розмістити білу картонку чи фольгу позаду рослин – так світло буде відбиватися і рівномірно освітлювати всі паростки.

Щоб не було перекосу в один бік, повертайте ємності з розсадою час від часу, тоді вона не буде нахилятися і рости однобоко. А ще можна трохи знизити температуру на кілька градусів – так ріст сповільниться, і стебла стануть міцнішими.

2. Припиніть лити воду, бо розсада не рибки

Друга часта причина витягування – перелив. Коли ґрунт постійно вологий, рослина отримує надто багато харчування і росте вгору, замість того щоб нарощувати міцне стебло. Якщо ви ще й підгодували азотним добривом – все, розсада «рвоне» так, що потім не спините.

Поливати треба помірно – тільки коли верхній шар ґрунту підсохне. Найкраще – зволожувати не згори, а через піддон, щоб коріння тягнуло воду, а не стебло витягувалося у висоту.

Якщо вже бачите, що розсада тягнеться, підживлення тимчасово припиніть. А щоб зміцнити стебло, можна дати трохи калію і фосфору – вони зроблять розсаду кремезнішою.

3. Допоможіть при пересадці – закопайте або прищипніть

Якщо рослини вже витягнулися, є один перевірений спосіб їх врятувати – заглибити стебло при пересадці. Це працює ідеально для томатів, бо вони утворюють додаткові корінці прямо на стеблі. Якщо пересаджувати у глибші ємності, заглиблюючи стебло до сім’ядольних листків, рослина стане міцнішою.

А ось з перцем і баклажанами такий трюк не проходить – їх краще не заглиблювати. Тут доведеться піти іншим шляхом: прищипнути верхівку, щоб стимулювати ріст бічних пагонів. Тоді рослина не буде стрімко рости вгору, а натомість стане пишнішою.

Якщо часу на пересадку поки немає, можна просто присипати стебло ґрунтом, щоб зміцнити основу. Це допомагає зупинити витягування і дає розсаді додаткову підтримку.

Розсада витягується, коли їй бракує світла, коли її перегодовують або заливають водою. Щоб врятувати ситуацію, потрібно терміново дати більше світла, зменшити полив і добрива, а при пересадці або заглибити, або прищипнути. Якщо діяти швидко, навіть витягнуті рослини можна зміцнити – і вони дадуть гарний урожай.

В тренді

Ще новини:

Три обов’язкових підживлення для розсади огірків для збільшення врожайності

Гарний врожай починається з вирощування міцної та здорової розсади. А такою вона може бути тільки за однієї умови...

Українці більше не хочуть жити в квартирах: тенденції запитів у 2025 році

Ринок нерухомості та будівництва переживає суттєві трансформації. Якщо кількома роками раніше українці масово шукали вигідні ціни на квартири...

Три бюджетних добрива для збільшення кореневої системи розсади

При вирощуванні будь-яких культур у вигляді розсади постає головне завдання — допомогти молодим рослинам розвинути кореневу систему. Чим...

Три яскравих заміни звичним петуніям в кашпо

Іноді виникає бажання навіть дуже гарні речі, предмети, явища та рослини замінити на щось нове. Так з'являється відчуття...