Здоров'я

Що приготувати, щоб ваші суглоби “сказали вам дякую”

Біль у суглобах – певною мірою розплата за задоволення жити і рухатися: вони просто зношуються з часом. Судячи з усього, цей біль був знайомий людям з найдавніших часів. А також кішкам, собакам і навіть динозаврам (принаймні, так вважають археологи, які знаходять вимерлих гігантів із характерними деформаціями скелета).

Два найпоширеніші захворювання суглобів – артроз, або остеоартроз та артрит. При артрозі порушується живлення суглобового хряща, у результаті змінюється структура і самого хряща, і кісток поруч. Основні причини, що його викликають – травми, вроджені порушення біомеханіки суглоба, запальні процеси. Чим старша людина, тим вищі ризики, причому жінки хворіють частіше за чоловіків. За статистикою, близько 30% жінок 65 років і старших на власному досвіді знають, що таке артроз. Але юність і молодість теж нічого не гарантують – травми трапляються в будь-якому віці, особливо якщо у людини зайва вага, вона багато і важко працює – або просто любить спорт, танці та інші активності.

Артрит – це запалення суглоба, найчастіше спричинене інфекційними та аутоімунними захворюваннями. Ризики підвищують ті самі травми, порушення обміну речовин, зайву вагу, неправильне харчування. Окремий випадок артриту – подагра, при якій у суглобах відкладаються солі сечової кислоти. Подагрою страждали філософ Кант, імператор Нерон, письменник Тургенєв та багато інших «багатих і знаменитих». Це не випадково – розвиток захворювання може спровокувати пристрасть до рясної брутальної їжі – м’яса, солоного та алкоголю.

З генетикою, віком та інфекціями ми нічого вдіяти не можемо, але контролювати свою вагу та харчування – цілком!

Накриваємо стіл правильно, або які продукти корисні для суставів

Підгодуємо суглоби та кісточки, щоб не заважали здійсненню грандіозних планів, або просто для спокійного життя. Ось основні пункти святкової програми:

Заливна риба, холодець, желе із фруктів та ягід, навариста юшка, салат із водоростей. В таих ставах є мукополісахариди, складні білково-вуглеводні комплекси, які містяться в хрящах, зв’язках, кістках та синовіальній рідині, необхідної для живлення та змащування суглобів.

Банани, мандарини та інші цитрусові, чорна смородина, журавлина, брусниця, авокадо, боби, горіхи. Джерела вітамінів С та магнію, які потрібні для синтезу гіалуронової кислоти. Вона теж важлива складова суглобового хряща та синовії.

М’ясо, риба,  вишня, помідори, малина та полуниця, які містять колаген або стимулюють його вироблення в організмі. Нагадаємо, що колаген – білок, який відповідає за пластичність та пружність суглобового хряща.

Устриці, мідії, креветки, коричневий рис – джерела цинку, який також бере участь у синтезі колагену в організмі.

Бразильські горіхи, насіння соняшника, цільнозерновий хліб, гриби, сочевиця – джерело селену, що покращує роботу суглобів.

Тверді сири, сир, яйця, незбиране молоко. У цих продуктах багато кальцію, необхідного для здоров’я та міцності кісток.

Вершкове масло, печінка тріски – це вже про вітамін Д, який на пару з кальцієм підвищує щільність кісток.

Індичка, соя, яловичина, капуста, хрін, гірчиця, нут постачають нас сірою, вона сприяє засвоєнню кальцію в організмі.

Волоські горіхи, жирна морська риба, насіння льону та чіа. Цінні джерела омега-3 жирних кислот. Дослідження показують, що омега-3 знижує запалення у уражених артритом суглобах.

Баклажани, чорниця, жимолість, чорний виноград та інші овочі та фрукти фіолетового кольору. Вони багаті антоціанами, це антиоксиданти, що зменшують запалення.

Куркума дає протизапальний ефект та полегшує біль у уражених артритом суглобах. Щоб вона краще засвоїлася, її добре супроводжувати гострим перцем та імбиром. Можна додати прянощі до чаю і випити під бій курантів.

Салати, шпинат, морква, кабачки, броколі, цвітна капуста, спаржа, петрушка, кріп. Овочі та зелень теж борються із запальними процесами в організмі. Що більше їх на столі, то краще. Крім того, у листових овочах багато калію, він важливий для нормалізації обміну речовин.


У будь-якій системі харчування є секретний інгредієнт – рух, без якого вона не працюватиме. Скільки рухатися? Можна орієнтуватися на рекомендації ВООЗ – щонайменше 30 хвилин активності п’ять разів на тиждень. До речі, помірне фізичне навантаження абсолютно необхідне суглобам для того, щоб вони краще працювали і не рипіли. Оптимально – більше гуляти та плавати, займатися пілатесом, кататися на велосипеді. Якщо суглоби вже болять, порадьтеся з вашим лікарем. Він допоможе вибрати оптимальне навантаження та порадить спеціальну артродієту.

 

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, філологічний факультет. Працюю з текстами, орієнтуючись на сучасні тенденції та інтереси аудиторії. Вмію створювати якісний та цікавий контент на теми здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами.

Останні новиники

Модні тренди 2024, які залишаться актуальними в 2025 році

Тренди не можуть бути всі швидкоплинними. Причина досить очевидна. Просто деякі з модних тенденцій так…

6 години тому

Не поспішайте за новим одягом: три ознаки, що тренд скоро вийде з моди

Мода швидкоплинна. В цьому є великий сенс. Про це варто замислитися, коли на арені з'являється…

7 години тому

5 трендових образів із звичайною білою сорочкою на зиму

Біла сорочка часом здається найнуднішим предметом гардеробу, хоча обійтися без неї практично неможливо. Насправді, вирішити…

13 години тому

Як виглядають шапки, які будуть стильні в 2025 році

Ви помітили один тренд серед фешн-інфлюєнсерів? Цього сезону вони відводять одну з головних ролей аксесуарам.…

14 години тому

Цей «сніжний» манікюр ідеально підійде для зустрічі Нового року

Знайомимось із черговою версією трендового перлинного манікюру, натхненого сніговим вайбом грудня, який вже ось-ось на…

15 години тому

Светри та кардигани, які поєднуються із брюками та спідницями на високій талії

Трикотажні речі - це не тільки про зиму, вони необхідні кожній модниці цілий рік. Але…

20 години тому