Краса

Щоб відчувати легкість і не погладшати: як правильно харчуватися в сильну спеку

Літо – найочікуваніша пора. Але ось рекордна спека змушує скоріше забитися в квартиру з кондиціонером і відкласти плани на активний відпочинок на далеке «потім». Хочеш полегшити свій стан, коли стовпчик термометра не думає опускатися нижче 30–35 градусів? Для початку зміни харчування, щоб не перевантажувати організм і в без того стресовий період.

У спеку наше здоров’я зазнає серйозних навантажень та випробувань. Для підтримки життєдіяльності важливо харчуватися правильно, забезпечуючи організм необхідними речовинами. Влітку, коли стовпчик термометра злітає нагору, необхідно переглянути свій раціон, щоб не мучити травну систему. Якщо ти їстимеш занадто важку їжу, то на тлі такої погоди моментально помітиш занепад сил. До того ж уникнути перепадів тиску, зневоднення, порушень у роботі шлунково-кишкового тракту, гіпоксії та інших неприємних проявів теж дуже складно, коли на вулиці просто нестерпно перебувати! У спеку наш організм намагається себе охолодити і починає виділяти піт, випаровуючи його з поверхні шкіри . У цей момент втрачається не тільки рідина, але й корисні солі, мікроелементи та інші важливі компоненти для життєдіяльності. За високих температур повітря дуже хочеться пити — і це нормальна захисна поведінка нашого організму. Ми на 60% складаємося з води, і це не прісна, а солона вода. Важливими хімічними елементами цієї солоності є натрій і калій.

Щоб перевірити, чи достатньо ти випиваєш води, треба подивитись — так-так, не дивуйся — концентрацію своєї сечі. Якщо вона темно-жовтого кольору і ти рідко ходиш у туалет протягом дня, рідини слід вживати більше.

Що включити у свій раціон у спеку?

Насамперед потрібно зменшити калорійність щоденного раціону. Жирні та важкі страви, заправлені майонезом, не підходять для спекотних днів. Але повністю відмовлятися від вживання жирів також не варто! Вони відіграють велику роль роботі внутрішніх органів.

Давай подивимося, які продукти та компоненти має містити збалансоване літнє харчування.

Сіль

Не треба спеціально пересолювати їжу, але повністю виключати сіль натрієву теж не можна. 3-5 г на добу достатньо для організму.

Калій

Калієм багаті квасоля та горох (приблизно 1,3 г на 100 мг), горіхи (600 мг на 100 г), банани та папайя (300 мг на 100 г). Запечена в шкірці картопля містить 573 мг калію на 100 г. Норма калію на день – близько 4-5 г.

Фрукти та овочі

В овочах та фруктах міститься багато води. У них є вітаміни, мікроелементи та корисні солі, які ми дуже активно втрачаємо з потом у спеку. Ці продукти можна вживати у великих кількостях без побоювання за здоров’я різних систем організму та за перевищення рівня вуглеводів.

Гострі спеції

Хрін, гірчицю та перець часто використовують як натуральні консерванти, оскільки вони здатні зупиняти зростання бактерій у продуктах. Це дуже актуально саме влітку. Але слід пам’ятати, що гострі спеції за багатьох діагнозів протипоказані.

Холодні супи

Літні супи, такі як окрошка, борщ, гаспачо, холодник, в них міститься і вода і їжа в одній страві. До того ж у них міститься багато овочів та білків, тому вони рекомендуються до вживання у літню спеку.

Легкий білок

Є будівельним матеріалом наших клітин. У ньому міститься багато амінокислот, вітамінів та мікроелементів. Він необхідний нашому організмі для поповнення дефіциту. Багато білка є в рибі, птиці та морепродуктах.

Зелений гарячий чай

Цей корисний напій здатний стабілізувати водно-сольовий баланс в організмі, він добре вгамовує спрагу в сильну спеку.

Що необхідно виключити зі свого організму у спеку?

Ці продукти дають прохолоду, але тільки тоді, коли ти їх їси. Відразу ж після цього тобі стане ще спекотніше. Більше того, через різкий контраст температур (продукту та навколишнього середовища) може розболітися голова, з’являться нудота і слабкість. У спеку рекомендується пити напої кімнатної температури або трохи холодніші.

Солодощі, випічка, борошняні продукти

Цей набір не несе нічого корисного, а лише сприяє зневодненню організму. Слід переглянути раціон у спекотний період та відмовитися від випічки або хоча б зменшити їхню кількість.

Продукти з сечогінним ефектом

Кавун, селера, спаржа, черешня, вишня, абрикоси та інші. Сильно захоплюватися ними у спеку не варто. Або пий ще більше води, щоб збалансувати втрати організму.

Багато м’яса

Свинина, баранина, яловичина дуже довго перетравлюються організмом, якому і так доводиться нелегко. Віддай перевагу легкому білку (ми вже говорили про нього). Його точно не варто боятися!

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Як правильно варити яйця, щоб не потріскалис

Якщо в якомусь рецепті потрібні цілі варені яйця, то грає роль, чи вони цілі після…

13 хв. тому

Корисна порада, як вигнати мух із квартири

З кожним днем надворі стає все тепліше. І можна помітити, як у квартирі з’являється одна…

43 хв. тому

Кулінарні правила, щоб смажена печінка була м’якою

Страви з печінки будуть тільки тоді смачними, коли вона м’яка. Щоб цього домогтися, потрібно знати…

1 годину тому

Яких помилок допускаються городники під час поливу

Поливання насаджень – необхідна дія, особливо влітку. Але неправильним поливанням можна не допомогти рослині, а…

2 години тому

Сніданок з категорії правильного харчування: смузі з апельсинів та зеленої гречки

Почати ранок можна з легкого та дуже незвичайного сніданку, а саме зі смузі. Приготуйте його…

3 години тому

Шоумен Олексій Суханов не зміг оновити дані в ТЦК з вагомої причини

Вимога оновити дані стосується всіх, незалежно від професійної діяльності. Шоумен Олексій Суханов також відвідав ТЦК,…

3 години тому