Квасолю треба вміти зварити. На смак вона може вийти м’яка або жорстка. І в другому варіанті вже не така апетитна. Якщо так сталося, була допущена певна помилка. Пропонуємо розглянути процес варіння детальніше. Це допоможе виключити помилки та завжди мати відмінний результат.
Найчастішими помилками є відсутність замочування квасолі та недостатній час варіння. Якщо квасоля стара, вона також буде жорстка на смак.
Найперше потрібно замочити квасолю. Бажано на 8-12 годин. Просто замочіть її на ніч, а наступного дня приготуєте. Якщо замочуєте не з вечора, можна періодично міняти воду. Так вона буде свіжіша та без ризику початку процесів бродіння.
Важливим є і момент додавання солі. Не кладіть її відразу. Солити треба наприкінці готування. Це зменшить ризик негативного впливу на квасолю. До речі, час приготування складає приблизно 1 годину.
Варіть правильно та за поданим алгоритмом. Квасоля буде м’яка та з нею можна буде приготувати улюблені страви. Смачного!
В гардеробі вкорочені штани можуть стати хітом або безжалісно бути забутими на дальній полиці шафи.…
Взимку так холодно, постійно задуває то в спину, то під куртку. А після цього нежить,…
Одна з причин, чому варто чекати на похолодання — це стильні дутики. Такі зручні та…
Осінньо-зимові покази сезону осінь-зима 2024/2025, починаючи з Нью-Йорка та закінчуючи Парижем, запам'яталися нам цікавою деталізацією…
Коли говорять «кулон», в уяві відразу виникають срібні, золоті прикраси на ланцюжку, біжутерія. Проте мода…
Існує лише одне правило, яким невисокі дівчата мають керуватися, обираючи одяг. Хочеш дізнатися про нього?…