Краса

Які види фізичної активності змушують тіло виробляти більше гормонів щастя

Спорт може зробити нас найщасливішими людьми у світі, виступаючи свого роду легальним допінгом. Регулярні фізичні тренування – це не тільки спосіб підтримувати здоров’я, а й практично безкоштовний доступ до гормонів радості – ендорфінів. Розповідаємо, чому спорт робить нас щасливішими і які активності приносять найбільше задоволення.

Спорт як допінг

Яким би видом спортом ви не займалися, після тренування, найімовірніше, ви відчуватимете не тільки фізичну втому та м’язову напругу, а й радість. І це відчуття не суб’єктивне, а об’єктивне: численні дослідження підтвердили, що фізичні навантаження полегшують симптоми депресії, зменшують тривожність, зменшують чи зовсім знімають стрес. Крім того, регулярні фізичні вправи підвищують стійкість до стресів, допомагають краще справлятися з тривогами і навіть контролювати напади гніву. Нарешті, спорт надає позитивний вплив на когнітивні здібності: фізичні вправи сприятливо позначаються на стані пам’яті, покращують мозкову діяльність, зменшують ризик виникнення когнітивних розладів і навіть зменшують вже існуючі.

Чому ми відчуваємо радість, коли займаємось спортом? Вся справа в гормонах та нейромедіаторах. По-перше, активні фізичні вправи допомагають «спалити» зайвий кортизол – гормон стресу, який необхідний нам у невеликих кількостях, але дуже шкідливий, якщо його рівень підвищений і особливо якщо він перевищений регулярно.

По-друге, спортивна активність підвищує рівень серотоніну – природного гормону радості.

І, нарешті, чим більше ми тренуємося, тим активніше вивільняються ендорфіни – хімічні сполуки, які за впливом на організм можна порівняти з опіатами: вони зменшують почуття болю і змушують нас відчувати почуття щастя і навіть ейфорії. Чому так відбувається? Ендорфіни мозок вивільняє у відповідь на ситуації, які вважає стресовими чи травматичними. А що таке активний спорт, якщо не невеликий контрольований стрес і навіть травма?

Які види спорту дають найбільше ендорфінів?

Найпростіша відповідь – ті, які вам подобаються. Але якщо у вас немає якогось улюбленого виду фізичної активності (або навпаки, всі подобаються приблизно однаково), зверніть увагу на цей список.

Біг

Абсолютний чемпіон зі стимулювання ендорфінів недарма існує практично офіційний термін «ейфорія бігуна». Взагалі аеробні навантаження – біг, ходьба, плавання, танці – сильніше впливають на настрій, ніж так звані анаеробні – тобто пов’язані з підняттям ваг. Тож якщо не знаєте, як вирішити вашу проблему – виходьте на пробіжку.

Велоспорт

Велосипедні прогулянки поєднують у собі плюси аеробного навантаження та тренування на свіжому повітрі. Причому особливо корисними будуть поїздки в лісі або парку: вдихання повітря, насиченого хвойним ароматом, впливає на організм, порівнянний з ефектом від таблетки аспірину. Тож велопрогулянка може не лише покращити настрій, а й допомогти полегшити біль чи покращити кровообіг (особливо актуально для тих, хто нещодавно переніс коронавірус, до речі).

Йога, пілатес

Ці види фізичних навантажень не відрізняються високою інтенсивністю, але, по-перше, добре допомагають боротися зі стресом, а, по-друге, створюють достатнє (хоч і м’яке) навантаження на м’язи та суглоби, щоб організм відреагував викидом ендорфінів.

Танці

Ми вже згадували їх вище, як приклад виключно ефективного аеробного навантаження – ефективного навіть у викиді ендорфінів. Але танцюючи, ми можемо отримати подвійну дозу допінгу: за рахунок власне фізичного навантаження, а також за рахунок спілкування та взаємодії з іншими людьми.

Сергій Пасевич

Закінчив ХНТУСГ в 2008 році і з тих пір працював в різних інтернет-виданнях, поки не почав створювати свої. Незвичне поєднання: головний редактор розділу “Фітнес” і садівник-аматор з цікавим багажем знань. Розповім все про здоровий спосіб життя, а також поділюсь секретами вирощування здорового урожаю.

Останні новиники

Нутриціологи пояснили, чи потрібно уникати глютену в продуктах

Про глютен говорять щодня. Іноді складається враження, що його демонізували. Через це з раціону прибирають…

2 години тому

Вправа для бадьорого ранку без набряків та високого тиску

Прокидатися з набряками нікому неприємно. Як кажуть: «З цим треба щось робити!». Одна проста вправа…

3 години тому

Три способи, як носити модні брошки в сезоні весна-2025

Брошки активно проявляють себе в образах. Вони так всім сподобалися, що їм знайшли найрізноманітніші способи…

4 години тому

Як правильно носити прикраси у вінтажному стилі

Ретро та вінтаж в моді. Прикраси в цьому стилі названі найтрендовішими у 2025 році. Вони…

6 години тому

Три комфортних образи на весну для жінок з класичними штанами

Класичні штани в гардеробі потрібні всім, незалежно від вподобань. Навіть любителі спортивного стилю іноді можуть…

7 години тому

Яка зелень має бути на столі щодня і в чому її користь

Зелень у нашому меню – це джерело клітковини, необхідної кишечнику та корисній мікрофлорі. Зелень містить…

9 години тому