Лайфстайл

Вчені довели користь кави у боротьбі з хворобою Альцгеймера

Австралійські вчені з’ясували, що у людей, які щодня п’ють каву, нижчий ризик розвитку з віком когнітивних порушень. Справа в тому, що у них у мозку повільніше накопичуються амілоїдні білки. Результати дослідження опубліковані у журналі Frontiers of Aging Neuroscience.

Протягом 10 років дослідники Університету Едіт Коуен спостерігали за 227 літніми добровольцями, у яких не спостерігалися ознаки деменції.

«Ми виявили, що учасники з більш високим споживанням кави мали нижчий ризик розвитку легких когнітивних порушень, які часто передували хворобі Альцгеймера, і самій хворобі Альцгеймера», – констатувала провідний автор статті доктор Саманта Гарденер.

Крім іншого, любителі напою менше схильні до змін області мозку, які відповідають за виконавчі функції: планування, самоконтроль і увага. В результаті чого Гарденер радить пити каву людям похилого віку, які схильні до ризику зниження когнітивних функцій.

«Це проста річ, яку люди можуть змінити. Можливо, ми розробимо рекомендації, яким люди зможуть наслідувати в середньому віці, і, сподіваюся, це матиме тривалий ефект», – зазначила доктор Гарденер.

Автори дослідження зазначають, що дві склянки кави на день ніяк не зашкодять, а, навпаки, потенційно зменшать на 8% ризик занепаду когнітивних функцій через 18 місяців, а також на 5% зменшать темп накопичення амілоїдних білків у головному мозку.

Як кава водить за ніс вчених

На даний момент вчені не знають, яка речовина у каві відповідає за зниження амілоїдів. Для цього їм належить точно визначити, які складові напою позитивно впливають на здоров’я мозку.

До таких висновків раніше приходили китайські вчені. Вони з’ясували, що кава у певних дозах може стати своєрідною профілактикою інсульту та недоумства, оскільки люди, які випивають кілька чашок напою на день, рідше стикаються із цими хворобами.

Однак головний позаштатний психіатр-нарколог Євген Брюн попередив, що регулярне надмірне вживання кави здатне спровокувати залежність, а також може спричинити дратівливість, стати причиною порушення сну та негативно позначитися на органах серцево-судинної системи.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Що робити, якщо мішок цукру перетворився на грудку: виправляємо проблему за одну ніч

Нерідко хазяйки стикаються з проблемою, коли вміст цукорниці перетворився на одну тверду грудку. Але це…

13 хв. назад

Оригінальний рецепт картопляних кульок з курячим фаршем

Картопляні кульки можуть стати прикрасою вашого святкового та повсякденного столу. Готувати страву досить просто, до…

43 хв. назад

Як позбутися плям, залишених акриловою фарбою на одязі: корисні поради

Акрилові фарби часто використовують для розпису як дорослі, так і діти. Однак після висихання акрил…

1 годину назад

Ідеальний перекус: рецепт рулету з яєць та сиру

Якщо вам захотілося перекусити, але немає часу готувати щось "серйозне": вибирати варто з легких, але…

2 години назад

Навіщо мити голову мінеральною водою: лайфхак, який замінить дорогий догляд

У звичайному житті газовану мінеральну воду краще застосовувати внутрішньо, щоб насолодитися її освіжаючим ефектом. Але…

2 години назад

Смачний та корисний сніданок за 15 хвилин: смажимо кабачки

Не завжди вранці вдається похвалитися наявністю вільного часу, щоб готувати для сім'ї складні та вишукані…

3 години назад