Лайфстайл

7 способів боротьби з осінньою хандрою

Якщо на ваше психічне здоров’я впливає зміна сезонів, ми зібрали кілька відмінних порад, як пережити саму депресивну пору року – листопад.

Світ змінюється. Температура змінюється. Змінюється листя, зникає. Робота може стати складнішою. Людей на вулиці стає менше. Яскравих фарб майже немає – ні у природі, ні в одязі перехожих. Але досить сумувати, є способи, як підняти собі настрій у будь-яку пору року, і навіть якщо небо сіріше за асфальт, і всі довкола у традиційно чорних пуховиках та забризканих чоботях. Далі магістр психології, консультанта та арт-терапевта Катерину Гудино поділиться способами боротьби з осінньою нудьгою з погляду психології.

Арт-терапія

«Яскравіфарби, набрати густіше – і на велике полотно. Яскраві мазки жирної фарби (масло, гуаш, акрил) допоможуть розігнати гнітючий настрій, виплеснути емоції, що накопичилися, і відчути радість творчого самовираження», – радить Катерина Гудино.
Малювання одночасно і заспокоює, і піднімає настрій, і приводить думки до ладу, а якщо вам не вистачає заряду креативу – то його цілком може привнести в життя.

Ви можете почати з готових картинок у спеціальних альбомах. Там намальовані химерні мандали, які можна розфарбувати у будь-які кольори.

«Форма кола мандал сама по собі гармонійна, допомагає відчути себе комфортно, у безпеці та дозволяє без зайвої внутрішньої критики вдатися до самозабутнього розфарбовування. Зосередження на дрібних деталях, що повторюються, заспокоює, подібно медитації, а робота кольором в межах кордонів дає відчуття контролю над ситуацією. До речі, такий же ефект має розфарбовування картин за номерами».

Або намалюйте власну картину будинку, або в художній студії, причому можна малювати як пензлями, так і руками. Вилийте свої переживання на полотні, а там, хто знає, можливо, і вдало продати зможете – подвійний профіт. Єдине правило, точніше порада, – постарайтеся якнайменше використовувати чорний, сірий і темно-синій кольори, їх і так за вікном зараз вистачає.

Куточок стабільності

Природа змінюється, настрій, погода – почуття тривожності з’являється у багатьох перехідних періодів. Тому потрібно знайти якусь стабільність, річ, яка залишається незмінною. Це може бути щось зовсім просте та буденне, наприклад, те, що ви приймаєте душ щоранку, робите 5 глибоких вдихів, коли розумієте, що починаєте нервувати. Або щось метафоричне і поетичне: «Я дерево, що витримує шторм» або «Я камінь у річці, що бушує».

Знайдіть цю точку опори, те, що допоможе вам знайти опору, коли здасться, що світ збожеволів. Якщо ви раптом відчуєте, що світ божеволіє, життя ніби минає – згадайте, що є щось незмінне, і відразу стане легше.

Фрірайтінг

Катерина Гудино впевнена, що письмові практики – ефективний спосіб справлятися з нагромадженими думками і емоціями, що давлять. «Не тримайте в собі – виносьте на папір усе, що спаде вам на думку. Продовжуйте писати, описувати, ділитися з щоденником, поки не відчуєте, що всередині полегшало.

Якщо не можете придумати, що написати, я маю чудове завдання: уявіть себе в майбутньому, через 5-7-10 років, і напишіть собі листа підтримки з висоти вже прожитого досвіду».

Вітаміни

Одна з причин осінньої депресії може бути пов’язана із нестачею сонячного світла.

Найпростіший спосіб – включити вітаміни до свого раціону, але також їх можна отримати і з їжі. Горіхи – це справжній скарб серед продуктів. Вони містять жирні кислоти класу омега 3, вітаміни А, групи В, С, Е, магній, фосфор, селен, мідь, кальцій та інші мікроелементи.

Фундук, наприклад, покращує роботу серцево-судинної системи, захищає від атеросклерозу, нормалізує тиск. Кедрові горішки, що містять вітамін В, вважаються природними антидепресантами. Мигдаль покращує пам’ять та сон, до речі, фахівці зазначають, що він підвищує рівень концентрації уваги. Кешью – найсильніший афродизіак, покращує стан волосся та шкіри. У такій компанії ніколи сумувати.

Сухофрукти теж чудово справляються із завданням піднімати настрій «через шлунок». Фініки мають антибактеріальні властивості, зміцнюють імунітет, допомагають боротися з депресією. Курага допомагає організму виводити шкідливі речовини, чорнослив підвищує імунітет, інжир має протизапальні властивості.

Відмінною «добавкою» може стати невелика прогулянка на свіжому повітрі, коротке тренування в денний час, використання будильника з імітацією світанку та провітрювання приміщення, де ви спите.

Смаколики

«Спробуйте спекти печиво або приготувати улюблену страву. Дивовижний аромат імбирного печива або кориці в яблучному пирозі прямо з духовки розслаблює і дарує позитивні емоції.

Наприклад, у серіалі «Теорія великого вибуху» Шелдон Купер був переконаний (і не даремно) – якщо твій співрозмовник засмучений, перше, що потрібно зробити – запропонувати йому чашку гарячого напою з чимось смачненьким».

Ритуали самопідтримки

Будьте добріші до себе. Це може бути складно, особливо, якщо ви перфекціоніст і звикли вимагати від себе ідеального результату. Намагайтеся позбутися шкідливої ​​звички лаяти себе за дрібні промахи, та й навіть за великі – будь-яка помилка – це досвід і він однозначно корисний для вас.

Психологиня радить: «Ритуалом самопідтримки може бути все, що завгодно: запальна музика для приготування ранкової кави, майка з супергероєм під суворим офісним піджаком або щоденник «3 хороші враження/події за день».
Адже у ритуалі головне не форма, а зміст. У нашому випадку це чітке відчуття: Я на своєму боці. Я знаю, що зараз мені не дуже, і я допоможу собі впоратися з цим. Я за себе».

Тварини

Вченими доведено, що спілкування із тваринами позитивно впливає на здоров’я людини. І якщо у вас немає свого собаки чи кішки, варто напроситись у гості до тих, у кого вони є.

Але гостями все не обмежується. Якщо погладити кішку ви можете будь-якої миті, то варто задуматися про іпотерапію, плавання з дельфінами (навіть простий візит до дельфінарію істотно підвищить кількість гормону щастя), загляньте в кафе з єнотами, відвідайте ферму з ламами. Шукайте новий досвід, незвичайних тварин, відчуйте себе дитиною, яка без сорому тягне руки, щоб погладити звірятко. До речі, статистика говорить, що ті, у кого є домашні тварини, набагато менше схильні до депресії.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, філологічний факультет. Працюю з текстами, орієнтуючись на сучасні тенденції та інтереси аудиторії. Вмію створювати якісний та цікавий контент на теми здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами.

Останні новиники

Три найкращі мереживні сукні сезону 2024-2025

Подіуми задають новий тренд в моді вечірніх суконь. Якщо ви в пошуках нового придбання, тоді…

10 години тому

Чому потрібно звернути увагу на стьобані куртки та пальто цього сезону

Стьобані куртки та пальта дуже часто недооцінюють. І дуже дарма. Тому сьогоднішню добірку ми присвятимо…

13 години тому

П’ять фасонів штанів, які втратили статус модних в сезоні 2024-2025

Мода циклічна, тому настав час змінювати важливу частину гардероба — штани. Чоловіки стверджують, що вони…

14 години тому

Ріанна показала, як стилізувати сукню светр

Кількість суконь в осінньо-зимових колекціях 2024/2025 навряд чи поступається весняно-літньому сезону, тож давайте розглянемо їх…

19 години тому

4 помилки з колготками, яких припускаються навіть просунуті модниці

Здається, що з такою нескладною річчю, як колготки, не повинно виникнути проблем. Але коли образ…

19 години тому

Чотири фасони суконь, які допоможуть замаскувати живіт

Кожна жінка хоче залишатися привабливою та виглядати бездоганно. В цьому аспекті завжди у фокусі фігура.…

1 день тому