Здоров'я

Як відрізнити ситість від насичення: лайфхак, який допоможе не переїдати при схудненні

Ситість і насичення – це два різних поняття, хоча вони часто використовуються як синоніми в розмовах про харчову поведінку та дієту. Вчимося їх розрізняти та застосовувати у своєму схудненні!

Найважливіше при схудненні – це не зменшення цифри на вагах. Тіло має отримувати свої калорії достатньою мірою – інакше організм просто включить режим економії енергії, і все, що ти їси (навіть білок!) йтиме в жирові депо. Таким чином тіло страхує сам себе від голоду та виснаження.

Навіть дотримуючись певних обмежень у харчуванні, ти маєш насичуватися та давати організму необхідні поживні речовини. А щоб при цьому не переїдати, не відчувати голоду та почуття провини, важливо відрізняти ситість від почуття насичення.
Ситість – це відчуття повного шлунка, яке людина відчуває після їди. Вона може бути викликана як фізичним, так і емоційним насиченням.

Ситість ти можеш відчути, наприклад, після цілого торта чи кілограма цукерок. Але зрозуміло, що корисних речовин твій організм у такому разі не отримає. Качан капусти теж не найздоровіший вибір, адже там практично немає калорій. Якийсь час після нього ти почуватимешся ситою, але не отримаєш потрібної енергії.

Насичення ж – це біологічний процес, який відбувається в тілі, коли воно отримує достатню кількість калорій, білків, жирів, вуглеводів та інших важливих поживних речовин, необхідних для підтримки здоров’я та життєдіяльності.

Насичення приходить після повноцінних прийомів їжі – і допомагає не зриватися на додаткові перекушування, які можуть призвести до споживання великої кількості порожніх вуглеводів і зайвих калорій. Тож стеж за тим, щоб твоє харчування було максимально збалансованим та різноманітним!

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. Працюю в різних інтернет-виданнях з 2012 року. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня.

Останні новиники

Як побороти потяг до солодкого: допоможе цей смачний продукт

Тяга до солодкого – серйозна проблема. Вона може звести нанівець всі зусилля щодо налагодження харчування.…

20 години тому

8 речей, які треба зробити після тренування, щоб отримати максимум користі

В цій статті оговоримо ми про найважливіший час — 30-90 хвилин відразу після виконання вправ.…

21 годину тому

«Геніальний винахід»: як зробити ароматизатор для шафи за 2 хвилини

Можна не купляти готові ароматизатори, які швидко вивітрюються. Найпростіше зробити їх самостійно. Це настільки просто…

2 дні тому

Решітка на плиті буде сяяти чистотою: засіб від нагару та жиру

На газовій плиті решітка може залишатися чистою тільки в одному єдиному випадку: якщо на ній…

2 дні тому

Як за кілька хвилин очистити підошву праски від накипу

Праска в побуті входить в трійку лідерів після пральної машини та пилососу. Без неї, як…

2 дні тому

Як позбутися неприємного запаху від кухонних рушників

Немає нічого дивного, що в процесі користування кухонні рушники починають не досить приємно пахнути. Доводиться…

3 дні тому